Kā gaismas izslēgšana Zemes stundā palīdz aizsargāt planētu?
Zemes stundā daudzi no mums izslēdz apgaismojumu, lai solidarizētos ar pasaules ilgtspējas filozofiju, taču patiesībā mums par to jādomā visu laiku, ne tikai reizi gadā uz vienu stundu. Zemes stundā mums katram ir iespēja veltīt mazliet laika, lai pārdomātu savas personīgās apņemšanās.
Mēs visi zinām, ka ceļš uz mērķi sākas ar apzinātu rīcību. Galvenais ir saprast, kur mūsu ikdienas ieradumi saskaras ar pārmaiņu iespējām, un tad vien atliek mainīt uzvedību mūsu planētas labākas nākotnes labā. Šajā kontekstā lieti var noderēt SEB mobilā aplikācija ManaEkopēda | SEB, kuru banka ieviesa pagājušā gada decembrī.
Zemes stundas laikā aicinām aprēķināt savu personīgo oglekļa dioksīda pēdu, pamatojoties uz savu dzīvesveidu un patēriņa paradumiem piecās kategorijās: pārtika, mājoklis, iepirkšanās, transports un ceļošana. Turklāt lietotne piedāvā praktiskus padomus, kā samazināt savu ietekmi uz vidi, un izaicinājumus, kuros varat piedalīties kopā ar draugiem vai ģimenes locekļiem, lai kopīgi virzītos uz videi draudzīgāku dzīvesveidu.
Šeit daži iedvesmojoši piemēri:
Apģērbs
Vai zināji, ka no 2000. līdz 2014. gadam apģērbu ražošana ir divkāršojusies, un šodien ikviens pērk par 60 % vairāk apģērbu nekā pirms 15 gadiem. Tāpēc katram no mums vajadzētu padomāt - varbūt labāk pirkt kvalitatīvākas drēbes, bet darīt to retāk - tās kalpos ilgāk un noteikti varēs pārstrādāt vai izmantot atkārtoti - arī Latvijā ir uzņēmumi, kas vāc atkārtoti lietojamus apģērbus labdarībai un atkārtotai izmantošanai. Vēl viena iespēja ir apmeklēt lietotu apģērbu veikalus, kur dažkārt var atrast interesantu dizainu. Labs ieradums ir arī lietotās tehnikas pirkšana un tālākpārdošana.
Pārtika
Vidējais Latvijas iedzīvotājs katru gadu izmet aptuveni 30 kilogramus pārtikas. Viss sākas ar sliktu iepirkšanās plānošanu un beidzas ar nezināšanu, ko darīt ar pārpalikumiem. Lielākā daļa cilvēku izmet augļus un dārzeņus. Taču, ja redzam, ka svaigus augļus nevarēsim apēst un tie drīz sabojāsies, varam tos sasaldēt un izmantot atbilstošās receptēs, kurās labi iederas saldēti produkti. Bieži vien mēs nezinām, ko darīt, lai dzīvotu videi draudzīgāk.
Gaisa piesārņojums
Lai samazinātu gaisa piesārņojumu, kas rada bažas iedzīvotājiem, būtu lietderīgi izvēlēties videi draudzīgākus pārvietošanās veidus vai vairāk izmantot alternatīvus enerģijas avotus. Savukārt, lai samazinātu ūdens piesārņojumu, vajadzētu lietot mazāk sadzīves ķīmijas vai aizstāt to ar dabīgiem mazgāšanas līdzekļiem.
Auduma maisiņi
Vienas auduma soma izmantošana vairāku desmitu lielo plastmasas maisu vietā ļauj būtiski samazināt personīgo CO2 izmešu apjomu. Aprēķini liecina, ka, izmantojot auduma somu, regulāri neiegādājoties plastmasas maisus, ir iespējams samazināt CO2 izmešu daudzumu 6 kg līmenī par katru neizmantotu maisu. Salīdzinoši vienkāršs risinājums, kā dzīvot videi draudzīgāk un radīt nozīmīgu ietekmi. Savukārt vēl lielāku labumu sniegtu atteikšanās iespēju robežās no iepakojuma vispār.
Transports
Visbiežāk transporta jomā ir diezgan grūti samazināt savu oglekļa pēdas nospiedumu – īpaši, ja ģimenē ir bērni vai dzīvesvieta ir tālāk no mācību iestādes vai darba vietas. Nenoliedzami tas prasa izlēmību un pielāgošanos, bet iespējas ir – var izmantot velosipēdus, elektroskrejriteņus vai iet ar kājām, nevis braukt ar automašīnu. Tapāt var izmantot sabiedrisko transportu.
Eko pēda
Lietotne ManaEkopēda | SEB ir pieejama visiem – gan SEB bankas klientiem, gan tiem, kuri nav SEB bankas klienti. Tā ir bezmaksas un to var brīvi lejupielādēt Google Play Store un App Store.