Par jautājumiem, kas saistīti ar pensiju, biežāk aizdomājas cilvēki, kuriem tā jau salīdzinoši tuvu, taču, lai nodrošinātu, ka uzkrājums tiek veidots īstajā plānā, izmantojot tā peļņas potenciālu, svarīgi par to parūpēties laikus. Zemāk esam apkopojuši 10 bieži uzdotus jautājumus un atbildes par pensiju 2. līmeni.
1. Vai esmu pensiju 2. līmeņa dalībnieks/-ce?
Pensiju 2. līmeņa dalībnieki automātiski ir visi strādājošie, kuri dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija, kā arī tie, kuri dzimuši no 1951. gada 2. jūlija (ieskaitot) līdz 1971. gada 1. jūlijam (ieskaitot) un paši individuāli pieteikušies pensiju 2. līmenim.
2. Kā varu uzzināt, kas notiek ar manu pensiju 2. līmeņa uzkrājumu un cik liels tas šobrīd ir?
Uzzināt, cik daudz naudas ir uzkrāts un kāds ir pašreizējais uzkrājuma rezultāts, var portālā latvija.lv. Lai to izdarītu Jums jāveic sekojoši soļi:
- dodieties uz portālu latvija.lv un blokā “E-pakalpojumi” izvēlieties “VSAA informācija un pakalpojumi”;
- autentificējieties portālā ar sev ērtāko identifikācijas līdzekli. Pieslēgties portālam ir iespējams, izmantojot arī SEB internetbankas autentifikācijas līdzekļus;
- izvēlieties savu privātpersonas kontu un spiediet “Turpināt”;
- pēc tam, piekrītot lietošanas noteikumiem, nonāksiet pārskata lapā.
Tāpat informāciju par uzkrājuma apmēru var iegūt portālā latvija.lv, izvēloties atskaiti "Valsts fondēto pensiju shēmas (pensiju 2.līmeņa) dalībnieka konta izraksts", kā arī jebkurā Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūras (VSAA) filiālē.
3. Kā varu zināt, kādā pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plānā šobrīd krāju?
Tāpat kā sava uzkrājuma apmēru, arī plānu, kurā šobrīd veidojat uzkrājumu, varat noskaidrot portālā latvija.lv. Instrukciju, kā atrast pensijas pārskata lapu skatiet pie 2. jautājuma.
4. Vai var veikt papildu iemaksas pensiju 2. līmenī?
Iemaksas pensiju 2. līmeņa uzkrājumā tiek veiktas automātiski un papildu iemaksas tajā, tāpat kā pensiju 1. līmenī, nav iespējams veikt. Šis kapitāls tiek veidots no Jūsu un Jūsu darba devēja sociālā nodokļa maksājumiem – 20 % no Jūsu bruto algas jeb algas “uz papīra” tiek automātiski sadalīti starp pensiju 1. un 2. līmeni.
Pensiju 2. līmenī nonāk 6% Jūsu bruto algas. Tātad, ja Jūsu alga ir 1000 eiro bruto, tad uzkrājumā ik mēnesi nonāk 60 eiro, un gadā tie ir jau 720 eiro.
5. Vai pensiju 2. līmenī uzkrāto varu atstāt mantojumā?
Jā. No 2020. gada 1. janvāra pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu iespējams mantot arī gadījumā, ja tā veidotājs no dzīves šķīries vēl pirms pensionēšanās vecuma sasniegšanas. Iespējams izvēlēties vienu no trim variantiem:
- ieskaitīt uzkrājumu valsts pensiju speciālajā budžetā;
- pievienot uzkrājumu Jūsu izvēlētas personas pensiju 2. līmeņa kapitālam;
- atstāt uzkrājumu mantojumā Civillikuma noteiktajā kārtībā.
Ja izvēli neveicat, pēc noklusējuma tiek pieņemts, kas izvēlēts variants “ieskaitīt valsts speciālajā budžetā”. Vairāk par pensiju 2. līmeņa mantošanas iespējām varat uzzināt VSAA mājaslapā.
6. Cik bieži var mainīt pensiju 2. līmeņa pārvaldnieku un ieguldījumu plānu?
Pensiju pārvaldnieku var mainīt vienu reizi kalendārā gadā, savukārt ieguldījumu plānu viena pārvaldnieka ietvaros iespējams mainīt divas reizes gadā.
7. Kur var sekot līdzi aktuālajiem ieguldījumu plānu rezultātiem?
Visu pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plānu rezultātiem iespējams sekot līdzi vietnē manapensija.lv. Savukārt SEB pensiju plānu rezultātiem iespējams sekot arī šeit. Aicinām pensiju un ieguldījumu plānu rezultātus vērtēt ilgtermiņā.
8. Vai var krāt vairākos pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plānos?
Nē, krāt iespējams tikai vienā pensiju 2. līmeņa plānā, tādēļ īpaši svarīga ir īstā ieguldījumu plāna izvēle. Mēs aicinām izvēlēties sev piemērotāko plānu, izsverot gadu skaitu līdz pensijai un vēlamo risku (to, cik liela daļa uzkrājuma tiks ieguldīta akcijās – jo lielāka daļa akcijās, jo lielāks risks un potenciāli arī lielāks ienesīgums).
9. Kā varu saņemt savu pensiju 2. līmeņa uzkrājumu?
Izvēlēties to, kā saņemt savu uzkrājumu, varēsiet pensionējoties. To iespējams pievienot pensiju 1. līmenim un saņemt ik mēnesi kopā ar vecuma pensijas izmaksu vai arī slēgt Mūža pensijas apdrošināšanas līgumu ar kādu no apdrošināšanas sabiedrībām, kas piedāvā šādu risinājumu.
10. Kā pensiju 2. līmenis atšķiras no pensiju 3. līmeņa?
Atšķirībā no pensiju 1. un 2. līmeņa, kur dalība tiem, kuri uzsāk darba gaitas, ir automātiska, dalība pensiju 3. līmenī ir pilnīgi brīvprātīga. Tā ir Jūsu privātā pensija, ko veidojat Jūs pats/-i vai Jūsu darba devējs. Ja uzkrāsiet privātās pensijas kapitālu, Jums būs iespēja izmantot iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus. Privāto pensiju varēsiet saņemt pirms valsts pensijas, jau sasniedzot 55 gadu vecumu, un arī tā ir mantojama.
Par SEB piedāvātajiem pensiju 3. līmeņa plāniem varat uzzināt šeit.
Jūsu pensijai ir spēks radīt ilgtspējīgāku nākotni
Mums visiem – atbalstot pāreju uz klimatneitrālu ekonomiku. Tieši Jums – ar vienkāršiem un digitāliem risinājumiem.