Budžeta plānošana var šķist sarežģīta un laikietilpīga. Rodas iespaids, ka to spēj darīt tikai ļoti disciplinēti cilvēki, taču plānot budžetu un iekrāt naudu var iemācīties ikviens. Budžeta plānošana ir ļoti svarīga, jo bez plāna valda haoss, un ja tu nekontrolēsi savu naudu, tad nauda sāks kontrolēt tevi. Noskaidrosim, kā panākt, lai nauda mūs nesāktu kontrolēt!
Finanšu pratības lekcija
Mēs, SEB Skolu vēstneši, esam novadījuši savas pirmās lekcijas par finanšu pratību mūsu skolu audzēkņiem. Ja no sākuma bija neliels uztraukums par runāšanu skolēnu priekšā, tad tagad jau jūtos kā zivs ūdenī un pārvaldu savu prezentāciju ļoti labi. Arī pati katrā lekcijā iemācos ko jaunu. Skolēni atzīst, ka prezentācijas saturs ir ļoti noderīgs, un labprāt iesaistās arī diskusijās par naudas krāšanu. Lekcijā sniegtie padomi paliek atmiņā, un pat skolotāji ar tiem sāk dalīties savā starpā.
Kāpēc jāplāno budžets?
Budžets ir plāns, kurā mūsu ienākumi ir sadalīti pa kategorijām – tēriņiem, iekrājumiem un ieguldījumiem. Budžeta plāns mums palīdz neiekļūt parādos vai izkļūt no tiem, ja tādi ir, kā arī garantē, ka mums būs lieka nauda neparedzētām dzīves situācijām. Tādā gadījumā nebūs jāizmanto ātrie kredīti, kas īstenībā ir ļoti dārgi un nes mums tikai zaudējumus. Budžeta plānošana arī palīdz iekrāt kādu naudas summu mūsu kvēlākajiem sapņiem, piemēram, pasaules apceļošanai.
Viena no lielākajām problēmām, kāpēc cilvēki nespēj iekrāt naudu, ir nevajadzīgu lietu pirkšana. Ieteikumi, kā nepirkt lietas, kas nav vajadzīgas:
- Iegādājies lietas, kas ir tavā šī brīža sistēmā. Pērc lietas, ko lietosi jau tagad un kopā ar to, kas tev jau ir.
- 67% cilvēku veic pirkumu pēc reklāmas ieraudzīšanas. Tāpēc izvairies no reklāmām, cik tas ir iespējams, piemēram, no reklāmu sūtīšanas uz e-pastu.
- Ja pēkšņi iekārojas pirkt kādu lietu, vispirms nogaidi 72 stundas. Ja joprojām šķitīs, ka šī lieta ir ļoti vajadzīga, vari apsvērt tās iegādi.
- Pajautā sev: “Ja neviens nekad neuzzinās, ka es šo lietu nopirku, vai man to vajag tik pat ļoti, cik pirms brīža?”
- “Neuzķeries” uz izpārdošanām, jo, neveicot pirkumu, ietaupīsi visus 100%.
Kas palīdz ietaupīt un plānot budžetu?
Galvenais palīgs ir mērķa uzstādīšana, jo bez mērķa ilgtermiņā pazūd motivācija un neizdodas sakrāt iecerēto naudas summu. Kā arī budžeta plānošanā noteikti palīdz dažādi pieraksti, tabulas un Excel veidnes ar izdevumu uzskati. Šim nolūkam ir paredzētas arī dažādas lietotnes, kas var kalpot par palīgu.
50-30-20 likums
50-30-20 likums, kura autore ir Elizabete Vorena, paredz visa budžeta sadalīšanu 3 daļās:
- 50% – vajadzības
- 30% – vēlmes
- 10 – 20% – uzkrājumi
Paskaidrojot sīkāk, 50% tavu ienākumi ir jāatvēlē nepieciešamajiem izdevumiem. Visbiežāk tā ir pārtika, izdevumi par transportu, ikmēneša rēķini, komunālie maksājumi, kā arī citi tēriņi, no kuriem nav iespējams izvairīties.
Otra tēriņu pozīcija ir “vēlmes” – 30% savu ienākumu vari veltīt neobligātiem, taču patīkamiem pirkumiem, kas tev sagādā prieku. Tas var būt, piemēram, jauns apģērbs, kinoteātra apmeklējums vai vakariņas draugu lokā.
Savukārt pārējie 10 – 20% no tava budžeta jānovirza uzkrājumiem, kurus izmantosi, ja radīsies tāda nepieciešamība.
6 burku sistēma
Vēl sīkākās kategorijās budžetu iesaka veidot T. Hārvs Ekers, kurš izstrādājis tā dēvēto “6 burku sistēmu”. Tā paredz budžeta sadalīšanu 6 daļās:
- 55% – vajadzības
- 10% – finansiālā brīvība
- 10% – ilgtermiņa uzkrājumi
- 10% – izglītība
- 10% – izklaide
- 5% – ziedojumi
Salīdzinot ar 50-30-20 likumu, 6 burku sistēma arī apmēram pusi no budžeta paredz vajadzībām, taču izklaidēm paredz tikai 10%.
6 burku sistēmā ir arī tādas kategorijas kā finansiālā brīvība, lai nākotnē mēs spētu dzīvot, kā vēlamies, ne pie viena nestrādājot un neesot ne no viena atkarīgam finansiālā ziņā. Vēl cita burka ir ilgtermiņa uzkrājumi, no kuriem veidojas mūsu “drošības spilvens” jeb iekrājumi neparedzētām dzīves situācijām. Kā arī izglītība, kas sevī ietver dažādus kursus, neformālās izglītības nodarbības, visu, kas mums palīdz sevi pilnveidot. Kā arī 6 burku sistēma palīdz piekopt ziedošanas ieradumu, jo ziedošana izraisa prieka un laimes sajūtu.