Runājot par krāpšanu, nereti iztēlojamies filmās redzētos laupīšanas scenārijus. Taču mūsdienās cilvēki tiek apzagti pat neizejot no mājām. Lūk, vairāki ieteikumi, kas palīdzēs jums nosargāt savus datus un naudu, saskaroties ar krāpniekiem.
1. Nezini – neatbildi
Ja zvana neatpazīstams numurs, neatbildiet. Ja tomēr paceļat klausuli, uzreiz nesāciet sarunu, bet gan dažas sekundes palieciet klusi. Tādējādi jūs uzzināsiet, kas jums zvana un kāds ir zvana mērķis. Krāpnieki pārliecinoši runā un vienmēr mēģina psiholoģiski jūs ietekmēt, viņi neļaus jums pateikt ne vārda pirms viņi pabeigs stāstīt sagatavotu tekstu. Viņu stāstījumā var tikt iekļauts jūsu vārds, uzvārds un citi konfidenciālie dati.
2. Neļaujiet jūs steidzināt
Sarunās ar krāpniekiem jūs viennozīmīgi mēģinās pārliecināt, ka jārīkojas steidzīgi. Bieži stāsta par kredītu, ko kāds paņēmis jūsu vārdā, par kādu nelikumīgu maksājumu vai vēl ko citu. Šajos gadījumos nekad neuzticieties tādiem “palīgiem”. Ja rodas šaubas – pārtrauciet sarunu un sazinieties ar savu banku pats, izmantojot oficiālo tālruņa numuru.
3. Neatklājiet nevienam savus datus
Ja no jums tiek prasīti tādi konfidenciāli dati kā karšu rekvizīti vai Smart-ID PIN-1 un PIN-2 kodi, nekavējoties pārtrauciet sarunu. Neviena banka no jums neprasīs tik personīgu informāciju.
4. Meklējiet liekas rakstzīmes un drukas kļūdas
Saņemot vēstules, vienmēr pārbaudiet sūtītāja e-pasta adresi un hipersaišu nosaukumus. Krāpnieki mēdz uzdoties par reāliem uzņēmumiem, un viņu sūtītās vēstules bieži vien izskatās ļoti līdzīgi reālajām, tomēr tādas nav. Tā kā krāpnieki bieži darbojas ārzemēs, viņu sūtītās vēstules var būt tulkotas uz latviešu valodu ar Google palīdzību, līdz ar to tajās var atrast drukas kļūdas.
5. Viegla nauda internetā bieži vien nāk kopā ar nepatīkamām sekām
Meklējot vakances internetā, nereti var uzdurties arī visai savādiem “darba sludinājumiem”, kas piedāvā pavisam vienkāršu peļņu. Taču šādi piedāvājumi ļoti reti ir likumīgi. Mūsdienās pastāv naudas mūļi, kas palīdz krāpniekiem atmazgāt naudu. Šādus cilvēkus krāpnieki gan meklē internetā, gan uzrunā uz ielas. Galvenais darba mērķis ir pierunāt jauno “darbinieku” atvērt kontu bankā, no bankomāta izņemt naudu, ko kontā ieskaita trešās personās, un tad šos līdzekļus atdot krāpniekam. Taču par šādu rīcību jūs ne tikai saņemsiet nelielu algu no krāpniekiem, bet arīdzan kriminālatbildību, kā arī sabojātu kredītvēsturi un reputāciju.
6. Esiet piesardzīgi un neuzticieties visam, ko redzat internetā
Šobrīd krāpnieki ir plaši sastopami arī sociālajos tīklos un iepazīšanās portālos. Tos ir daudz grūtāk atpazīt, jo viņi neuzbrūk uzreiz. Bet gan pakāpeniski iekaro jūsu uzticību, lai pēc tam vai nu paprasītu jūsu konfidenciālos datus vai izdarītu ko sliktāku. Viņi var prasīt ne tikai bankas kartes un Smart-ID datus, bet arī jūsu foto. Esiet ļoti uzmanīgi, ja sūtat citam cilvēkam savus attēlus, jo tos var pārdot, kā arī fotoattēls satur daudz informācijas par jūsu atrašanas vietu un tālruni.
Veronika Kiseļeva
SEB Skolu vēstnešu programmas dalībniece