Gada siltais laiks ir jo īpaši piemērots, lai atpūtā vai ikdienas gaitās dotos ar velosipēdu. Taču, kā neapmaldīties plašajā velosipēdu cenu un modeļu diapazonā? Un, kad īstais velosipēds atrasts, kā to pareizi apkopt? Padomos dalās velo sportists un entuziasts Toms Alsbergs.
Velo nav Šveices nazis
Plānojot velosipēda iegādi, pirmais solis ir saprast un nodefinēt pašam priekš sevis, kādam nolūkam velosipēds ir nepieciešams. Cik bieži, pa kādiem ceļiem un cik garas distances plānots veikt?
Velosipēdu tirgotāji regulāri saskarās ar ‘’īpašām’’ klientu prasībām. Piemēram, pilsētai paredzēts velosipēds, ar kuru var braukt arī gar jūru, pa kāpām un citiem neceļiem, bet vienlaikus tas nedrīkst būt smags un tam jābūt piemērotam, lai varētu braukt arī kleitā vai uzvalkā.
Tādi velo diemžēl vai par laimi vienkārši neeksistē, jo velosipēds nav Šveices universālais nazītis. Ja pamatā ar to plānots pārvietoties pa pilsētu, tad noteikti jāizvēlas kaut ko no pilsētas velosipēdu klāsta, nevis jācenšas modificēt kalnu velosipēdu savām urbānajām vajadzībām.
Izvēloties nepareiza tipa velo, ātri vien pazudīs vēlme ar to regulāri braukt un pārvietoties. Visticamāk, beigās tas vairāk krās putekļus kādā no mājas stūriem, nekā brauks pa ceļiem.
Neiztikt bez konsultācijas
Svarīgi ir konsultēties ar zinošu pārdevēju, kurš prot ne tikai tirgot, bet arī uzklausīt vēlmes un vajadzības.
Mūsdienās velosipēdu tipi ir saradušies tik daudz, ka ātri vien var apjukt visā piedāvājuma klāstā starp visiem kalnu, pilsētas, šosejas, grants, fitnesa, elektro vai pat saliekamajiem velosipēdiem.
Kāds ir mans budžets?
Nākamais solis jaunā velosipēda iegādei ir apzināties šim nolūkam savu atvēlēto budžetu, jo no tā būs atkarīga velosipēda tehniskā komplektācija un rāmja materiāls (piemēram, karbons, alumīnijs, tērauds).
Pieļauju, ka cilvēkiem, kuri pērk velo, lai ar to piedalītos sacensībās un tiektos pēc rezultāta, ir skaidrs, kāpēc viena tipa velo var maksāt tik plašā cenas amplitūdā. Bet cilvēks, kuram tas nepieciešams kā pārvietošanās līdzeklis pilsētā vai arī brīvdienu izbraucieniem pie dabas, noteikti radīsies jautājumi par cenām. Te nu atkal palīgā ir jānāk zinošam velo tirgotājam.
Finansējums Jūsu mērķu īstenošanai
Pirkt internetā vai klātienē?
Pēdējos gados internetveikalu tirdzniecība ir ļoti attīstījusies. Arī velo “online” tirdzniecība ir kļuvusi ļoti populāra. Taču ir svarīgi pārliecināties, ka izvēlaties ne tikai savu sapņu velo, bet arī īsto izmēru, kas būs vispiemērotākais jūsu auguma parametriem.
Kā pareizi apkopt velosipēdu?
Pēc velosipēda iegādes nedrīkst aizmirst par tā kopšanu. Ir daudzas pavisam elementāras un vienkāršas lietas, kuras pats saimnieks ikdienā var veikt, lai to uzturēt tehniski labā stāvoklī – sākot ar velo tīrību, mazgāšanu un ķēdes eļļošanu.
Taču vēl jo svarīgāk ir regulāri velosipēdu aizvest uz veloservisu, lai pieredzējis mehāniķis, kuram ir zināšanas un visi nepieciešamie instrumenti, varētu par to pienācīgi parūpēties.
Līdzīgi kā jaunām automašīnām, arī jauniem velosipēdiem ļoti svarīgas ir pirmās mazās apkopītes, kas seko īsi pēc velo iegādes, jo tieši šīs mazās apkopes būs noteicošais, cik kvalitatīvi un ilgi kalpos velosipēds.
Velo nobraukums un lietošanas intensitāte nosaka, cik reizes gadā būtu nepieciešams to apkopt servisā. Kā zināms, velosipēdam ir pietiekami daudz komponenšu, kas dabiski dilst un nolietojās, un kuru tehniskajam stāvoklim ir jāseko līdzi, lai neiedzīvotos lielākās problēmās un liekos naudas tēriņos.
Toms Alsbergs
Velo sportists un entuziasts