Mazāk ir vairāk – šis minimālisma lozungs ļauj fokusēties uz patiešām būtiskām lietām, kā arī atteikties no tām, kas vairs nav vajadzīgas vai nesagādā prieku. Taču, lai kļūtu par minimālistu, nav jāatsakās no pilnīgi visām mantām savā miteklī, jo ikviena dzīvē minimālisms izpaužas citādi. Kādi ir minimālisma principi? Atbildes meklējām raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc Tevis?”.
Minimālisms ir domāšanas veids
“Manuprāt, minimālisms ir spēja neapdzīvoties ar lieko. Vienkārši dzīvot ar to, kas tev rada prieku, ir patiešām noderīgs, ko reāli izmanto, kas piedod tavai dzīvei ikdienišķu vērtību,” stāsta Laura Arnicāne, kura kopā ar vīru Andi Arnicānu jau vairākus gadus veiksmīgi izglīto sabiedrību par to, kā dzīvot vienkāršāk.
Lai sāktu piekopt minimālisma principus, A. Arnicāns iesaka apzināties gan visas lietas, kas atrodas mājās, gan apzināti pieiet jaunu lietu iegādei. “Uzdod sev jautājumus – vai es to mantu vispār izmantoju pēdējo sešu vai 12 mēnešu laikā, vai šī manta man sagādā prieku, vai es iegādātos tādu pašu mantu, ja tā pēkšņi pazustu?” mudina A. Arnicāns.
Maldīgs ir priekšstats, ka minimālismu iespējams definēt pēc konkrēta lietu skaita. “Katrs personīgi izvērtē, kas ir par daudz,” uzsver A. Arnicāns. “Vienam dzīvesveids atļaus turēt skapī tikai 30 drēbes, bet citam 30 drēbes nederētu. Tāpēc tas nav par daudzumu, bet gan to, vai šis daudzums atbilst tavam dzīvesveidam.”
No malas nav iespējams pateikt vai kāds ir minimālists, uzsver L. Arnicāne. “Viss ir atkarīgs no cilvēka domāšanas veida. Vai viņš spēj apzināties savas mantas? Vai viņš pērk to, kas patiešām ir nepieciešams? Vai telpa ir piepildīta ar lietām, kas ir vajadzīgas un rada prieku? Ja tā ir, tad viņš var dzīvot pietiekami piepildītā mājā, bet būt minimālists,” paskaidro L. Arnicāne.
Minimālismu iespējams pielāgot atbilstoši savam dzīvesveidam un identitātei. L. Arnicāne stāsta, ka pēdējo četru gadu laikā viņas ģimenē ir mainījušās daudzas lietas – mainīta ģimenes dzīvesvieta, pasaulē nākusi atvase, atrastas jaunas darbavietas. “Daudzas lietas ir mainījušās, un maināmies arī mēs. Tas ir pilnīgi normāli, ja mainās vide mums apkārt un mūsu pašu vizuālais tēls,” norāda L. Arnicāne, piebilstot, ka nevienam nav visu mūžu jāstaigā zilos džinsos un baltā t-kreklā.
Ar laiku minimālisma principus var attiecināt arī uz citām dzīves situācijām, stāsta L. Arnicāne. “Piemēram, par savu darbu – cik daudz, kur un kāpēc tu strādā? Par draugiem, par cilvēkiem, par brīvo laiku un jebko citu,” skaidro L. Arnicāne.
Vai iespējams ērti dzīvot sīkā mājoklī?
Sīkmāju kustības mērķis ir pierādīt, ka arī lētos un mazos mājokļos ir iespējams dzīvot pilnvērtīgi, skaisti, ar visām ērtībām, kā arī draudzīgi videi. Parasti sīkmājas izmērs ir 2,5 X 5 metri, taču tās mēdz būt arī lielākas. Tajās iekārtoto gan dzīvojamo zonu, gan guļamistabu, vannas istabu un virtuvi.
Fotogrāfs Artūrs Pavlovs iekārtojis 21 kvadrātmetru plašu sīkmāju, no kuras guļamistabas paveras skats uz ezeru. Viņš stāsta, ka izvēlējiet iet šo ceļu gan finansiālu apsvērumu dēļ, gan tāpēc, ka lielākā daļa laika tiek pavadīta ārpus mājas. “Tur, kur šobrīd ir māja, es iepriekš četrus gadus dzīvoju teltī. Nedēļas nogalēs braucu šeit, strādāju, iekopu. Bija tikai likumsakarīgi, ka šo četru gadu laikā es spēju iepazīt teritoriju un saprast, kas man te ir vajadzīgs,” atminas A. Pavlovs.
Arī A. Pavlova dzīvoklis pilsētā ir neliels. “Man ir jādomā, kādas mantas tur atrodas, kas ir nepieciešams ikdienai. Kad ir daudz mantu, tas mani padara nervozu. Tāpēc es atbrīvojos no visa liekā, atstāju tikai pašu nepieciešamāko. Un arī no paša nepieciešamākā es cenšos, lai lietas būtu prieku un gandarījumu dodošas,” savu dzīvesveidu ieskicē fotogrāfs.
Kapsulas garderobes izveide
Minimālisma principus iespējams attiecināt arī uz savu apģērbu, izveidojot tā dēvēto kapsulas garderobi. Laura Arnicāne paskaidro, ka kapsulas garderobe sastāv no trim aspektiem – maz apģērbu, kvalitāte pār kvantitāti, kā arī nebeidzamas kombinācijas.
“Kombinācijas ir atslēga, jo kapsulas garderobe bieži sastāv no maz apģērba gabaliem, bet veidojas nebeidzami daudz kombināciju, dodot iespēju tev katru dienu apģērbties pilnīgi citādi ar tām pašām drēbēm,” stāsta L. Arnicāne.
Veidojot kapsulas garderobi, pārdomāti jāpieiet apģērba iegādei, jo nav lietderīgi impulsīvi nopirkt skaistu apģērba gabalu, ja to nav iespējams kombinēt ar citām lietām tavā garderobē.
“Katrs pirkums ir kā brīnišķīgs papildinājums tavam skapim – nopērkot šo lietu, es varu izveidot 35 jaunas kombinācijas, kas man dod iespēju šīs drēbes vilkt daudz un bieži,” iepirkšanās principu izskaidro L. Arnicāne.
Raidījumu “Pēdas. Kas paliek pēc Tevis?” par minimālismu varat noskatīties TV3 Play mājaslapā.