Ko tu iedomājies, kad dzirdi vārdu “investīcijas”? Naudu? Spekulāciju? Zaudējumus? Pirms SEB Skolu vēstnešu programmā sniegtās lekcijas par investīcijām, es uzskatīju, ka investīcijas ir ārprātīgi sarežģīts un bīstams pasākums azartiskiem biznesmeņiem, taču tā galīgi nav patiesība – investīcijas ir rīks nākotnei.
Pēdējā laikā ievērojami ir pieaudzis to reklāmu skaits, kas aicina investēt, taču kāpēc lai kāds vispār investētu? Investēšanas divi lielākie labumi ir pasīvie ienākumi un aizsardzība pret ilgtermiņa inflāciju.
Pasīvie ienākumi ir ienākumi, kurus gūst, nepieliekot milzīgu piepūli katru dienu. Par tādiem var arī uzskatīt no investēšanas gūtos ienākumus. Katru mēnesi atliekot mazliet no ienākumiem un tos investējot, laika gaitā no procentu likmēm tiek uzkrāta nauda. Tāpat arī ieguldot var iegūt aizsardzību pret ilgtermiņa inflāciju – naudas vērtība visu laiku svārstās, un nauda, kas ir atlikta krāšanai šogad, nespēs nopirkt tādu pašu daudzumu preču pēc 10 gadiem. Risinājums – investēšana.
Ļoti svarīgi ir izprast atšķirību starp ieguldījumiem un spekulācijām: ieguldīšana ir stratēģiska, pārdomāta ilgtermiņa darbība, taču spekulācijas ir strauja un agresīva pirkšanas un pārdošanas tehnika, ar kuru var ļoti ātri iegūt un tikpat ātri arī zaudēt.
Ar ko sākt?
Viens no plašāk izplatītajiem mītiem par investīcijām ir uzskats, ka investīcijas ir domātas tikai ļoti bagātiem un gudriem cilvēkiem, bet patiesībā, lai sāktu investēt, ir jāizpilda tikai divi nosacījumi – jābūt pilngadīgam cilvēkam ar vienu eiro kabatā. Lielākajai daļai ieguldītāju ir piemērota KISS (Keep It Simple, Sweetheart) tehnika. Tā balstās uz apdomības un vienkāršības principiem:
- Izvairies no ātrajiem kredītiem;
- Izmanto iespēju atgūt pārmaksātos nodokļus (dzīvības apdrošināšana, 3. pensiju līmenis);
- Vienmēr uzturi 3 – 6 mēnešalgu rezervi nebaltām dienām;
- Sāc uzkrāt laicīgi un dari to regulāri;
- Diversificē ieguldījumus;
- Ignorē īstermiņa trauksmi finanšu tirgū;
- Izmanto zemus izmaksu fondus, uz kuriem balstās ETF.
Kā vislabākais iesākums investīcijās ir savu pensiju fondu pārraudzīšana. Pensiju 1. līmenis ir tas, kas tieši tiek novirzīts tavai pensijai. Pensiju 2. līmenis nokļūst finanšu tirgū un tad bez papildu izmaksām tavu pensiju papildina ienākumi no tevis izvēlētā plāna. Savukārt Pensiju 3. līmenis ir tavas brīvprātīgās iemaksas. SEB bankas klientiem kā noderīgs palīgs investīcijās ir Roboinvestors.
Šī ir informācija, ko es, 10. klases bioloģijas novirziena skolniece, pasniedzu 12.klases uzņēmējdarbības skolēniem. Tā šķita kā absurda lietu kārtība, taču arī viņi nezināja, ka investēt var būt tik vienkārši, taču tagad, ieejot darba tirgū, mēs spēsim sev nodrošināt stabilāku nākotni. Arī tu vari sākt ieguldīt!
Marta Barkanska
SEB Skolu vēstnešu programmas dalībniece