Bieži vien, salīdzinot savu dzīvesveidu ar to, kā dzīvo mūsu vecāki un jo īpaši vecvecāki, nākas atzīt – viņiem brīnumainā kārtā labāk padodas pārvaldīt savas finanses un mēneša beigās maciņā vēl ir pietiekami naudas arī kādam neparedzētam pirkumam.
Mūsdienās ļoti populāri ir dažādi izaugsmes kursi un apmācības, taču ne vienmēr mēs pamanām to, kas ir tepat degungalā, turklāt par brīvu un ar pievienoto vērtību. Ja vien paši esam gatavi mācīties, vecvecāki var mums sniegt neatsveramu informāciju un dzīves gudrības, kas pārspēs visus kursus. Tāpēc ir ļoti vērtīgi ar saviem vecvecākiem kādreiz nopietni aprunāties, lai noskaidrotu, kādi paradumi viņiem palīdz dzīvot labāk un kādi knifi ļauj ietaupīt. Pilnīgi iespējams, ka vismaz daļu no tiem jūs varat izmantot arī savā ikdienā vai specifiskās dzīves situācijās.
Dažādas noderīgas prasmes
Ja vecmāmiņa prot šūt vai lieliski konservē, bet jums tā ir tumša bilde, kāpēc gan neizmantot iespēju un neapgūt šīs prasmes? Viss, kas jums nepieciešams, ir laiks un interese. Visticamāk, vecmāmiņa būs ļoti priecīga, ka var kādam nodot savas zināšanas. Savukārt vectētiņš var iemācīt mazbērniem dažādus darbus, kas saistīti ar mājas vai automašīnas remontu. Bet varbūt tieši viņš ir ģimenes labākais pavārs, kura receptes ir zelta vērtas?
Ikdienas steigā bieži vien pat neaizdomājamies, kādi ir mūsu tuvāko cilvēku talanti, taču tā mums ir pašas dzīves sniegtā iespēja sevi pilnveidot.
Dzīvesveids un paražas
Arī te paveras plašs lauks mācībām. Vecmāmiņa, iespējams, ir ģimenes tradīciju kopēja jau n-tajā paaudzē, un neviens neprot tā svinēt gadskārtu svētkus, sapulcinot visu ģimeni, kā viņa. Bet vectētiņš zina labākās zivju vietas Latvijā. Šīs ir unikālas zināšanas, kurām nevajadzētu ļaut aiziet nebūtībā.
Tikpat labi tā var būt iešana pirtī un pēršanās ar dažādām slotiņām, īpašs ikrīta vingrojumu komplekss vai kādas citas sportiskas aktivitātes, ko vecvecāki piekopj, lai uzturētu sevi formā. Varbūt vērts viņiem kādudien piebiedroties – ja nu atklājat jaunu kaislību?
Spēja dzīvot taupīgi
Pirms ķeramies pie šī punkta – taupīgums noteikti nav tas pats, kas knapināšanās. Dzīvot taupīgi galvenokārt nozīmē neizšķērdēt naudu nevajadzīgās lietās. Vecvecāki, dzīves līkločus izgājuši, daudz ko ir iemācījušies, un arī jūs varat to apgūt no viņiem.
Par piemēru varam ņemt komunālos maksājumus. It kā visi esam dzirdējuši par veidiem, kā ietaupīt, piemēram, ūdeni vai elektrību, taču cik daudzi no mums reāli šos principus ievēro ikdienā? Paskatieties uz saviem vecvecākiem! Viņi neatstās vienlaicīgi degam gaismu divās vietās pat uz īsu mirkli un vienmēr tīrīs zobus pie aizgriezta ūdens krāna. Tāpat vecvecāki ikreiz rūpīgi izpētīs rēķinu un pamanīs, ja apsaimniekotājs būs pieļāvis kādas kļūdas aprēķinos (tā diemžēl mēdz gadīties). Īsāk sakot – vecvecāki neļauj lietām aiziet pašplūsmā, bet seko līdzi tam, par ko un cik viņi tērē.
Knifi, pērkot pārtiku
Ja esat kādu laiciņu pasekojis saviem ikmēneša izdevumiem, tad būsiet pamanījis, ka lielāko daļu no tiem veido pārtika. Bet vai esat pieķēruši sevi pie domas, ka vecvecākiem gājiens uz veikalu parasti ir veiksmīgāks, jo viņi vienā iepirkšanās reizē iztērē mazāk naudas, tomēr mājās ledusskapis vienmēr ir pilns un arī pa kādam kārumam mazajiem sanāk? Dažkārt nav skaidrs, kā viņiem tas izdodas.
Pērkot pārtiku, vecāka gadagājuma ļaudis pieiet šim procesam pamatīgāk, nevis vienkārši sasviež preces groziņā un dodas uz kasi. Viņi pērk patiešām vajadzīgo un netērē naudu, piemēram, čipsu pakai vai limonādei pēkšņas iegribas dēļ. Viņi seko līdzi, kāda ir produkta cena kilogramā vai litrā. Piemēram, lētākajā sviesta paciņā varbūt ir tikai 180 grami, bet kilogramā tas ir dārgāks nekā cits sviests 200 gramu paciņā. Arī safasēta gaļa kilogramā var būt krietni dārgāka par to, ko pie letes iesver pārdevējs. Lai vislabāk saprastu, kā šie knifi palīdz ietaupīt, dodieties ar savu vecmāmiņu vai vectētiņu kopā iepirkties!
Uzkrājuma veidošana
Vecāki cilvēki ir vairāk savā mūžā pieredzējuši un zina, ka mēdz būt situācijas, kad pēkšņi vajadzīga lielāka naudas summa. Tāpēc, ja vien ir iespējams, viņi veido uzkrājumu, it īpaši tad, ja vēl strādā. Pajautājiet, kā viņi ik mēnesi atrod naudu, ko pievienot savam uzkrājumam!
Vēl dažas gudrības, ko iesaka cilvēki ar bagātu dzīves pieredzi
- Pārtikas sasaldēšana ziemai
Vasaras pie mums ir īsas, toties dažādu veselīgu zaļumu, augļu un ogu bagātas. Lai arī ziemā uzņemtu daļu no vitamīniem un vērtīgajām vielām, vislabāk ir jau vasarā dažādus produktus salikt pa mazām paciņām vai kastītēm un sasaldēt. Šādā veidā uzglabāt var praktiski jebko – sākot no sēnēm un beidzot ar upenēm un dillēm. Šis ir arī lielisks naudas taupīšanas veids, jo vasaras sezonas produkti ziemā veikalos maksā bargu naudu. Lai varētu saldēt, iepriekš gan jāparūpējas par ietilpīgu saldētavu, bet noteikti ir vērts tādā investēt.
- Remontdarbu dokumentēšana
Ja tiek veikts remonts vai kaut kas būvēts, ir vērtīgi pierakstīt visus izdevumus un savākt čekus. Tas ļoti noderēs nākamajās reizēs – iespējams, lai paskatītos, cik maksāts kādam meistaram, cik konkrētai grīdas platībai, piemēram, vajadzēja krāsu u. tml. Šādas kladītes var arī jūsu bērniem un mazbērniem pēcāk kalpot par mācību grāmatiņām. Starp citu, tieši tāpat var rīkoties arī ar automašīnas remontdarbiem – tā vienmēr zināsiet, kad un kas tika darīts un cik par to samaksājāt.
- Iepirkšanās tirgū
Vēl nesen iepirkšanās tirgū tika piedēvēta tikai tantiņām, bet vairums strādājošo visu savām ikdienas vajadzībām nepieciešamo iegādājās lielveikalos. Nu iepirkšanās tirgū jau atkal nākusi modē, jo tam ir vairākas priekšrocības. Ne tikai iespēja ietaupīt, jo pērkat tieši tik, cik jums nepieciešams, un bieži par izdevīgāku cenu. Tā ir iespēja celt galdā vietējos produktus, atklāt jaunas garšas un ar laiku tikt pie saviem pārdevējiem, par kuru produkciju varēsiet būt drošs. Iepirkšanās tirgū ir arī labs veids, kā izvairīties no liekiem pirkumiem, – lielveikalā viss izvietots tieši tā, lai ik uz stūra jūs gaidītu akcijas un īpaši piedāvājumi lietām, ko citkārt nepirktu, bet tirgū nopirksiet tikai vajadzīgo.