Nestabilā situācija enerģijas tirgū daudziem likusi interesēties par ekonomiski izdevīgiem apkures veidiem. Raidījuma “Pēdas. Kas paliek pēc Tevis?” vadītāja Kristīne Garklāva devās pie jomas speciālistiem un entuziastiem izzināt dažādus veidus, kā izdevīgi un ilgtspējīgi apkurināt mājokli.
“Drīz sāksies peļņa”
Ar saules paneļiem iegūtās enerģijas izmaksas ir zemākas nekā elektrības cenai biržā. Taču ir vēl papildu ieguvumi, piemēram, rūpes par zaļāku vidi un veselīgāku nākotni nākamajām paaudzēm. Saules paneļus var ierīkot gan atsevišķās mājsaimniecībās, gan uzņēmumu teritorijās, gan uz daudzdzīvokļu mājām. Turklāt paneļi nav obligāti jāuzstāda uz nama jumta – tos iespējams ierīkot arī uz zemes, nesamazinot efektivitāti. Projekta īstenošana vidēji ilgst no trim līdz sešiem mēnešiem, taču pati ierīkošana aizņem vien pāris dienas.
Saražotās enerģijas apjomu ietekmē laikapstākļi, dienas ilgums un gaisa temperatūra. Latvijā ir pietiekami daudz dienasgaismas, lai attaisnotu paneļu uzstādīšanu. Visefektīvāk elektrība tiek ražota laika posmā no marta līdz septembrim. Saules paneļi kalpo līdz pat 25 gadiem, taču finansiāli sāk atmaksāties jau ap ceturto gadu.
Raidījuma “Pēdas. Kas paliek pēc Tevis?” vadītāja Kristīne Garklāva devās pie pensionāra Jāņa Šteinberga, kurš savas mājas pagalmā pirms četriem gadiem ierīkojis saules paneļus. Tie uzmeistaroti uz neliela ūdens torņa, ko J. Šteinbergs izmanto dārza laistīšanai.
“Piejūras zonā drīkst celt tikai uz veciem pamatiem. Lai man nebūtu jārok, es uz vecā ūdenstorņa uzstādīju saules paneļus. Visu mūžu esmu strādājis ar dzelžiem, tāpēc tas galīgi nebija nekas sarežģīts,” stāsta J. Šteinbergs.
Viņš atklāj, ka ar saules paneļu saražoto elektrību pilnībā tiek nosegts mājsaimniecības patēriņš. Vien decembris un janvāris esot “švakāki” mēneši. Taču palīdz tas, ka J. Šteinberga ierīkotos saules paneļus iespējams ar roku pagriezt pret sauli.
“Pie šīm cenām saules paneļi jau nākošgad būs atmaksājušies. Sāksies peļņa,” vērtē J. Šteinbergs, kurš iesaka par saules paneļu ierīkošanu aizdomāties arī citiem.
Finansējums Jūsu mājokļa energoefektivitātes paaugstināšanai
Investīcija, kas atmaksājas
Elektrum energorisinājumu vadītājs Renārs Straupe stāsta, ka par saules paneļu un siltumsūkņu ierīkošanu vērojama visai augsta interese. Jo īpaši tā aktualizējusies līdz ar siltumenerģijas cenu pieaugumu.
“Tā noteikti ir investīcija, kas atmaksājas. Jo īpaši, ņemot vērā pieejamo atbalstu un enerģijas cenas. (..) Pašlaik Latvijā mēs neizmantojam ļoti daudz no enerģijas, ko mēs varētu izmantot,” stāsta R. Straupe.
Viņš stāsta, ka pats šobrīd plāno mājās uzstādīt siltumsūkņa apkuri. Projekts paredz uzstādīt sistēmu ar 5 kWh jaudu. Izmaksas lēstas ap 7000 eiro, taču aptuveni 2500 eiro tiks segts ar valsts atbalstu. Līdz ar to reālās sistēmas izmaksas būs aptuveni 4500 eiro.
R. Straupe stāsta, ka interesenti nereti jautā – vai ziemas mēnešos ir vērts tīrīt sniegu no saules paneļiem? R. Straupe atklāj, ka par to var pārlieku nesatraukties, jo ziemas mēnešos tiek saražoti vien aptuveni 5% no kopējā gadā saražotā enerģijas apjoma. Tāpēc nav obligāti jāraušas uz jumta ik reizi, kad uzsnidzis sniegs.
Zaļais mājokļa kredīts energoefektīvam mājoklim
Pasīvās un pašpietiekamas mājas
Par jaunumu mājokļu tirgū uzskatāmas pasīvās mājas. Tās īsteno mūsdienu arhitektūras koncepciju, kas balstīta uz atjaunojamiem enerģijas avotiem un dabas resursu izmantošanu. Lai māju sauktu par pasīvu, tai jābūt energoefektīvai un jāatbilst konkrētiem nosacījumiem. Par pasīvām uzskatāmas arī ēkas, kuru apsildīšanai vajadzīgs mazāk par 15kWh enerģijas uz vienu kvadrātmetru.
Pilnīgi atšķirīgs koncepts ir pašpietiekamas mājas. Vienu no tām ir “Briežu stacija”, kuru iznomāt piedāvā saimnieks Māris Skujiņš. Atpūta “Briežu stacijā” ļauj “atslēgties no tīkla” (off the grid – angļu val.), jo ēka nav pieslēgta nevienai sistēmai – ne elektrotīklam, ne ūdensapgādes sistēmai, ne kanalizācijai. Visa nepieciešamā enerģija tiek ražota uz vietas.
“Mēs nepatērējam vairāk, kā mums vajag. Un tai pat laikā mēs spējam dzīvot pašpietiekami, paši visu spējam saražot un tik arī iztērēt. Mana personīgā ambīcija bija uzbūvēt šo māju tādu, lai šajā “off the grid” principā nebūtu nekādu kompromisu komfortam. Es gribēju, lai ir silts ūdens, lai māja ir apdzīvojama ziemā, lai mums ir apkure, normāla tualete, silta duša, lai būtu viss tas, ko sagaidi no foršas viesnīcas pilsētā,” skaidro “Briežu stacijas” saimnieks.
Uz ēkas jumta ir ierīkoti saules paneļi, kas ražo elektrību. Tā tiek uzkrāta baterijā, kas ļauj elektroenerģiju izmantot, kad vien tas nepieciešams. Savukārt ūdeni “Briežu stacijā” iegūst no dziļurbuma. Tā arī izrādījusies viena no dārgākajām projekta pozīcijām, jo urbumu nācies veidot 100 metru dziļumā.
“Rocīgums nerodas, ja sēdi uz vietas. Ir jāsāk kustināt lietas, jo tikai tad var kaut ko iekustināt. Vienīgais, ko varu ieteikt, ir sākt mēģināt darīt. Tad arī sāk atrasties resursi, cilvēki tuvāk vai tālāk, kas kaut ko zina. Projekta realizācijas laikā bija daudzi cilvēki, kas vienkārši izpalīdzēja. Tieši tāpēc ir viennozīmīgi jāsāk darīt. Nekad nebūs 100% ideāli apstākļi, lai realizētu projektu. Jāsāk, jācīnās un jāiet uz priekšu,” mudina M. Skujiņš.
Risinājumi visām situācijām
Visvairāk elektroenerģijas mūsu mājokļos tiek patērēts, lai uzturētu klimatu, atklāj Elektrum Energoefektivitātes centra projektu vadītājs Toms Lācis. Proti, lai uzturētu komfortablu temperatūru.
Pastāv dažādi apkures veidi, piemēram, malkas apkure, elektriskie sildītāji, siltumsūkņi u.c. Vislielāko popularitāti pēdējā laikā iemantojuši tieši siltumsūkņi. Tiem ir dažādi veidi, kas pielāgojami atbilstoši katra nepieciešamībām.
Piemēram, ja mājoklis ir kompakts, kā siltuma avotu var izmantot gaisu. Ja mājai tuvumā ir ūdens avots, siltumu var smelties no ūdens. Savukārt, ja līdzās ir plaša teritorija, kur var ierakt kontūru, siltumu var ņemt no zemes.
“Ir daudz un dažādu komplektu. Jāsaprot, ko paši gribam, cik varam atļauties. Pakonsultējoties var saprast, kurš ir pieejamākais un labākais risinājums,” saka T. Lācis.
Raidījumu “Pēdas. Kas paliek pēc Tevis?” par mājokļa energoefektivitāti varat noskatīties TV3 Play mājaslapā.