Dainis Gašpuitis: Rūpniecības februāra dati priecē
Šā gada februārī rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 0.1%. Savukārt, salīdzinot ar 2015. gada februāri, rūpniecības izlaide uzrāda 3.8% kāpumu. Apstrādes rūpniecības apjomi palielinājās par 4.3%, ieguves rūpniecības un karjeru izstrādes apjomi par 3%, bet elektroenerģijas un gāzes apgāde par 2%.
Nozīmīgu ietekmi uz apstrādes rūpniecības pieaugumu veidoja pēc īpatsvara lielāko nozaru – kokrūpniecības (+11.2%), gatavo metālizstrādājumu (+10%) un pārtikas produktu (+5.2%) ražošana. Produkcijas apjoma pieaugums bija vērojams arī tekstilizstrādājumu, dzērienu un mēbeļu ražošanas nozarē. Savukārt samazinājums par 21% bija iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā, elektrisko iekārtu (-6.4%) un apģērbu (-2.3%) ražošanā.
Šā gada divos mēnešos rūpniecības apjomi gada laikā ir palielinājušies par 4.2%, bet krietni vājāks rezultāts ir apstrādes rūpniecībā, kas augusi par 0.7%. Taču februāra dati ir atnesuši krietnu pozitīvisma vilni, kas, jācer, turpināsies. Pirmkārt, plusi ir parādījušies nozīmīgajā - pārtikas nozarē, kas atgriežoties pie kāpuma, būs nozīmīgs izaugsmes dzinulis visai nozarei. Tāpat kāpums vērojams tekstilizstrādājumu nozares rādītājos, bet apģērbu ražošanā kritums ir krietni palēninājies. Ja februārī vērojamā tendence turpināsies, tas varētu liecināt par veiksmīgu uzņēmēju Krievijas negatīvās ietekmes ierobežošanu, kaut tās ietekme būs jūtama arī turpmāk. Tādejādi, neskatoties uz gada pirmā mēneša vājo sākumu, apstrādes rūpniecība apliecina savu potenciālu un spēju pārspēt esošās piezemētās prognozes. Februāra dati arī ļauj nekrist pārliekā negatīvā ekonomikas izaugsmes vērtējumā. Primārais uzdevums saglabājas konsekvents valsts atbalsts jaunu tirgu apguvē un produktivitātes veicināšanā.
Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists