Dainis Gašpuitis: Deflācija maijā turpinās
Maijā patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0.6%. Inflācijas kāpumu visvairāk ietekmēja cenu pieaugums svaigiem augļiem, degvielai, telekomunikāciju pakalpojumiem, gaļai un tās izstrādājumiem, atpūtas pakalpojumiem, kā arī apģērbam.
Neskatoties uz cenu līmeņa pieaugumu mēneša laikā, gada inflācija joprojām ir negatīva -0.8%. To galvenokārt nosaka cenu samazinājums precēm par 1.6%, kamēr pakalpojumiem cenas ir kāpušas par 1.3%. Lielāko ietekme uz preču cenu kāpumu veido alkohola, tabakas un alus sadārdzināšanās, kas ir akcīzes nodokļa palielināšanas rezultāts. Turpretim lielāko ietekmi uz cenu līmeņa samazināšanos joprojām veido energoresursu cenu kritums. Tā ietekmē lētāka joprojām ir degviela, gāze, siltumenerģija un arī aviopārvadājumi. Tāpat zemākas ir svaigu augļu cenas.
Neskatoties uz cenu kāpumu mēneša laikā, vēl turpmākos mēnešus inflācija gada griezumā būs negatīva. Turpmākās izmaiņas cenās turpinās veidot ārējie notikumi. Apstākļi naftas tirgū norāda uz iespējamu cenu kāpumu, jo sarežģījumi ar piegādi pieaug laikā, kad iesācies patēriņa karstākais periods. Tas nedaudz atdzīvinās inflāciju, taču krass pieaugums netiek prognozēts. Gada piecos mēnešos ANO pārtikas cenu indekss uzrāda mērenu augšupeju, tomēr tas joprojām atpaliek no pērnā gada atzīmes. Tas norāda, ka arī turpmāk izmaiņas pārtikas cenās būs maznozīmīgas. Lielākas svārstības varētu uzrādīties līdz ar pirmajām aplēsēm par iespējamo šā gada ražu. Nedaudz straujāks kāpums turpināsies pakalpojumu cenās, kaut tas pēdējā laikā pieauguma temps ir pakāpeniski krities. Tas liecina par uzņēmēju piesardzīgumu novērtējot patērētāja jutību pret potenciālo cenu kāpumu. Gada otrajā pusē inflācija atgriezīsies virs nulles. Taču kopumā inflācija turpinās nīkuļot, un saglabās labvēlīgus apstākļus pirktspējas un patēriņa kāpumam. Izšķiroša būs patērētāja pārliecība par ekonomikas perspektīvām, kas diktēs par ko un cik daudz viņš būs gatavs tērēties.
Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists