Dainis Gašpuitis: Uz augušu vai leju?
Pašreizējie naftas cenas perspektīvu vērtējumi ir krietni atšķirīgi. Cenu kāpuma atbalstītāji sagaida pieaugošu ieguves kritumu ne-OPEC valstīs, kas veidos deficītu un attiecīgi balstīs cenu kāpumu. IEA (Starptautiskā enerģētikas aģentūra) pēdējā ziņojumā ieskicē nedaudz citu ainu, kas šādu scenāriju neparedz. Ja IEA prognozes, kas nākamgad paredz vien nelielu deficītu, ir pareizas, tad būtisku lomu var nospēlēt zemāko punktu sasniegušais un ASV slānekļa naftas platformu skaita kāpums pēdējo divu nedēļu laikā.
Kādā virzienā dosies naftas cenas? Tāds ir pastāvīgs tirgus dalībnieku, analītiķu un citu vērotāju jautājums, mēģinot uzminēt naftas cenas virzību. Pašreizējie naftas cenas perspektīvu vērtējumi ir krietni atšķirīgi. Cenu kāpuma atbalstītāji sagaida pieaugošu ieguves kritumu ne-OPEC valstīs, kas veidos deficītu un attiecīgi balstīs cenu kāpumu. IEA (Starptautiskā enerģētikas aģentūra) pēdējā ziņojumā ieskicē nedaudz citu ainu, kas šādu scenāriju neparedz. Tādēļ jautājums ir, vai IEA spēj laicīgi notvert briestošās izmaiņas tirgū. Neatkarīgie naftas tirgus analītiķi norāda uz pieaugošo izstrādes maksimumu sasniegušo urbumu skaitu, kas jo īpaši sāka aktualizēties aprīlī. To apliecina jaunākās attīstības tendences Ķīnas jēlnaftas ieguvē, kas, reaģējot uz zemajām cenām, maijā gada laikā kritās par 7%.
Būtībā runa, kas nosvērs tirgu uz vienu vai otru pusi, ir par niecīgiem procentpunktiem. 2% pārpalikums naftas tirgū cenu no 110 USD/b 2014.gadā novilka līdz 27 USD/b šā gada janvārī. Pēc būtības nav iespējams prognozēt cik lielā mērā īstenosies ieguves sarukums ne-OPEC valstīs, kas ir rezultāts investīciju kritumam nozarē kopš 2014.gada. Tāpat nav iespējams prognozēt ieguves krīzes un citas ķibeles, kas var īstenoties naftas ieguvējvalstīs, piemēram, Nigērijā, Lībijā.
Ja IEA prognozes, kas nākamgad paredz vien nelielu deficītu, ir pareizas, tad būtisku lomu var nospēlēt zemāko punktu sasniegušais un ASV slānekļa naftas platformu skaita kāpums pēdējo divu nedēļu laikā. To var uztvert tā, ka ASV slānekļa naftas nozare, reaģējot uz cenu līmeni pēdējo 6-8 nedēļu laikā, kad WTI 15 mēnešu līgums atradās virs 45 USD/b, ar vidējo cenu 50.4 USD/b, atdzīvojas. Nozares pārstāvji ir izteikušies, ka viņi atsāks iegūt naftu no jau veiktajiem urbumiem tad, kad naftas cena sasniegs 50 USD/b. Viss liecina, ka, rūpīgi sekojot informācijai, tirgū turpināsies taustīšanās. SEB naftas cenas prognoze šim gadam ir 42.5 USD/b, nākamgad 50 USD/b.
Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists