Dainis Gašpuitis: Mazumtirdzniecība – mērenā tempā uz priekšu
Gada pirmajā ceturksnī mazumtirdzniecības apjomi palielinājās par 2% un aprīlī uzrādīto kāpumu - 2.8% apmērā var vērtēt kā nelielu situācijas uzlabošanos. Tomēr kopumā, neskatoties uz reālās algas pieauguma turpināšanos, mazumtirdzniecības apjomu pieauguma prognoze ir piezemēta - 2.5-3%.
Aprīlī, salīdzinot ar 2016. gada aprīli, mazumtirdzniecības apgrozījums ir audzis par 2.8%. Neliels kāpums vērojams pārtikas precēm – 1.7%, kamēr nepārtikas preču tirdzniecība ir palielinājusies par 4%.
Gada pirmajā ceturksnī mazumtirdzniecības apjomi palielinājās par 2% un aprīlī uzrādīto kāpumu - 2.8% apmērā var vērtēt kā nelielu situācijas uzlabošanos. Tomēr kopumā, neskatoties uz reālās algas pieauguma turpināšanos, mazumtirdzniecības apjomu pieauguma prognoze ir piezemēta - 2.5-3%. Lielāko aktivitāti turpinās piedzīvot nepārtikas preces – preces mājoklim, remontam, informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtas, kā arī apģērbs un apavi. Tāpat jau pārliecinošu virzību ieguvusī – turpinās augt tirdzniecība pa internetu un pastu. Tas tirgotājiem rada gan iespējas, gan riskus, ko nāktos ņemt savlaicīgi vērā. Salīdzinoši nenoteiktas perspektīvas ir pārtikas precēm, ko nosaka potenciālo pircēju skaita sarukums, gan izmaiņas iedzīvotāju paradumos. Par tām varētu liecināt gan straujais pieaugums ēdināšanas un atpūtas pakalpojumos, respektīvi, iedzīvotāji mazāk izvēlas gatavot mājās, gan kritums apgrozījumā stendos un tirgos. Tāpat jāpiebilst, ka finansiālās situācijas uzlabojumi dažādās sabiedrības grupās atšķiras, kas attiecīgi ierobežo arī pārtikas tirdzniecības pieauguma iespējas. Situācija varētu mainīties nākamgad, ja tiks īstenoti pašreizējie uzstādījumi nodokļu politikas izmaiņās.
Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists