Dainis Gašpuitis: Vidējā alga 927 eiro. Kurš maksās vairāk?
Šā gada otrajā ceturksnī vidējā alga palielinājās par 74 eiro jeb 8.7% un sasniedza 927 eiro. Privātajā sektorā algas ir par 9.1%, bet sabiedriskajā sektorā par 8.2% lielākas. Identisks darba samaksas pieauguma temps bija vērojams arī Lietuvā.
Spiediens palielināt algas ir bijis visu pēckrīzes periodu, tomēr, līdz ar darba tirgus aktivizēšanos, tas kļūst spēcīgāks. Līdz ar ekonomikas nosacījumu uzlabošanos un darbinieku ierobežojumu dēļ, darba devēji ir spiesti piekāpties. Lai arī arvien biežāk redzēsim pirmskrīzes periodā novērotu uzvedību, jāšaubās, ka visa ekonomika atgriezīsies pie pirmskrīzes apmātības. Daudzviet piesardzība saglabāsies. Uzņēmēji turpinās kontrolēt izmaksas un vērtēs peļņas iespējas, no kā izrietēs arī to vēlme un iespējas palielināt atalgojumu. Situāciju sarežģīs arī strauji veidojošās šaurās vietas ekonomikā, kad ir apgrūtinoši īstenot attīstības projektus. Tāpat ar jaunu sparu aktualizēsies darbinieku ievešanas jautājumi. Situācija atšķirsies gan nozaru, gan uzņēmumu vidū.
Protams, ziņas par straujo atalgojuma pieaugumu spiedienu tikai vairos, jo īpaši reģionos vai sfērās, kur peļņas iespējas nav tik rožainas. Un noteikti, ka iespējamais pielikums būs ne visiem darbiniekiem un vēlamajā apjomā, kā dēļ darbinieku migrācija palielināsies. Tādēļ, visticamāk, lielāku algu kāpumu uzradīs tieši jaunpieņemtie darbinieki un jomu speciālisti.
Lielākie riski slēpjas ar tendencēm publiskajā sektorā. Lai arī daudzviet darba samaksa ir jāaudzē, tam jābūt stingrā sasaistē ar reformu gaitu un vienotu nosacījumu saglabāšanu. Labvēlīgā situācija budžetā un ekonomikā var radīt populistiskas vēsmas, kas var veidot nevēlamu konkurenci privātajam sektoram.
Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists