Dainis Gašpuitis: IKP jaunas virsotnes
Latvijas IKP 3. ceturksnī ir audzis par 1.5%, gada laikā uzrādot kāpumu 5.8% apmērā. Pārliecinošais kāpums nav pārsteigums. Patlaban izaugsme iegājusi labvēlīgā gultnē. Par to liecina apjoma pieaugums rūpniecībā par 8%, būvniecībā par 23% un pakalpojumu nozarēs par 4%, tai skaitā mazumtirdzniecībā par 5%. Ekonomikas veikumu palīdz izcelt attiecīgā perioda pērnā gada vājums. Un puslīdz droši var teikt, ka šogad ekonomika būs pārliecinoši pārspējusi pat optimistiskākās prognozes.
Patlaban eirozonas perspektīvas saglabā pozitīvu skatījumu. Ekonomiskās aktivitātes aktivizēšanās eirozonā tuvāko divu gadu laikā turpināsies. Tas viss veido labvēlīgu vidi eksporta attīstības turpinājumam. Eksporta attīstība ļaus uzturēt vitalitāti apstrādes rūpniecībā. Apstrādes rūpniecības pieaugums astoņos mēnešos ir sasniedzis 8.5%. Nākamgad apjomu kāpums gan nedaudz pierims.
ES fondi būs nozīmīgs būvniecības dzinējspēks, kā arī investīciju katalizators. Tas viss turpinās uzturēt labvēlīgu augsni patēriņa pieaugumam. Pēdējos mēnešos sāk atdzīvoties mazumtirdzniecība, kam nākamgad papildus stimuls būs ne tikai tālāks darba samaksas kāpums, bet arī nodokļu atvieglojumi. Nedaudz iesils arī nekustamā īpašuma nozare, kas šogad vēl atrodas anēmiskā stāvoklī. Liela nenoteiktība saistās ar tranzīta nozares nākotni. Ilgākā laika posmā tā, visdrīzāk, iezīmēs lejupejošu vektoru.
Tas, cik strauju izaugsmi spēs noturēt ekonomika ilgākā laika posmā, būs atkarīgs no spējām mazināt ierobežojošo faktoru, piemēram, darbinieku iztrūkuma, būvniecības jaudu ierobežojumu, ietekmi. Tāpat nepieciešams aktīvāk virzīt teritoriālo reformu un efektivizēt birokrātisko slogu, piemēram, attīstot elektronisko vidi.
Šā gada ekonomikas pieauguma prognoze ir 4.5%, nākamgad tā palielināsies par 3.7%, bet 2019. gadā par 3.2%.
Ar atsevišķiem izņēmumiem, pacēlums eksportā ir vērojams daudzviet pasaulē. Starptautiskā tirdzniecība ir iegājusi izaugsmes fāzē un, protams, jautājums ir – cik ilgi? Pašreizējais uzrāviens lielos vilcienos skaidrojams ar sinhronizētu augšupeju vairums lielo ekonomiku, tomēr OECD indikatori liecina, ka nākamgad tendences sāks atšķirties.
Primārais nosacījums būs globālās ekonomikas izaugsmes nosacījumi. Pēdējo pāris mēnešu laikā OECD saliktais vadošais rādītājs (CLI) lielā mērā ir virzījies sāniski, kas liecina par stabilu izaugsmes tempu ESAO valstīs nākamo 6-9 mēnešu laikā. Tomēr, SEB Global Leading Economic Indicator (GLEI), norāda, ka ekonomiskā aktivitāte ir sasniegusi maksimumu un turpmākajos mēnešos ļoti lēni sāks mazināties. Šobrīd indikators liecina, ka no nākamā gada sākuma ir izaugsmes temps nedaudz saruks, taču turpina liecināt par izaugsmi virs trenda visā prognozes periodā (6-9 mēneši).
Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists