Ekonomiskie rādītāji priecē, tomēr uzņēmēju noskaņojums nesteidz uzlaboties
2017. gadā ekonomiskā izaugsme visās trīs Baltijas valstīs pārspēja iepriekš izteiktās prognozes, un arī 2018. un 2019. gadā dominēs pozitīvās tendences. Taču Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu segmentā optimistu pagaidām nesteidz pieaugt.
2017. gadā ekonomiskā izaugsme visās trīs Baltijas valstīs pārspēja iepriekš izteiktās prognozes, un eksperti ir pārliecināti, ka arī 2018. un 2019. gadā pozitīvās tendences saglabās virsroku. Taču SEB bankas veiktā aptauja liecina, ka Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu segmentā optimistu skaits, kas šogad prognozē būtisku apgrozījuma pieaugumu savam biznesam, pagaidām nesteidz pieaugt. Taču pesimistiski noskaņoto uzņēmumu skaits ir nedaudz samazinājies.
9% aptaujāto Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu sagaida, ka to apgrozījums šogad pieaugs par vairāk nekā 15%, kamēr gadu iepriekš šādas prognozes bija 8% MVU. Vienlaikus pesimistu īpatsvars joprojām ir krietni lielāks: 23% respondentu atbildējuši, ka šogad uzņēmuma apgrozījums visdrīzāk samazināsies. Gadu iepriekš šādi atbildēja 26% MVU.
Līdzīgas tendences vērojamas arī kaimiņvalstīs. Lietuvā un Igaunijā apgrozījuma pieaugumu šogad plāno 13% uzņēmumu. Vienlaikus, 28% mazo un vidējo uzņēmumu Igaunijā un 20% Lietuvā atbildējuši, ka to apgrozījums šogad varētu samazināties, turklāt Lietuvā pesimistu skaits gada laikā ir pat nedaudz pieaudzis.
SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars: “Mazie un vidējie uzņēmumi skaudri izjūt izaicinājumus ekonomikā. Tie ir darbaspēka trūkums un potenciālo klientu skaita samazināšanās demogrāfisko procesu ietekmē no vienas puses, un asā konkurence un tehnoloģiju izaicinājumi no otras puses. Šie faktori pagaidām nosaka MVU segmentā valdošo piesardzību, un aptaujas rezultāti liecina, ka mazie un vidējie uzņēmumi straujo ekonomisko izaugsmi pagaidām uz savas ādas vēl nav izjutuši.”
Viszemākais izteikto optimistu īpatsvars Latvijā ir vērojams tādās nozarēs kā valsts pārvalde un pakalpojumi (4%) un lauksaimniecībā (6%). Augstākais izteiktu optimistu īpatsvars ir apstrādes rūpniecībā – 17%. Savukārt augstākais pesimisma līmenis vērojams tirdzniecības nozarē – 28% un lauksaimniecībā – 24%. Visstabilāk jūtas sabiedriskās ēdināšanas un viesnīcu pārstāvošie uzņēmēji – tur pesimistisks vērtējums ir 9%, bet 76% uzņēmēju prognozē stabilu apgrozījumu.
“Veiksmi sīvas konkurences apstākļos lielā mērā nosaka tas, cik labi uzņēmējs spēj definēt, kas ir tas unikālais, ar ko viņš atšķiras no desmitiem citu uzņēmumu. Nenoliedzami ieguvējs būs tas, kurš vistuvāk pazīst sava klienta vēlmes un vajadzības, seko līdzi tendencēm, spēj tām pielāgoties un vēl vairāk – uz to fona rada savu atšķirības zīmi. Narvesen pieredze rāda, ka visos līmeņos strādājošajiem prieks par savu darbu rezultējas arī peļņā. Līdz ar to pozitīvs un optimistisks skats nākotnē ir vitāli svarīgs biznesa attīstībai,” pārliecināta mazumtirdzniecības franšīzes tīkla Narvesen Baltija valdes priekšsēdētāja Katrīne Judovica.
Baltijas biznesa pārskats ir SEB bankas veidota mazā un vidējā uzņēmumu aptaujas apkopojums, kas sniedz Baltijas uzņēmumu redzējumu par piecām jomām: apgrozījuma pieaugumu, nodarbinātību, eksportu, inovācijām un investīcijām. Baltijas biznesa pārskatā par 2018. gadu apkopotas 4270 Baltijas valstu mazo un vidējo uzņēmumu atbildes, tostarp gandrīz 2000 Latvijas uzņēmumu viedokļi. Aptauja veikta 2017. gada decembrī un 2018. gada janvārī.