SEB banka gatava atvērt pieeju savai infrastruktūrai Open Banking ietvaros
Turpinot Open Banking iniciatīvas attīstību Baltijā, SEB banka jau šobrīd ir gatava izpildīt Otrās Maksājumu pakalpojumu direktīvas (PSD2) prasības un nodrošināt iespēju dažādiem licencētiem pakalpojumu sniedzējiem piedāvāt iedzīvotājiem līdz šim vēl nebijušos finanšu pakalpojumus.
Šogad spēkā stājusies Otrā Maksājumu pakalpojumu direktīva (PSD2), kas pieprasa bankām pēc klientu piekrišanas nodrošināt pieeju noteiktiem klienta datiem, piemēram, konta atlikumam, vai veikt maksājumus no klientu konta. Direktīvas mērķis ir sniegt iespēju iedzīvotājiem ātrāk, ērtāk un vienkāršāk veikt norēķinus par precēm un pakalpojumiem, kā arī veicināt inovāciju attīstību.
Direktīva paredz, ka licencētie uzņēmumi, kam būs pieeja bankas infrastruktūrai, varēs piedāvāt jaunus finanšu pakalpojumus – maksājuma ierosināšanas pakalpojumu un konta informācijas pakalpojumu. Svarīgi, ka banku klientu dati joprojām būs pilnībā aizsargāti, un apmainīties būs iespējams tikai ar tiem datiem, kurus lietotājs personīgi apstiprinās kā pieejamus trešajām pusēm.
“Mēs varētu salīdzināt SEB API* atvēršanu ar pamatu ielikšanu ēkai. Tālāk uz šī pamata licencēti pakalpojumu sniedzēji un Fintech uzņēmumi varēs būvēt savas ēkas – jaunas paaudzes finanšu pakalpojumus. Šobrīd mēs gaidām valstī apstiprinātu regulējumu, kā arī uzņēmumus, kuriem ir saņēmuši licenci, lai turpmāk varētu piedāvāt daudz vienkāršāku iespēju samaksāt par pakalpojumiem – klienti varēs citu uzņēmumu mājaslapās vai mobilajās lietotnēs redzēt savus konta atlikumus un veikt naudas pārskaitījumu. Pieeja kontu atlikumiem, savukārt, ļaus pakalpojumu sniedzējam, piemērām, izstrādāt lietotni, kurā lietotājs varēs vienuviet redzēt visu savu bankas kontu atlikumu un viņam nebūs nepieciešams pieslēgties vairākām lietotnēm vai internetbankām,” skaidro SEB bankas inovāciju vadītājs Kārlis Karolis.
PSD2 paredz, ka bankām jānodrošina pieeja bankas infrastruktūrai līdz 2019. gada rudenim. Savukārt SEB banka jau šobrīd ir izstrādājusi drošus API, lai trešajām pusēm – licencētiem uzņēmumiem – nodrošinātu iespēju piedāvāt klientiem jaunus risinājumus. Tomēr, kamēr Latvijā un Lietuvā vēl nav pielāgota vietējā normatīvo aktu bāze, pieeja API trešajām pusēm ir nodrošināta tikai Igaunijā, kur vietējie normatīvie akti jau ir spēkā. Paredzēts, ka attiecīgs likums Lietuvā un Latvijā stāsies spēkā vasarā. Likumiem stājoties spēkā, SEB banka arī Latvijā un Lietuvā līdz šī gada vasaras beigām plāno nodrošināt trešajām pusēm pieeju bankas infrastruktūrai.
“Sekojot tendencēm finanšu pasaulē un klientu prasībām, SEB banka izvērtē plašākas sadarbības iespējas arī ārpus PSD2 noteiktajiem pakalpojumiem. Tāpēc SEB Open Banking iniciatīvas ietvaros pakalpojumu sniedzēji, izmantojot SEB bankas izstrādātos API, jau šobrīd var testēt dažādas idejas un servisus speciāli izveidotajā izstrādātāju portālā – seb.lv/open-banking. Esam pārliecināti, ka Open Banking pieeja mainīs finanšu pasauli, un SEB bankas mērķis ir būt starp pirmajiem šajās pārmaiņās un iedvesmot arī citus uzņēmumus aktīvāk izmantot inovācijas savā darbībā,” norāda Kārlis Karolis.
*API, no angļu valodas – Application Programming Interface jeb rīku kopums programmatūru un aplikāciju veidošanai. Tieši šo saīsinājumu visbiežāk pierasts lietot, runājot par trešo pušu piekļuvi banku infrastruktūrai, lai tās varētu piedāvāt savus pakalpojumus banku klientiem.