Laiks ar katru dienu kļūst aizvien siltāks, un vasaras brīvlaiks skolā ir tepat rokas stiepiena attālumā. Lai varētu to izbaudīt ar pilnu krūti un bez raizēm, ikvienam no vecākiem sev jāpavaicā – ko es varu darīt, lai pēc iespējas pasargātu savu bērnu? Katru gadu Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā ar dažādām traumām nonāk aptuveni 20 000 mazo pacientu. Vairākums šo traumu gūtas tieši siltajos mēnešos, kad bieži tiek piedzīvoti kritieni, apdegumi un dzīvnieku kodumi. Vairāk nekā 80% traumas guvušo bērnu ir jaunāki par pieciem gadiem, tāpēc pats galvenais, ko varam darīt, – neatstāt viņus vienus ne mirkli.
Nav iespējams, protams, paredzēt, ko mazais iedomāsies pasākt, palicis viens kaut uz pusminūti. Viņš, piemēram, var mēģināt kaut ko iebāzt mutē, ausī vai degunā (īpaši bīstamas ir sīkās baterijas!), tikt klāt konfektēm visaugstākajā plauktā vai pārbaudīt kaķa vai suņa pacietību. Tāpēc – ja jums uz brīdi jāiziet kaut vai tikai uz citu istabu, vienmēr ņemiet mazo līdzi. Un pārliecinieties, ka viņa tuvumā nav sīku priekšmetu, kas viegli iebāžami elpceļos vai ausī.
Kritieniem var sagatavoties
Pavasaris un vasara ir laiks, kad ielas atdzīvojas – parādās aizvien vairāk mazu un lielu velosipēdu, skrituļslidu, skrejriteņu un skrituļdēļu. No kritieniem diemžēl nav pasargāts neviens, sevišķi, ja braukšanas prasmes vēl nav pilnībā apgūtas.
Tāpēc svarīgākais noteikums – atbilstošs aizsargekipējums: ķivere, kā arī ceļu, elkoņu un plaukstu aizsargi. Jāatceras, ka mazākiem bērniem galva ir salīdzinoši smaga, tāpēc visbiežāk kritieni ir tieši ar galvu pa priekšu. Turklāt ķiveri noteikti vajadzētu iegādāties jaunu un atbilstoša izmēra, lai tā sniegtu bērnam vislabāko aizsardzību.
Pieaugušie par sevi ir atbildīgi paši, tāpēc neviens viņus īsti nevar piespiest likt galvā ķiveri vai uzvilkt ceļu aizsargus. Tomēr, ņemot vērā, ka bērni visvairāk mācās tieši no saviem vecākiem, mēs ar savu pozitīvo piemēru varam veicināt, ka viņi ar prieku un bez teikšanas paši izmanto aizsargekipējumu gan tagad, gan vēlāk.
Lai brīvais laiks nekļūtu par apdraudējumu
Kamēr bērni bauda brīvdienas, vecākiem parasti jāturpina iet uz darbu. Tāpēc var izveidoties situācija, ka bērni – īpaši pamatskolas vecāko klašu skolēni – paši sāk plānot savu laiku. Diemžēl viņu laika pavadīšanas risinājumi var nebūt nedz vērtīgi, nedz droši. Iedomājieties, piemēram, tīņu bariņu, kas dodas izpētīt tuvējās nepabeigtās jaunceltnes.
Pārliecinieties, ka vienmēr zināt, kur ir jūsu bērns un ar ko viņš nodarbojas. Pat ja jūs nevarat pavadīt ar viņu kopā tik daudz laika, kā vēlētos, vienmēr ir alternatīvas – varbūt bērns var apciemot savus vecvecākus, doties uz nometni, kur apgūs jaunas un noderīgas prasmes, vai apmeklēt kādus interešu pulciņus, kas darbojas arī vasarā.
Uzmanības centrā – ūdeņi
Tā kā jau drīz tiks atklāta peldsezona, ir vērts kopā ar saviem bērniem atkārtot dažus vienkāršus noteikumus, kas var pasargāt no smagām sekām:
- Ieviesiet noteikumu – sevišķi jaunākā skolas vecuma atvasēm – vieniem peldēties neiet, pat ja to dara viņu draugi. Ja bērns vēlas iet peldēt, lai paziņo to kādam no pieaugušajiem.
- Ar lielākajiem bērniem, kas jau atpūšas arī bez vecāku klātbūtnes draugu lokā, vēlreiz pārrunājiet, cik bīstami ir peldēties nezināmās vietās, jo īpaši – lēkt ūdenī uz galvas, neko nezinot par ūdenstilpes gultni.
- Pievērsiet uzmanību peldvietu kvalitātei – varbūt netālajā ezeriņā, kur varēja peldēties pērn, ūdens kvalitāte šogad ir pasliktinājusies. Parasti Veselības inspekcija katru gadu, sākoties peldēšanas sezonai, sagatavo sarakstu ar drošajām peldvietām – iepazīstieties ar tām un nepeldieties tur, kur to darīt nav ieteicams.
- Māciet saviem bērniem peldēt jau no mazotnes. Taču pat bērni, kuri ir labi apguvuši peldētprasmi, nedrīkst pārvērtēt savas spējas. Pārrunājiet ar viņiem, cik tālu no krasta ir droši peldēt, un atgādiniet, ka, redzot kādu slīkstam, nekādā gadījumā nevajadzētu uzņemties viņa glābšanu, bet saukt palīgā kādu no pieaugušajiem vai zvanīt pa tālruni 112, ja ir pieejams telefons.
Nepieļaujiet izņēmumus
Drošības ziņā nepieļaujiet izņēmumus – pat ja jābrauc vien kilometrs līdz veikalam, iesēdiniet savu mazo autosēdeklītī un piesprādzējiet, tāpat kā braucot simts kilometru uz laukiem.
Suņi ir ļoti dažādi
Suņu īpašnieki zina, ka bieži pie viņu mīluļiem mēdz pieskriet kāds bērns un ar sajūsmu mesties glaudīt. Taču suņi ir tik dažādi. Kāds par glaudīšanu priecāsies, bet cits var draudīgi atriezt zobus un pat iekost. Tāpēc iemāciet savam bērnam, ka svešus suņus glaudīt nedrīkst – vienalga, vai tā īpašnieks ir vai nav blakus.
Svarīgais – 112
Var gadīties, ka jūsu bērns ir liecinieks kādai veselību vai dzīvību apdraudošai situācijai – piemēram, cietis viņa draugs, bet līdzās neviena cita nav, vai arī pieaugušajam, kura uzraudzībā bērns ir atstāts, pēkšņi palicis slikti. Tāpēc jau no mazām dienām iemāciet viņam, ka palīdzība vienmēr sasniedzama, zvanot pa numuru 112. Ik pa laikam pārliecinieties, ka bērns šo numuru atceras!
Viltīgā saulīte
Gada saulainais laiks nozīmē ne tikai priecīgus, bet arī nepatīkamus brīžus, ja gadījies saulē pārkarst vai gūt apdegumus. Jo mazāks bērns, jo saule viņam var nodarīt lielāku kaitējumu. Tāpēc vienmēr atcerieties par divām lietām – cepuri un saules aizsargkrēmu. Un, protams, nekad neatstājiet bērnu automašīnā karstā laikā pat ne uz dažām minūtēm!
Ērču aktivitātes laiks
Tuvojas ērču aktivitātes laiks un bērni, kas bieži dzīvojas brīvā dabā, mēdz pa kādai atnest arī mājās. Ko darīt? Ja neesat pārliecināti par savām prasmēm izņemt iekodušos ērci, dodieties uz tuvāko ārstniecības iestādi, kur mediķis to ātri un nesāpīgi izdarīs ar vispiemērotāko instrumentu.
Ērce jāizvelk pēc iespējas ātrāk, un pretēji bieži dzirdētajam, tai nedrīkst neko liet virsū – ne ūdeni, ne eļļu, ne alkoholu. Ja bērns nav potēts pret ērču encefalītu, jūsu uzdevums ir novērot, vai pēc trim četrām nedēļām ap koduma vietu neveidojas apsārtums un bērnam neparādās temperatūra – ja tā notiek, nekavējoties jādodas pie ārsta.