Maza cilvēka ienākšana ģimenē jaunajiem vecākiem ir neizmērojama laime. Taču tās ir arī zināmas rūpes. Lai cik bezgala jauki būtu sēdēt un šķirstīt kalendāru, izvēloties dažādus iespējamos bērniņa vārdus, vienmēr jāpatur prātā arī vairākas praktiskas lietas. Kā labāk sagatavoties gaidīšanas laikam un skaistajam brīdim – bērna nākšanai pasaulē, lai nevajadzētu uztraukties par nebūtiskiem sīkumiem? Lūk, daži svarīgi jautājumi, kas būtu sev jāuzdod.
Dzīvesvieta
Ja esat dzīves posmā, ka mājokli īrējat un līdz šim jums gluži labi pieticis ar nelielu dzīvojamo platību, tagad, ģimenē ienākot mazulim, tā jums var izrādīties daudz par mazu. Neskatoties uz to, ka bērns savas dzīves pirmo gadu, iespējams, pavadīs jūsu guļamistabā, varbūt ir vērts apsvērt pāriešanu uz lielāku mājokli, jau pirms viņš ieradies pasaulē. Ar mazu bērnu uz rokām pārcelšanās vai remonts ir daudz lielāks izaicinājums. Iespējams, pienācis īstais brīdis apsvērt arī pašiem sava mājokļa iegādi? Tikpat labi šis varbūt ir īstais brīdis īstenot senu nodomu un pārcelties no galvaspilsētas uz mazpilsētu, kur zaļāka vide un mierīgāka dzīve?
Ģimenes auto
Paskatoties uz savu pašreizējo automašīnu, paturiet prātā, ka turpmāk ar to būs jāved gan bērns speciālā sēdeklī, gan apjomīgie rati, bet, dodoties izbraukumā uz ilgāku laiku, arī daudz vairāk somu un mantu. Iespējams, jau laicīgi jādomā par iespēju līdzšinējo auto pārdot un iegādāties tādu, kas varbūt nebūs tik kompakts un izveicīgs, toties nesagādās jums un jūsu jaunajai ģimenei nevajadzīgas galvassāpes?
Bērnudārzs
Varētu šķist, ka šim jautājumam vēl ir krietni par agru, jo bērns dārziņā parasti sāk iet apmēram divu trīs gadu vecumā. Tomēr ir vērts noskaidrot vismaz to, kādi bērnudārzi un cik tālu no jūsu dzīvesvietas atrodas. Ja jūs vēlaties, lai jūsu bērns apmeklētu kādu no privātajiem dārziņiem, jau laikus painteresējieties, kāda būs mēneša maksa, vai tā būs pieņemama jūsu ģimenes budžetam. Tāpat ieteicams pameklēt atsauksmes, pārliecināties, vai internetā nav publicētas kādas sūdzības par to. Turklāt nevajag aizmirst, ka rindas uz bērnudārziem atsevišķās pilsētās un novados tomēr vēl pastāv, tāpēc bērnu vajadzētu pieteikt dārziņā uzreiz pēc dzimšanas.
Pirmie pirkumi
Bieži, gaidot pirmo bērnu, daudzi iekrīt azartā, sapērkot veselu lērumu piemīlīgu drēbīšu, kas beigās ne reizi netiek uzvilktas, jo mazulis no tām izaug dažu nedēļu laikā. Patiesībā pirmajos dzīves mēnešos mazajam vajadzīgs pavisam nedaudz: vairāki rāpulīši, krekliņi, pāris jaciņas, cepurīte un, ja ārā ir auksts, silts kombinezons. Līdzīgi ir arī ar rotaļlietām. Kad viņš ir pavisam mazs un vēl tikai mācās satvert kaut ko rociņās, no daudzām mantām nebūs lielas jēgas. Labāk izvēlēties vienu vai divas, kas ir attīstošas un vecumam piemērotas.
Taču ir lietas, bez kurām mazuļa pirmās dienas un mēneši vai pat gadi nav iedomājami, un tās var prasīt lielu artavu no jūsu ģimenes budžeta. Tāpēc ir vērts jau iepriekš saplānot, kur ņemsiet līdzekļus to iegādei. Iespējams, ir vērts sākt krāt naudu šim mērķim jau laicīgi. Šīs būtiskās lietas ir rati, vecumam atbilstošs automašīnas sēdeklītis, gultiņa un gultas veļa, vanna, pudelītes u. tml.
Domājot par nākotni
Ikviens vēlas, lai viņa bērniem būtu nodrošināts vislabākais. Palīdzēt tiem, ko esam laiduši šajā pasaulē, ir mūsu pienākums dažādās dzīves situācijās. Viens no veidiem, kā to izdarīt, ir jau pašā bērna dzīves sākumā sākt rūpēties par viņa finansiālo pamatu nākotnē, piemēram, kad jaunais cilvēks būs sasniedzis 18 gadu vecumu un uzsāks studijas.
Uzkrājumu bērna nākotnei var realizēt vairākos veidos. Viens no tiem ir uzkrājošā dzīvības apdrošināšana. Tas nozīmē, ka līdztekus uzkrājuma veidošanai jūs apdrošināt savu dzīvību un arī bērnu pret nelaimes gadījumiem, turklāt, izmantojot šo uzkrājumu veidu, jūs varat arī reizi gadā no valsts atgūt daļu no sava samaksātā ienākuma nodokļa. Uzkrājumu bērna nākotnei regulāri papildināsiet ar brīvi izvēlētu summu, kas nav mazāka par līgumā noteikto minimālo summu.. Jūsu atvase uzkrājumam varēs piekļūt, sasniedzot 18–25 gadu vecumu, un varbūt jūsu uzkrātā nauda palīdzēs viņam nākotnē apmaksāt studijas, varbūt lieti noderēs, lai iegādātos savu pirmo auto.
Starp citu, uzkrājumu atvasei var ļoti labi palīdzēt veidot arī radi un draugi. Bieži uz jautājumu, ko lai mazajam uzdāvina, vecākiem ir grūti uzreiz atbildēt, tāpēc atbilde: „Papildiniet bērna uzkrājumu!” atvieglos situāciju gan radiniekiem, kam nenāksies lauzīt galvu pie veikalu plauktiem, gan vecākiem, kam mājās nekrāsies nevajadzīgas mantas.
Ja bērns ir pavisam mazs, 18 gadi dažkārt var likties pārāk tāla nākotne – ja nu gadās kāda neparedzēta situācija un uzkrātā nauda tomēr nepieciešama ātrāk? Nav gluži tā, ka nauda ir iesaldēta līdz pat bērna pilngadībai, – uzkrājuma līgumu iespējams lauzt arī pirms termiņa, saņemot noteikto atpirkuma summu. Vienīgais, ar ko jārēķinās, ja ir saņemti iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumi, laužot līgumu pirmajos piecos gados, valstij jāatmaksā saņemtās nodokļa atmaksas.