Pasaule pašlaik mainās tik ātri kā nekad iepriekš. Parādās pavisam jaunas vai aktualizējas kādas no tradicionālajām profesijām, savukārt citas kļūst aizvien mazāk pieprasītas. Labākais veids, kā palīdzēt bērnam izvēlēties studiju jomu, tātad – arī nākotnes profesiju, ir veltīt daudz laika un uzmanības viņa aktivitātēm un ārpusskolas nodarbībām. Tā uzskata vairums no 500 vecākiem, kuri piedalījās SEB Dzīvības apdrošināšanas veiktajā aptaujā šogad.
Pamanīt intereses
Dažkārt bērnam jau no mazām dienām ir izteikta interese par vienu noteiktu jomu, kas nezūd arī pēc ilgāka laika. Taču visbiežāk viņš pats nemaz nezina, kas viņu patiešām aizrauj, pirms nav izmēģinājis dažādas aktivitātes. Vecāku uzdevums laikā, kad bērns mācās jaunākajās klasēs, ir turēt acis un ausis vaļā, kā arī runāt ar bērnu, lai saprastu, kas viņu interesē.
Arī vecāki tam piekrīt, un, piemēram, SEB pētījumā 32% aptaujāto vecāku atzīst, ka velta daudz uzmanības bērna aktivitātēm.
Otrs svarīgs aspekts ir vēlme un iespējas atbalstīt bērna intereses arī finansiāli – pētījumā atklājās, ka to dara mazliet vairāk nekā ceturtā daļa vecāku. Ne vienmēr vajadzīgi lieli līdzekļi, piemēram, ir dažādas pašvaldības finansētas nodarbības, kurās nepieciešama pavisam neliela vecāku finansiālā līdzdalība vai tās pat pilnībā tiek segtas no pašvaldības līdzekļiem. Taču jārēķinās, ka ir arī tādas aktivitātes, kas ik mēnesi prasīs lielāku ieguldījumu, piemēram, daiļslidošanas vai jāšanas sporta nodarbības. Tāpat ir dažādas nodarbes, kur līdzekļi būs nepieciešami arī aprīkojumam un inventāram.
Uzkrājums atbalstam
Aptaujā atklājas, ka tikai piektā daļa vecāku zina, ar ko viņu bērns vēlētos nodarboties nākotnē. Taču pozitīva ir tendence, ka vecāki jau laikus gatavojas savus bērnus finansiāli atbalstīt, proti, šogad ir pieaudzis to vecāku skaits, kuri veido uzkrājumu bērna nākotnei. 2013. gadā vien 5 % vecāku veidoja uzkrājumu bērnam, savukārt šogad to dara jau 15 %.
Būtiski samazinājies arī to vecāku īpatsvars, kuri sava bērna mērķus uzskata par pārāk tālu nākotni, lai pašlaik domātu par viņiem nepieciešamo atbalstu, – šogad tādu ir par 8 % mazāk nekā 2015. gadā.
“Šogad pirmo reizi vecākiem jautājām, kādā vecumā bērnam ir jākļūst finansiāli neatkarīgam, un puse no viņiem atbildēja, ka tikai pēc augstskolas absolvēšanas. Manuprāt, tas labi izskaidro, kāpēc aizvien vairāk vecāku uzkrāj bērna nākotnei - jo viņi plāno finansiāli atbalstīt bērna izglītību. Tam, savukārt, ir nepieciešami papildu līdzekļi. Arī mūsu dati liecina, ka izglītība ir populārākais uzkrājumu mērķis, un Latvijas vecāki visbiežāk sāk krāt, bērnam uzsākot skolas gaitas. Uzkrājumiem vidēji tiek novirzīti 30 eiro mēnesī,” rezultātus komentē SEB Dzīvības apdrošināšanas valdes priekšsēdētāja Kristīne Lomanovska.
Populārākās profesijas - ārsti un skolotāji
Saskaņā ar SEB aptaujas rezultātiem pēdējo triju gadu laikā ārsta profesija nemainīgi turas populārāko profesiju topa augšgalā – visvairāk aptaujāto vecāku norādījuši, ka šo profesiju viņu bērni nākotnē redz kā savu profesionālo nodarbi. Populārāko profesiju sarakstā pirmo reizi arī tiek minēti tādi arodi kā skolotājs, mūziķis un veterinārārsts. Tas nozīmē, ka cilvēka intelekts un personīga attieksme nākotnē aktualitāti nezaudēs.