Veidot uzkrājumus bērnu nākotnei var arī tad, ja finansējuma mērķis nav tik vērienīgs kā studiju apmaksa vai dzīvokļa iegāde.
Līdzekļi var būt paredzēti, piemēram, autovadītāja apliecības iegūšanai, Starptautiskās angļu valodas eksaminācijas sistēmas (IELTS) eksāmenam vai citiem nolūkiem.
Vērtīgas iemaņas vai pat profesija
Aplūkosim tādu šķietami vienkāršu lietu kā autovadītāja apliecības iegūšana. Pilns apmācības kurss, kas ietver teoriju, praksi un pirmās palīdzības sniegšanas apguvi, Rīgā patlaban maksā aptuveni 600 eiro. Autovadīšanas prasme un tiesības gados jaunam cilvēkam viņa turpmākajā dzīvē noteikti noderēs. Savukārt glaunai automašīnai lai nopelna pats.
Līdzīgi ir ar profesionālo apmācību. Piemēram, kvalitatīvu frizieru kursu cena ir vismaz 1500 eiro par pusgadu. Bet varbūt tas nemaz nav tik dārgi par iespēju iegūt profesiju un turpmāk patstāvīgi nopelnīt sev iztiku. Taču šī nauda vajadzīgajā brīdī ir kaut kur jāatrod. Daudz vieglāk to ir sakrāt pamazām.
Pateicoties jūsu kā vecāku veidotajiem uzkrājumiem, bērns, sasniedzot pilngadību, varēs apgūt profesionālās iemaņas un saņemt friziera, stilista, datordizainera vai pavāra diplomu. Pēc kursu beigšanas viņam radīsies iespēja pašam nodrošināt sev iztiku. Un turpmāk, ja vēlēsies, viņš varēs padziļināt savas zināšanas, iegūstot savā darbības jomā profesionālo augstāko izglītību. Kursi un jūsu uzkrājumi būs devuši startu šai izaugsmei.
Robežu paplašināšana
Vēl viens variants, kuru vērts apdomāt, ir valodu kursi. Protams, mūsdienās visi bērni skolā pastiprināti apgūst svešvalodas. Bet pastāv iespēja, ka skolas nobeigumā būs vajadzīgs lielāks uzrāviens, lai saņemtu augstu vērtējumu kādas valodas starptautiskajā eksāmenā. (Tas var būt nepieciešams, piemēram, lai iestātos labā augstskolā. Starp citu, minētie starptautiskie eksāmeni – tādi kā IELTS – arī paši par sevi nav nekāds lētais prieks.)
Pastāv arī iespēja, ka jūsu un jūsu bērna plāni mainīsies un jūs nolemsiet saistīt savu nākotni ar kādu citu valsti un valodu. Tādā gadījumā būs nepieciešams steidzami uzlabot zināšanas svešvalodā, citiem vārdiem sakot, bērnam vecākajās klasēs var nākties maksāt apmēram tūkstoš eiro par labiem gadu ilgiem kursiem, kas nebūt nav lēti.
Un, visbeidzot, jāmin vēl viena iespēja paveikt sava bērna labā kaut ko iepriecinošu – par labām sekmēm mācībās uzdāvināt viņam īstu ceļojumu ar plašu ekskursiju programmu vai, piemēram, uzturēšanos starptautiskā nometnē. Iespēja patstāvīgi apskatīt dzīvi citā valstī un sazināties ar citu kultūru cilvēkiem ir ļoti vērtīga pieredze jaunieša vecumā, jo var būtiski ietekmēt to, kādu jaunietis vai jauniete izvēlēsies veidot savu nākotni. Turklāt šāda dāvana, kas saņemta no vecākiem, viņiem noteikti paliks atmiņā uz visu mūžu.
Personīgā pieredze
Kad Stasis mācījās 11. klasē, viņš jau bija skaidri izlēmis, ka augstāko izglītību iegūs ārzemēs. Tāpat viņš zināja, ka pat tad, ja viņš saņems palīdzību no vecākiem, studiju brīvlaikos vienalga būs jāpiestrādā. Taču iespējas tikt pie papildu darbiem studentiem nav plašas. Visreālāk ir strādāt McDonald’s vai par oficiantu kādā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā. Taču Stasim – un, iespējams, tas mūsdienu jauniešu vidū nemaz nav tik liels retums, – labi padodas un patīk gatavot ēdienu. Tāpēc, vēl būdams vecāko klašu skolnieks, jaunietis atrada Rīgā deviņu mēnešu kursus, kuros tiek apmācīti profesionāli pavāri un izsniegts starptautiski atzīts diploms. Viņš lūdza vecākus apmaksāt viņam šos kursus. Nepieciešamā summa, starp citu, bija apmēram 1300 eiro, kas ietvēra pavāra formastērpa iegādi un atsevišķu maksu par eksāmenu.
Vecāki novērtēja, ka tā ir ļoti prātīga doma – apgūt profesiju vēl pirms skolas beigšanas, lai brīvlaikā varētu strādāt nevis kā citi studenti, bet par pavāra palīgu. Vienīgais, par ko vecāki raizējās – vai kursi netraucēs mācībām, ja dēls vairākas reizes nedēļā vakarus pavadīs vispirms kursos, bet pēc tam praksē kādā no Rīgas restorāniem. Taču viņš tika ar visu galā un saņēma labas rekomendācijas gan no kulinārijas kursu pasniedzējiem, gan no šefpavāra Rīgas restorānā, kurā viņš bija praksē. Tagad Stasis studē par pārtikas tehnologu Hāgā, bet vasarā plāno strādāt kādā no Hāgas restorāniem. Viņš domā, ka otru studiju gadu augstskolā jau varēs apmaksāt pats. Tādēļ ir labi, ka vecāki īstajā laikā atrada naudu pavāru kursu apmaksai.
Informācijai
Izvēloties apdrošināšanu ar uzkrājumu bērna nākotnei, uzkrājums jāpapildina ar summu, kas nav mazāka par 35 eiro, taču iemaksu biežumu jūs varat izvēlēties pēc savām iespējām – reizi mēnesī, ceturksnī, pusgadā vai gadā. Jūs varat veidot uzkrājumus ar garantētu peļņu, kam tiks piemērota fiksētā procentu likme, vai veikt investīcijas fondos, kuros peļņa būs atkarīga no attiecīgo fondu darbības rezultātiem un izvēlētās riska pakāpes.Ja līgums tiek noslēgts uz vismaz desmit gadiem, par iemaksām, kas nepārsniedz 10% no jūsu gada algas „uz papīra”, jūs varēsiet saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus 20% apmērā.