Ikviens vecāks vēlas sniegt savai atvasei visu labāko. Un daudzi saskaras ar situāciju, ka cēlu mērķu īstenošanai pietrūkst līdzekļu. Uzkrājumi ļaus samazināt šādu situāciju skaitu līdz minimumam.
Laicīgi veidots uzkrājums ļaus samazināt šādu situāciju skaitu līdz minimumam.
Runa ir par tādām nopietnām lietām, bez kurām mūsdienās ir grūti iztikt. Piemēram, par labu izglītību vai starta kapitālu patstāvīgas dzīves sākšanai – dzīvokļa vai automašīnas iegādei, sava biznesa sākšanai.
Rietumeiropas valstīs, kur līdzekļi ģimenēs tiek uzkrāti jau vairākās paaudzēs, jaunajam cilvēkam sākt pieaugušo dzīvi ir daudz vieglāk, jo vecāki ir spējīgi palīdzēt. Jaunajās Eiropas valstīs, pie kurām pieskaitāma arī Latvija, situācija ir cita – bieži vien bērniem, kuri tikko nostājušies uz savām kājām, ir jāpalīdz vecākiem. Cilvēki, kam ir mazi bērni, šo situāciju var labot, pieradinot sevi pie metodiskas un regulāras naudas uzkrāšanas. Pat nosacīti neliela summa jau var būtiski atvieglot dzīvi nākotnē.
Kādēļ uzkrāt?
Nodrošināt bērnam pieklājīgu izglītību ne vienmēr nozīmē šo mērķu vārdā iztērēt simtiem tūkstošus eiro. Ieskatam piedāvājam apkopojumu par mācību maksām Latvijas bērnu vidū populārākajās specialitātēs (skat. tabulu), starp kurām ir tādas profesijas kā ārsts, programmētājs, policists un arhitekts.
Jāpiebilst, ka arhitekta diploms ne vienmēr izmaksās vairāk nekā 11 tūkstošus eiro. Šo izglītību Rīgas Tehniskajā universitātē var iegūt tikai dienas nodaļā, kur ir budžeta vietas. Un tas nozīmē, ka bērns varēs ne tikai mācīties bez maksas, bet arī saņemt ikmēneša stipendiju 99,60 eiro apmērā. Norādītā summa būs jāmaksā tikai tad, ja jaunietis nebūs izturējis konkursu uz valsts budžeta finansētajām vietām, bet tomēr ļoti vēlēsies apgūt tieši šo specialitāti.
Bērna izglītība ir papildu slodze ģimenes budžetam, un, ja vēl arī visi pārējie izdevumi gulstas uz vecāku pleciem, tas var būt nopietns pārbaudījums. Galu galā, līdztekus mācību maksai jārēķinās arī ar studenta ikdienas izdevumiem (dzīvošana, ēšana, transports), jo vismaz pirmajos mācību gados jaunietis pats par tiem nevarēs samaksāt.
Protams, ir grūti iztēloties, cik daudz naudas par bērna izglītību vajadzēs iztērēt pēc 10–15 gadiem, tomēr drošības spilvens nekad nevienam nav traucējis.
Arī tad, ja bērns ir talantīgs un gudrs, kā arī ieguvis tiesības studēt par budžeta līdzekļiem, turklāt ir īpaši strādīgs un spēj savienot mācības ar darbu, viņam būs vajadzīga nauda. Kaut vai pirmajai iemaksai, iegādājoties dzīvokli vai automašīnu, vai sava biznesa sākšanai. Uzreiz izņemt no kabatas vairākus tūkstošus nav pa spēkam katram vecākam.
Kā krāt?
Ir ļoti daudz iespēju, kā uzkrāt līdzekļus. Var bankā atvērt īpašu krājkontu vai depozīta kontu ar iespēju to papildināt reizi mēnesī. Var izmantot īpašus kredītiestāžu pakalpojumus „Uzkrājums bērnu nākotnei”.
Uzkrājošā dzīvības apdrošināšana sniedz iespēju vienlaikus uzkrāt bērna nākotnei un apdrošināt vecāka dzīvību, kas savukārt ir tiešs drošības spilvens bērnam, ja ar vecāku notiek ļaunākais. Uzkrājošā dzīvības apdrošināšana piedāvā iespēju uzkrājumu ieguldīt dažādos fondos, tādējādi liekot tam “strādāt”, cerībā, ka ilgtermiņā ieguldījums vairos uzkrājuma apmēru. Turklāt, izmantojot dzīvības apdrošināšanu ar uzkrājumu, jūs varat saņemt arī nodokļu atvieglojumus 20% apmērā par veiktajām iemaksām.
Taču, protams, ir ļoti svarīgi uzmanīgi iepazīties ar banku un apdrošināšanas sabiedrību priekšlikumiem, jo nosacījumi ir dažādi, bet vislabāk būtu konsultēties ar speciālistu.
Sņežana Bārtule