Lai gan līdz ar piedzīvoto viļņošanos ekonomikā daudziem uzņēmumiem Latvijā ir jāoptimizē sava darbība vai pat nākas to pārtraukt, vienlaikus ir tādi, kuri spēj pielāgoties esošajai situācijai un izmantot apstākļus, lai uzlabotu savu finansiālo situāciju.
Uzņēmumi finansēt savu ikdienas darbību var ne tikai ar aizņēmumiem apgrozāmajiem līdzekļiem, bet arī ar faktoringa jeb rēķinu finansēšanas un reversā faktoringa palīdzību – gan pašu izrakstītos rēķinus, kad samaksa būtu jāgaida no pircēja, gan arī pārdevēja izrakstītos rēķinus, kas būtu jāapmaksā pašam uzņēmumam. Sāksim vispirms par otro – reverso faktoringu. Risinājumu, kas nodrošina gan garākas kreditoru dienas, gan papildus ienākumus iegūtas iepirkumu atlaides veidā, gan papildus pozitīvu ietekmi uz PZA kapitalizētas kredītriska atšķirības veidā.
Kāpēc apsvērt reverso faktoringu?
Ekonomistu starpā ir izplatīts joks par tirgus neredzamo roku un par tās absolūto efektivitāti. Proti, uz ielas mētājās simts dolāru banknote. Viens ekonomists to nejauši pamana, bet, to nepaceldams, turpina iet. Otrs ekonomists viņam jautāja: "Vai tu neredzēji naudu, kas mētājās uz zemes?" Ekonomists atbildēja: "Šķita, ka ko tādu varbūt redzēju, bet, likās, ka to esmu tikai nosapņojis. Ja tur patiešām būtu bijusi simts dolāru banknote, kāds jau sen būtu to paņēmis pirms manis."
Reversais faktorings zināmā mērā ir simts dolāru banknote, kuru jāpamana savās piegādes ķēdēs un vienkārši jāpaceļ. Tas ir salīdzinoši jauns finansējuma veids Latvijā, bet jau plaši izplatīts lielajās Rietumeiropas ekonomikās. Pēc Factors Chain International datiem reversā faktoringa apjoms pasaulē sastāda 30% no kopējā faktoringa tirgus un saskaņā ar pēdējo pieejamo gada pārskatu pieauga vairāk nekā par 29%, kas norāda uz šī finanšu risinājuma strauji pieaugošo popularitāti.
Kā strādā reversais faktorings?
Tas savā būtībā paredz, ka finansētājs jeb kreditors no uzņēmuma piegādātāja nopērk prasījuma tiesības jeb rēķinus, kuru apmaksu uzņēmējs no savas puses ir apstiprinājis. Kreditors samaksā piegādātajam uzņēmuma vietā, savukārt uzņēmums veic maksājumu nevis piegādātājam, bet finanšu iestādei, rēķinā norādītajā apmaksas termiņā vai vēlāk, ja ar finanšu iestādi ir attiecīga vienošanās. Secīgi, maksājums tiks veikts nevis piegādātājam, bet finanšu iestādei, kas iegādājusies rēķinu no piegādātāja un uzņēmuma vārdā veikusi rēķina apmaksu.
Būtiska pievienotā vērtība šim risinājumam slēpjas gadījumos, kad pircējam un piegādātajam ir atšķirīgs kredītriska vērtējums. Tur arī slēpjas arbitrāžas iespēja un uz zemes esošā banknote, kura jāpaceļ.
Parasti reversā faktoringa pircējs ir uzņēmums ar ļoti labu riska vērtējumu, piemēram, valsts uzņēmumi, starptautiskas organizācijas vai vietējie uzņēmumi ar lielu apgrozījumu un stabiliem finanšu rezultātiem.
Turpretim piegādātājs parasti ir nesen dibināts uzņēmums, vai uzņēmums, kurš jau ir uzņēmies lielas finanšu saistības un kura riska vērtējums kļuvis vājāks, vai attiecīgi papildu finansējums nav pieejams vispār. Tātad abu uzņēmumu starpā pastāv būtiska kredītriska vērtējuma atšķirība. Tas, savukārt, veido riska arbitrāžas jeb riska pārstrukturēšanas iespēju.
Kā tas tiek realizēts praktiski?
Finanšu iestāde caur reversā faktoringa risinājumu saņem apliecinājumu no pircēja jeb finansiāli spēcīgā uzņēmuma, ka pēc noteikta termiņa iesniegtais rēķins tiks apmaksāts. Tādējādi, izcenojot finanšu resursus, finansētājs vērtē tikai pircēja kredītrisku. Kredītriska cena minētajā scenārijā pircējam būs daudz zemāka, nekā piegādātājam, kuram finansējuma piesaistīšanas izmaksas var būt pat daudzkārt augstākas vai vispār nebūt pieejamas.
Šajā brīdī var sākt pamanīt potenciālos ieguvumus. Proti, ja vien piegādātājs savam uzņēmumam spētu piesaistīt finansējumu par pircēja kredītriska cenu, viņš būtu gatavs pircējam piešķirt zināmu a) iepirkuma atlaidi vai b) pagarināt sākotnēji rēķinā noteiktās apmaksas dienas, vai c) ļaut nopelnīt arī pircējam, daļēji kapitalizējot procentu likmes starpību, par kuru aizņemas piegādātājs un kuru var piesaistīt pircējs.
Turklāt, ja kredītriska atšķirība ir būtiska, pastāv iespēja vienoties ar piegādātāju par iepirkuma atlaidi vai pagarinātām apmaksas dienām, atbrīvojot apgrozāmos līdzekļus pircēja uzņēmumā. Tādējādi pircējs, izmantojot savu labo kredītreitingu, var atbalstīt savu piegādātāju un uzlabot savu finansiālo stāvokli bez papildu izmaksām savam uzņēmumam.
Kur un vai šobrīd tiek izmantots reversā faktoringa risinājums?
Lielākās industrijas, kurās reversais faktorings pašlaik tiek izmantots, ir telekomunikācijas, IT, lauksaimniecība, mazumtirdzniecība un būvniecība. SEB banka kā vadošais uzņēmumu finansētājs gan iepriekš, gan arī šobrīd pārrunā gan ar Latvijas lielajiem uzņēmumiem, gan arī MVU segmenta vadošajiem uzņēmumiem reversā faktoringa iespējas, lai stiprinātu un uzlabotu to piegāžu ķēžu finansēšanu.
Kādos gadījumos tomēr labāk izmantot klasisko faktoringu?
Ja tomēr nav iespējams vienoties ar finansiāli spēcīgu pircēju par reversā faktoringa programmas ieviešanu vai pircējam nav nevainojams kredītreitings, veiksmīgs veids, kā nodrošināt savam uzņēmumam iespēju saņemt apgrozāmos līdzekļus par pārdotajām precēm un pakalpojumiem, kamēr gaidāt rēķina apmaksu, ir klasiskais faktorings. Šajā risinājumā kredītrisks tiek bāzēts uz pārdevēja jeb klienta risku un pircēja iesaiste ir minimāla.
SEB bankas klasiskā faktoringa risinājums ir viens no konkurētspējīgākajiem risinājumiem tirgū. Par to liecina tirgus daļas palielināšanās un tas, ka arvien vairāk klientu izvēlas šo risinājumu bankā. Piemēram, mazo un vidējo uzņēmumu segmentā, salīdzinot ar iepriekšējā gada to pašu periodu, par 8.2% ir palielinājies klasiskā faktoringa portfelis, liecina SEB bankas februāra mēneša rezultāti. Tas pamatojams ar bankas stratēģiju piedāvāt klientiem ilgtspējīgus risinājumus, atbalstot uzņēmumu naudas plūsmu. Tāpat šis pieaugums pamatojams ar klasiskā faktoringa risinājuma priekšrocībām (tūlītēja naudas saņemšana par izrakstīto rēķinu, valūtas riska mazināšana caur plaši pieejamām rēķinu finansēšanas valūtām, debitoru maksātspējas apdrošināšanas iespēja, vieglāka finansējuma saņemšana - nav nepieciešama komercķīla vai citi papildus nodrošinājumi, u.c. būtiski ieguvumi, ko sniedz šis risinājums). Arī pieteikšanās process ir kļuvis ērtāks un var tikt nodrošināts attālināti.
Redzam aktīvu faktoringa tirgus attīstību arī nebanku segmentā, tāpat tirgū parādās platformas, kas apvieno vairāku faktoringa sniedzēju piedāvājumus vienuviet, kas veicina kopējo faktoringa risinājuma atpazīstamību tirgū. Salīdzinot ar Lietuvas un Igaunijas faktoringa tirgiem, Latvijas tirgus ir 2 līdz pat 3 reizes mazāks, ar to arī izskaidrojama jauno faktoringa kompāniju aktivitāte Latvijas tirgū. Protams, nebanku risinājumi ir daudzkārt dārgāki, tāpēc rosinām uzņēmumiem ar vismaz viena gada darbības rezultātiem, pirms pieņemt galīgo lēmumu par finansētāju, iegūt klasiskā un reversā faktoringa piedāvājumu arī kādā no lielākajām bankām. Tāpat novērojam, ka klienti novērtē plašo SEB klientu bāzi, kas ļauj ātri risināt debitoru apmaksas jautājumus un rast risinājumus pat visizaicinošākajos tirgus apstākļos.
Jānis Moisejs
SEB bankas vecākais faktoringa produktu darījumu vadītājs