Latvijas uzņēmumiem jābūt lietas kursā par ES noteiktajām sankcijām – tās pārkāpjot, draud administratīvi sodi ievērojamā apjomā vai pat kriminālatbildība.
Ārpus ES esošu valstu, piemēram, ASV, noteiktās sankcijas Latvijai nav juridiski saistošas, tomēr var būtiski ietekmēt pašmāju uzņēmumu komercdarbību.
Lai nodrošinātos pret riskiem, uzņēmumam jāveic rūpīga sadarbības partneru izpēte un jāpārliecinās, vai plānotie darījumi nav pretrunā ar starptautiskajām sankcijām.
Starptautiskās sankcijas ir dažādi ierobežojoši pasākumi, kas var attiekties gan uz valsti, gan privātām un juridiskām personām. Sankcijas tiek ieviestas, reaģējot uz ārpolitiskiem noteikumiem, lai novērstu kādas situācijas pasliktināšanos. Piemēram, ES ir noteikusi virkni ekonomisko sankciju Krievijai saistībā ar situāciju Austrumukrainā, tai skaitā aizliegti finansēšanas vai ieguldījumu pakalpojumu darījumi, kā arī sniegt pakalpojumus naftas izpētes un ieguves projektiem Krievijā.
Kādas sankcijas ir saistošas Latvijas uzņēmumiem?
Latvijas uzņēmumiem ir saistošas visas tās sankcijas, ko noteikusi ES, tajās ietvertas arī visas ANO noteiktās sankcijas. Ja rodas šaubas, visu par spēkā esošajām globālajām sankcijām ērti iespējams noskaidrot, piemēram, šajā interaktīvajā kartē.
Tiem uzņēmumiem, kas nerēķinās ar ES noteiktajām sankcijām, uzraugošās institūcijas var uzlikt apjomīgus naudas sodus, bet atsevišķos gadījumos jārēķinās ar kriminālatbildību.
Ja sankcijas noteikusi ASV
ASV ir galvenais ES stratēģiskais partneris, taču ASV noteiktās sankcijas var atšķirties no tām, kas ir spēkā ES. Latvijas uzņēmējiem jāzina, ka ASV noteiktās sankcijas nav viņiem formāli juridiski saistošas, taču var ietekmēt to komercdarbību, sevišķi, ja darījumi tiek veikti ASV dolāros. Neievērojot ASV OFAC (Office of Foreign Assets Control) noteiktās sankcijas, var rasties problēmas sadarbībā ar ASV uzņēmumiem vai bankām un pat būtiski riski savai valstij un tās finanšu sektoram.
Kā nodrošināties pret riskiem?
Visa pamats ir caurspīdīgums - ja nav iespēju pārliecināties par kāda sadarbības partnera, klienta vai procesa caurspīdīgumu, labāk no tā atteikties.
Divi galvenie principi, kas jāievēro:
- Pārliecināties, ka plānotie darījumi un transakcijas nav pretrunā ar šobrīd aktuālo tiesisko regulējumu attiecībā̄ uz starptautiski noteiktām sankcijām.
- Padziļināti izpētīt sadarbības partnerus un klientus uzsākot sadarbību, kā arī veikt nepārtrauktu kontroli sadarbības gaitā.
Vairāk par sankcijām, tai skaitā detalizēti pa valstīm noteiktajām sankcijām varat izlasīt LR Ārlietu ministrijas mājas lapā. Rakstā izmantoti LR ārlietu ministrijas materiāli.