Par globālo sasilšanu un klimata pārmaiņām daudz lasāms medijos un atrodams publiskajā telpā, taču šīs problēmas sasaiste ar uzņēmējdarbību nereti paliek apslēpta. Tomēr ikvienam uzņēmējam jāapzinās, ka drīzumā spēkā stāsies jauni likumi, regulācijas un noteikumi, kam ir potenciāls ieviest būtiskas izmaiņas līdzšinējā biznesa praksē. Kā šīm izmaiņām sagatavoties, SEB bankas Izaugsmes programmā stāsta Ernst&Young partneris Jānis Kauliņš.
Ilgtspēja aptver ne tikai vides jautājumus, bet krietni plašāku lauku. Plaši izmanto apzīmēju ESG (environment, social, governance jeb vide, sabiedrība, pārvaldība). Arī šajā apzīmējumā vides jautājumi tiek skatīti plašākā kontekstā – sākot no klimata pārmaiņām līdz pat bioloģiskajai daudzveidībai.
Vizītkarte
Investori domā ilgtermiņā. Viņus interesē ne tikai šī un nākamā gada rezultāti, bet arī 5, 10 gadus un vēl tālāka nākotnē. Šajā kontekstā klimata pārmaiņas uzskata par vienu no būtiskākajiem izaicinājumiem. Arī finanšu nozarē “zaļā finansējuma” produkti vairs nav nišas pakalpojums, bet gan “mainstream” pakalpojums.
Uzņēmumā vienlaikus pastāv vairākas perspektīvas, kā skatīties uz ilgtspēju. Piemēram, vadītāji (CEO) meklēs veidus, kā ar ilgtspējas stratēģijas palīdzību veicināt savu konkurētspēju un radīt vērtību īpašniekiem, investoriem un citām pusēm. Tikmēr finanšu vadītājus (CFO) vairāk interesēs, kā uzņēmumu ietekmēs ar ilgtspēju saistītie riski, nodokļi un regulācijas. Savukārt ilgtspējas vadītāju (CSO) nodarbinās tādi jautājumi kā “net zero” sasniegšana.
J. Kauliņš izdala 3 veidus, kā ilgtspēja transformēs biznesa modeļus:
- Transformējies vai kļūsti transformēts – visvairāk ietekmētie biznesa modeļi, piemēram, enerģētika, metalurģija, cementa ražošana vai ķīmiskā rūpniecība, kas gluži vienkārši vairs nevarēs darboties pēc vecā modeļa.
- Transformējies, lai uzvarētu – pārmaiņās ieinteresēti biznesa modeļi, piemēram, mobilitātes sektors, pakalpojumi un patēriņa preces, kas caur ilgtspēju var gūt priekšrocības tirgū.
- Transformējies, lai transformētu – augsto tehnoloģiju biznesa modeļi, piemēram, mašinērija, inženierija un profesionālo pakalpojumu sniedzēji, kas gūst veiksmi no tā, ka palīdz ilgtspējas transformēšanos īstenot tehniski.
Šobrīd cīņa pret klimata pārmaiņām vairs nav tikai nevalstisko organizāciju un likumdevēju problēma. Šajā cīņā jāiesaistās arī uz peļņu orientētiem biznesiem. Turklāt ilgtspēja nenozīmē tikai atskaišu aizpildīšanu vai preses relīžu veidošanu.
Lai uzzinātu vairāk par ilgtspējas ieviešanu uzņēmējdarbībā, aicinām noskatīties J. Kauliņa lekciju no SEB bankas Izaugsmes programmas: