Switch to mobile version. Augšup

Drošība - 02.11.2016
maksājumu karte | internetbanka

7 padomi drošiem pirkumiem internetā

7 padomi drošiem pirkumiem internetā

Darījumi interneta vidē nu jau kļuvuši par ikdienu – tā iespējams iegādāties gan mēbeles, gan teātra biļetes, gan norēķināties par dažādiem pakalpojumiem. Taču, kā pārliecināties, ka jūsu dati un nauda ir drošībā?

Iepirkšanās un maksājumu veikšana internetā ir ļoti ērta – visu var mierīgi izdarīt mājās jebkurā diennakts stundā, tādējādi ietaupot laiku un bieži arī naudu, jo internetā preces parasti ir lētākas.

Saskaņā ar SEB bankas datiem, norēķini ar kartēm internetā pēdējā gada laikā pieauguši ļoti strauji – par 44%. Tomēr virtuālajā vidē, tāpat kā reālajā, rīkojoties ar personīgajiem datiem un naudu, ir jāievēro piesardzība. Piemēram, ja cilvēks savas kartes datus ievada lapā, nepārliecinājies, vai tā ir droša, pastāv varbūtība, ka tos iegūs un negodīgos nolūkos izmantos trešās personas. Risks palielinās, ja pirkums tiek veikts no publiskā datora ar bezmaksas Wi-Fi.

Bieži cilvēki par krāpnieciskiem gadījumiem nemaz neziņo, jo uzskata, ka zaudētā summa ir pārlieku maza vai paši vien bijuši vainīgi (tā nav – vainīgi vienmēr ir tie, kas datus izkrāpj!).
Iepirkšanās internetā ir droša, ja vien ievērojam dažus vienkāršus nosacījumus.

1) 3D Secure sistēma – vislabākais drošības garants

Kā zināt, vai lapa ir vai nav droša? Eksperti ir vienisprātis – visdrošākās ir tās lapas, kurās tiek izmantots 3D Secure aizsardzību, kur papildus kartes datiem jāievada vēl viena parole. Tātad, ja gribat būt bez bažām, izvēlaties vietnes, kas piedāvā norēķinu iespēju ar 3D Secure, ko izmanto arī bankas un citas nopietnas finanšu institūcijas.

Lapas, kas aizsargātas ar 3D Secure var atpazīt pēc logo tipiem Mastercard SecureCode un/vai Verified by Visa.

Vienmēr pārliecinieties, ka, veicot maksājumu vai ievadot kādu sensitīvu informāciju, lapas adrese sākas ar https nevis parasto http – tas nozīmē, ka dati tiek pārraidīti šifrētā veidā. Un – veiciet pirkumus tikai mājās no sava datora, kam uzstādīta antivīrusu programma un ir uzticams, ar paroli aizsargāts interneta pieslēgums.

2) Kur ir mans rēķins?

Iepērkoties populārās un respektablās interneta vietnēs, pēc pirkuma izdarīšanas jūs e-pastā saņemsiet apstiprinājumu un rēķinu. Ja rēķins nav atnācis, noteikti vērts sazināties ar preces/pakalpojuma sniedzēju - varbūt notikusi tehniska ķibele, bet varbūt ir pamats bažām, ka esat iepircies krāpnieku lapā.

Vēl viena pazīme, kas reizēm var liecināt par pārdevēja negodīgumu – apmaksai tiek piedāvāts ievadīt kartes datus, nevis izmantot daudz drošāko internetbanku. Nereti vēlāk no pircēja konta ik pa laikam “pazūd” nauda – tā kā summas parasti ir nelielas, pats kartes īpašnieks to pazušanu var nemaz nepamanīt.

Iespēja atgūt naudu pastāv, ja darījums veikts internetveikalā, kas nenodrošina 3D Secure aizsardzību.

3) Ja ir šaubas, meklējiet atsauksmes

Dažkārt var pietikt ar pavisam nelielu izpēti internetā, lai konstatētu, ka veikals, kurā grasījāties izdarīt pirkumu, ir saņēmis virkni sliktu atsauksmju – pircēji sūdzas par nesaņemtām precēm vai citām problēmām.

4) Uzmanīgi ar aplikācijām

Ne vienmēr pie vainas ir krāpnieku shēmas – ir gadījumi, kad pašu neuzmanība un steiga izraisa nepatīkamas sekas. Piemēram, ja piekritīsiet kādas lejupielādētas aplikācijas noteiktumiem, tos neizlasot, jūs varat neuzzināt, ka ik mēnesi par aplikācijas lietošanu no jūsu konta tiks novilkta noteikta summa. Iespējami arī gadījumi, kad zem aplikācijas nomaskējies vīruss, tāpēc, šaubu gadījumā, pirms apstiprināt lejupielādi, vēlams ievākt atsauksmes.

5) Nodrošinieties pret nejaušībām

Gadījumi, kad bērns piesēdies pie vecāku datora vai viedtālruņa un, pašam to neapzinoties, veicis kādu pirkumu, ir diezgan izplatīti. Diemžēl tieši par šādiem pirkumiem naudu, visticamāk, nebūs iespējams atgūt, jo krāpniecība nav notikusi. Tāpēc, ja tomēr ļaujat bērnam darboties jūsu datorā vai tālrunī, pārliecinieties, ka esat izlogojies no kontiem, kam piesaistīta jūsu karte (piemēram, izsoļu vietne ebay.com vai kāda aplikācija ar maksas opcijām), lai bērns nejauši nevarētu iegādāties sev iepatikušos lietu.

6) Pirkumiem internetā – atsevišķa karte

Labs drošības risinājums ir ieviest atsevišķu karti, kuru izmantosiet tikai pirkumiem internetā un kas nav piesaistīta algas vai uzkrājuma kontam. Pārskaitiet naudu kartes kontā tikai tad, kad plānojat veikt pirkumu, turklāt papildu drošībai varat kartei noteikt dienas limitu.

Kad pretenzija var tikt atzīta par nepamatotu:
- Ja papildus kartes datiem darījums apstiprināts arī ar kādu klienta autentifikācijas līdzekli – internetbankas pieejas kodu/paroli/kodu karti vai kodu kalkulatoru.
- Ja ir pierādījumi, ka darījumu veicis kāds no ģimenes locekļiem.
- Ja klients pats pieteicies kādam pakalpojumam, neizlasot noteikumus.

7) Ko darīt, ja notikusi krāpniecība?

Ja pirkums veikts veikalā, kurš nenodrošina 3D Secure aizsardzību, sazinieties ar savas kartes izdevējbanku. Prakse liecina, ka šādos gadījumos ir labas iespējas atgriezt naudu jūsu kontā, jo banka sazināsies ar saviem partneriem Visa vai Mastercard, kuri savukārt vērsīsies pie negodīgā tirgotāja un piedzīs no viņa līdzekļus. Par visiem datu izkrāpšanas gadījumiem internetā vēlams paziņot policijai – arī tad, ja summa nav liela.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

Vai Tu uzveiktu kibernoziedznieku?

Izspēlē kiberkvestu un pārliecinies, ka proti pasargāt savas finanses

 • Drošība - 11.01.2019

  Kā iepirkties AliExpress droši?

  Kā iepirkties AliExpress droši?

  Pircēji Latvijā un visā pasaulē novērtē Ķīnas internetveikala AliExpress.com plašo piedāvājumu,  un zemās cenas, aktīvi iepērkas tur ikdienā un īpaši – pirmssvētku laikā. Tomēr, lai iepirkšanās nenestu pircējam zaudējumus un viņš negūtu sliktu pieredzi, jāņem vērā vairākas nianses.

  Lasīt vairāk

 • Drošība - 17.10.2016

  Neļaujiet krāpniekiem tērēt jūsu naudu

  Neļaujiet krāpniekiem tērēt jūsu naudu

  Bankas un interneta maksājumu kompānijas dara visu, lai maksājumu karšu lietošana būtu droša. Tomēr karšu datu izkrāpšanas gadījumi visā pasaulē notiek. Tāpēc piedāvājam dažus padomus, kā liegt iespēju krāpniekiem iztērēt jūsu nopelnīto naudu.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.