Biržā tirgotie fondi jeb ETF gūst arvien lielāku popularitāti pasaules finanšu tirgos, piedāvājot veidu, kā ieguldīt noteiktas nozares, produkta vai reģiona akcijās. Kādiem investoriem ETF ir piemērots? Un kas par to jāzina, pirms sākt ieguldīt?
Kas ir ETF?
Biržā tirgotie fondi jeb ETF (exchange traded funds – angļu val.) ir līdzīgi ieguldījumu fondiem. Gan ETF, gan tradicionālajos ieguldījumu fondos investoru veiktos ieguldījumus fonda pārvaldnieks investē dažādos vērtspapīros. Taču būtiskākā atšķirība – ETF tiek tirgoti biržā, gluži kā akcijas.
Fonda daļu vērtība visbiežāk izriet no indeksa, kuram tās ir piesaistītas (piemēram, S&P 500, FTSE, energoresursi, tehnoloģijas vai preces). Tāpēc, mainoties indeksam, mainās arī fonda daļu cena.
Piemēram, ja izvēlaties iegādāties fonda daļas, kas piesaistītas naftas industrijai, tad, mainoties naftas cenai, vajadzētu mainīties arī fonda daļu vērtībai.
Biržā tirgoto fondu pirmsākumi meklējami Kanādā, kur tie parādījās jau 1980. gados. Taču īpaši populārs šis finanšu instruments kļuvis pēdējo gadu laikā, jo īpaši ASV, kur 2021. gadā vien radīti 140 jauni ETF fondi.
Kā darbojas ETF?
Atkarībā no darbības veida iespējams izdalīt divus galvenos ETF veidus: pasīvi pārvaldītos ETF, kā arī aktīvi pārvaldītos ETF.
Pasīvi pārvaldīto biržā tirgoto fondu pārvaldnieks uz notiekošo finanšu tirgos noskatās no malas, neveicot aktīvu fonda pārvaldību. Šādi ETF ir piesaistīti akciju tirgus indeksiem, piemēram, S&P 500 indeksam, ko veido 500 lielākie ASV uzņēmumi, MSCI Emerging Markets indeksam, ko veido akciju indeksi no 24 jaunattīstības tirgiem, vai arī vairākiem indeksiem vienlaikus.
Piemēram izmantosim S&P 500 indeksu – ieguldot šim indeksam piesaistītā ETF, rezultāts būs atkarīgs no tā, kādi rezultāti būs visu 500 uzņēmumu akcijām kopumā. Virknei uzņēmumu rezultāts būs labs, virknei sliktāks, bet indekss uzrādīs vidējo rezultātu. Savukārt, ja indekss ir piesaistīts kādai precei, piemēram, zeltam, tad rezultāts būs atkarīgs no zelta cenas svārstībām. Līdz ar to investoram ir plašas iespējas izvēlēties tos ETF, kas piesaistīti vēlamajai nozarei vai reģionam.
Ieguldiet ETF portfelī ar Roboinvestoru
Aktīvi pārvaldītie biržā tirgotie fondi nav piesaistīti konkrētam indeksam vai sektoram. Šajos ETF veiktos ieguldījumus aktīvi pārvalda fonda pārvaldnieks, mēģinot gūt pēc iespējas lielāku atdevi. Līdz ar to ETF veidojošais bāzes aktīvu sastāvs var laika gaitā mainīties.
Proti, aktīvā ETF pārvaldnieks visbiežāk neieguldīs visos 500 uzņēmumos, kas iekļauti S&P 500, bet gan izvēlēsies atsevišķus uzņēmumus, pārskatīs portfeli un veiks izmaiņas, ja uzskatīs, ka tas ilgtermiņā ļaus sasniegt labāku rezultātu.
Ņemot vērā, ka aktīvo ETF pārvaldnieks daudz lielākā mērā iesaistās fonda darbībā, šim ETF veidam parasti ir augstāka pārvaldības maksa nekā pasīvajiem ETF. Gluži kā individuālas akcijas vai obligācijas, ETF tiek tirgoti akciju tirgū, un to cena dienas laikā mainās atkarībā no pieprasījuma un piedāvājuma.
Ar pieejamajiem ETF varat iepazīties dažādās interneta vietnēs, piemēram, Yahoo, Morningstar, Financial Times u.c. Lūdzu, ņemiet vērā, ka ne visi ETF ir pieejami iegādei Latvijā.
Lai sāktu ieguldīt, vispirms nepieciešams atvērt ieguldījumu kontu, bet pēc tam – arī vērtspapīru kontu. Tad internetbankā atveriet sadaļu Vērtspapīri – Akcijas un ETF un atlasiet izvēlēto ETF pēc nosaukuma, vai izvēloties to caur biržu sarakstu. Kad ETF atlasīts, iesniedziet rīkojumu par fonda daļu iegādi.
Kādas ir ETF priekšrocības?
- ETF ļauj ātri reaģēt uz izmaiņām tirgū, pērkot un pārdodot ETF fondu daļas brīžos, kad cena un akciju tirgus tendences ir jums labvēlīgas.
- Ieguldījumu riska diversificēšana – ETF var sastāvēt no dažādiem finanšu instrumentiem, piemēram, parāda vērtspapīriem, akcijām, precēm, valūtām, indeksiem, u.c. Turklāt iespējams izvēlēties arī konkrētu nozaru vai reģionu ETF.
- ETF struktūra ir viegli pārskatāma. Jums atliek vien apskatīt indeksu, kuram ETF piesaistīts, lai izprastu tā sastāvu.
Kādi ir ar ETF saistītie riski?
- Tāpat kā citi finanšu instrumenti, arī ETF negarantē konkrētu ienesīguma līmeni.
- Valūtas risks. Ārvalstu valūtā denominētu ieguldījumu gadījumā pastāv risks, ka var rasties zaudējumi no šādiem ieguldījumiem dēļ nelabvēlīgām izmaiņām dažādu valūtu kursos.
- Tā kā tirgū pieejams ļoti plašs ETF klāsts (2020. gadā bija pieejami vairāk nekā 7000 ETF), nepieredzējušam investoram var būt sarežģīti izvēlēties piemērotāko fondu.
- Atkarībā no konkrētā ETF aktuāli var būt vēl citi riski, kas saistīti ar, piemēram, politiku, nodokļiem, indeksiem, u.c.
Kādas komisijas tiek piemērotas par ieguldīšanu ETF?
Iespējamās komisijas maksas par ieguldīšanu ETF ir maksa par rīkojuma izpildi, maksa par norēķinu veikšanu, kā arī maksa par glabāšanu. Var tikt piemērotas arī citas maksas (piemēram, pārvaldīšanas maksa vai citas ETF dokumentācijā norādītās maksas), kas netiek maksātas tieši, jo tās ir iekļautas instrumentu cenā.
Tāpat jāņem vērā, ka par ienākumiem, kas tiek gūti no ieguldījumiem finanšu instrumentos, var tikt piemēroti nodokļi. Izmantojot ieguldījumu kontu, nodokļa samaksa ir jāveic tikai tad, kad no ieguldījuma konta izņemto naudas līdzekļu summa pārsniedz iemaksāto summu.
Šis materiāls satur informāciju par AS "SEB banka" ieguldījumu pakalpojumiem vai blakuspakalpojumiem. Ieguldījumi ir pakļauti riskiem. Ieguldījumu vērtība var palielināties vai samazināties un vēsturiskie rezultāti un/vai ienesīgums nav drošs rādītājs nākotnes rezultātu un/vai ienesīguma prognozēšanai un negarantē līdzvērtīgu rezultātu un/vai ienesīgumu nākotnē. Jūsu ieguldītais kapitāls nav garantēts, un dažos gadījumos Jūs varat zaudēt visu ieguldījumu. Ja ieguldījums vai ieguldījumu fondi paredz ieguldījumu ārvalstu valūtās izteiktos finanšu instrumentos, ievērojiet, ka valūtas maiņas kursu izmaiņas var ietekmēt rezultātu un/vai ienesīgumu. Jūs pats uzņematies atbildību par lēmumu veikt ieguldījumu un Jums vienmēr pirms tā veikšanas vajadzētu iegūt papildu informāciju.
Papildinformācija par ieguldījumu pakalpojumu un blakuspakalpojumu.
Aicinām iepazīties ar Konsultāciju noteikumiem un nepieciešamības gadījumā sazināties ar AS "SEB banka" darbinieku.