Plānojot privātmājas būvniecību vai iegādi, nereti vislielākā uzmanība tiek pievērsta ēkas vizuālajam izskatam. Taču, lai mājoklī būtu patīkams klimats un temperatūra, zemi apkures, elektrības un karstā ūdens rēķini, kā arī nekustamais īpašums ilgtermiņā saglabātu augstu vērtību, ne mazāk uzmanības jāpievērš nama energoefektivitātei.
Būvē un pērk arvien aktīvāk
Arvien vairāk iedzīvotāju sākuši meklēt iespējas īstenot sapni par pašiem savu privātmāju. Atbilstoši SEB bankas datiem 2021. gadā māju iegādei vai būvniecībai tika novirzīta jau trešā daļa no kopējā finansējuma, kas piešķirts nekustamā īpašuma iegādei.
Kā norāda SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars, cilvēki aktīvi meklē jau gatavas mājas Pierīgā, bet, ja nevar atrast vēlamo, tad izlemj būvēt paši.
“Augot iedzīvotāju uzkrājumiem, parādās arī iespēja vairāk ieguldīt pirmās iemaksas veidā un līdz ar to atļauties dārgākus pirkumus ar lielāku finansējumu,” norāda A. Škapars, piebilstot, ka vidējā privātmāju iegādei vai būvniecībai izsniegtā kredīta summa pārsniedz 100 tūkstošus eiro.
Energoefektivitātes nozīme
Lai nepiedzīvotu situāciju, kad svaigi uzceltā sapņu māja sagādā vilšanos milzīgu apkures rēķinu, logu kondensāta, aukstumu “velkošu” sienu un pelējuma veidolā, būtiska uzmanība projektēšanas laikā jāpievērš ēkas energoefektivitātei – sākot no būvelementu aukstuma tiltiem, līdz pat mājokļa blīvumam, gaisa kustībai un apgaismojumam.
“Ja pirms pieciem vai 10 gadiem uz energoefektivitāti skatījāmies tikai kā uz papildu siltumizolāciju, tad šobrīd ir daudz vairāk kritēriju, kas jāizpilda augstas energoefektivitātes ēkām,” norāda uzņēmuma “Būvfizika” vadošais speciālists un būvfiziķis Andris Vulāns.
Viņš uzsver – ir radies maldīgs ir priekšstats, ka galvenais faktors ir tikai un vienīgi iekštelpu temperatūra. Eksperts atgādina, ka būtiski ir rast līdzsvaru starp ēkas sākotnējām būvizmaksām, izdevumiem par apkuri un karsto ūdeni. Tāpat nevajadzētu pārprast dažādu elementu nozīmi, piemēram, Saules paneļu uzstādīšana vien nepanāk to, ka mājoklis būs energoefektīvs.
Zaļais mājokļa kredīts energoefektīvam mājoklim
Ja plānojat iegādāties vai būvēt mājokli, piedāvājām īpaši izdevīgus aizdevuma nosacījumus energoefektīviem projektiem.
Mājokļa būvniecības laikā nedrīkst aizmirst par niansēm. Cilvēki nereti iegulda dārgos un energoefektīvos logos, taču vienlīdz būtisku lomu spēlē arī ēkas sienas un konstrukciju mezgli jeb aukstuma tilti. Ja šīm niansēm nepievērš uzmanību, aukstajos mēnešos neizbēgami nāksies aktīvāk apkurināt mājokli, kas savukārt nozīmē sliktāku gaisa kvalitāti un augstākus rēķinus.
Piemēram, ja ēkas energoefektivitāte ir 120 kWh/m2, tad apkure ar dabasgāzi gada laikā izmaksā ap 1500 eiro. Savukārt energoefektīvam ar dabasgāzi apkurinātam mājoklim ar rādītāju 45 kWh/m2 gada laikā izmaksas ir ap 570 eiro. Uzstādot zemes siltumsūkni, energoefektīva mājokļa apkures izmaksas sarūk līdz 270 eiro gadā.
Saprotams, ka padziļinātas konsultācijas ar speciālistiem un ēkas projekta “slīpēšana” līdz sīkākajām niansēm var prasīt papildu laiku un līdzekļus, taču ieguldījums energoefektīvā mājoklī atmaksājas ilgtermiņā. Tas nozīmē gan paredzamus un nelielus rēķinus par apkuri, elektrību un karsto ūdeni, gan patīkamu iekštelpu klimatu un temperatūru, gan augstāku mājokļa vērtību ilgtermiņā, gan pozitīvu ieguldījumu apkārtējā vidē. Turklāt, izvēloties iegādāties vai būvēt energoefektīvu mājokli, pieejams arī īpaši pretimnākoši nosacījumi no bankas.