Lai pieslēgtos internetbankai un apstiprinātu maksājumus, mūsdienās vairs neiztikt bez kāda no autentifikācijas rīkiem – Smart-ID, eID kartes vai kodu kalkulatora. Katram rīkam ir savas priekšrocības un trūkumi, turklāt atšķiras arī darījumu veidi, kuru apstiprināšanai rīku var izmantot. Kā atrast savām ikdienas vajadzībām piemērotāko?
Smart-ID
Smart-ID ir bezmaksas mobilā lietotne, kuru izstrādā mūsu sadarbības partneris SK ID Solutions. Smart-ID lietošanai jums jāizveido un jāiegaumē divi kodi – PIN1(lai pieslēgtos internetbankai) un PIN2 (lai apstiprinātu darījumus). Veicot kādu no šīm darbībām, mobilajā tālrunī parādīsies paziņojums par pieprasījumu atvērt Smart-ID lietotni, lūdzot jums ievadīt attiecīgo kodu.
Smart-ID uzstādīšana un lietošana ir pilnībā bez maksas. Vienīgais izņēmums – ja vēlaties atkārtoti uzstādīt Smart-ID SEB bankas filiālē, par to jāmaksā 5 eiro saskaņā ar cenrādi. Taču praktiski visos gadījumos Smart-ID iespējams izveidot paša spēkiem, izmantojot kādu citu esošo autentifikācijas rīku – Smart-ID iepriekšējā tālrunī, eID karti ar karšu lasītāju vai biometrisko autentifikāciju, kas iestrādāta jūsu pasē vai eID kartē.
Ja protat apieties ar viedtālruni, tad tieši Smart-ID būs jums ērtākais autentifikācijas rīks. Ne velti to visā Baltijā izmanto jau vairāk nekā 2,9 miljoni cilvēku. Vienīgais trūkums – tā lietošanai allaž nepieciešams interneta pieslēgums.
Kādus darījumus iespējams apstiprināt?
Būtiski – Smart-ID ir divas versijas (Basic un kvalificētā). Visvienkāršāk noskaidrot jūsu versiju varat, apskatot Smart-ID lietotnes fona krāsu – kvalificētajai versijai fons ir balts, bet Basic versijai tas ir zilgans. Varat arī atvērt Smart-ID izvēlni un nospiest uz “Lietotāja informācija” – kvalificētā Smart-ID lietotājiem pie konta līmeņa būs rakstīts “Smart-ID kvalificēts elektroniskais paraksts).
Basic versija uzskatāma par vienkāršāku un pēc pieejamo darījumu veidiem tā ir pielīdzināma kodu kalkulatoram. Basic versijas izveidošanai nepieciešams Smart-ID iepriekšējā tālrunī.
Savukārt kvalificētā jeb pilnas pieejas versija sniedz plašāku pieejamo pakalpojumu klāstu, bet tās uzstādīšanai nepieciešams apmeklēt bankas filiāli vai izmantot eID karti ar karšu lasītāju, vai izmantot pasē vai eID kartē iestrādāto biometriju.
- Maksājumi: Basic un kvalificētajā versijā
- Pārskaitījumu limitu maiņa: Basic un kvalificētajā versijā
- Hipotekārā kredīta pieteikums un līgums: Kvalificētajā versijā
- Patēriņa kredīta pieteikums un līgums: Basic un Kvalificētajā versijā
- Līzinga pieteikums: Basic un Kvalificētajā versijā
- Līzinga līgums: Kvalificētajā versijā
eID karte
eID karte ir personu apliecinošs dokuments, kurai no 2023. gada 1. janvāra būs obligāti jābūt katram Latvijas pilsonim vai nepilsonim no 15 gadu vecuma. eID karti papildus var izmantot, lai pieslēgtos internetbankai, apstiprinātu darījumus un parakstītu elektroniskos dokumentus. Ņemot vērā šo, kā arī kiberdrošības ekspertu ieteikumu lietot vismaz divus dažādus autentifikācijas rīkus, eID var kalpot kā labs papildinājums Smart-ID lietotnei. Taču ir kāda būtiska nianse – lai lietotu eID karti kā autentifikācijas rīku, kartē jābūt elektroniskā paraksta sertifikātam, nepieciešami PIN kodi, kuri tiek izsniegti kopā ar eID karti, kartes lasītājs, kā arī bezmaksas programmatūra dokumentu eParakstīšanai.
eParaksta sistēmu uztur VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs”, tāpēc pakalpojuma izmaksas un citas izmantošanas nianses aicinām skatīt uzņēmuma mājaslapā. eID karte būs ērts autentifikācijas rīks, ja internetbankai pieslēdzaties tikai no datora. Ja vēlaties izmantot internetbanku vai veikt citus darījumus ar mobilo telefonu, jums papildus būs nepieciešams kodu kalkulators vai Smart-ID.
Kādus darījumus iespējams apstiprināt?
- Maksājumi: Jā
- Pārskaitījumu limitu maiņa: Jā
- Hipotekārā kredīta pieteikums un līgums: Jā
- Patēriņa kredīta pieteikums un līgums: Jā
- Līzinga pieteikums un līgums: Jā
Kodu kalkulators
Elektroniskais kodu kalkulators jeb digipass ir ierīce, kas ģenerē internetbankas pieejas kodus (lai pieslēgtos internetbankai) un autorizācijas kodus (lai apstiprinātu maksājumus un citus darījumus).
Kodu kalkulators ir jums piemērots, ja visus finanšu darījumus risināt mājās pie personīgā datora. Ja nepieciešams pieslēgties internetbankai vai apstiprināt maksājumus, piemēram, braucot sabiedriskajā transportā, kodu kalkulators nebūs pats ērtākais rīks – to vienmēr jāatceras paņemt līdzi, darbošanās ar vairākām ierīcēm vienlaikus var izrādīties visai sarežģīta, turklāt, atšķirībā no kvalificētā Smart-ID, ne visus darījumu veidus būs iespējams apstiprināt ar kodu kalkulatoru.
Par kodu kalkulatora izsniegšanu ir jāmaksā saskaņā ar cenrādi. Šobrīd kodu kalkulatora izsniegšana filiālē maksā 9 eiro, savukārt, ja vēlaties saņemt to pa pastu, maksa ir 15 eiro.
Kādus darījumus iespējams apstiprināt?
- Maksājumi: Jā
- Pārskaitījumu limitu maiņa: Jā
- Hipotekārā kredīta pieteikums un līgums: Nē
- Patēriņa kredīta pieteikums un līgums: Jā
- Līzinga pieteikums: Jā
- Līzinga līgums: Nē