Otro ceturksni pēc kārtas SEB Mājokļu cenu indikators prognozē cenu pieaugumu mājokļiem
SEB Mājokļu cenu indikatora vērtība, kuru veido starpība starp mājokļu cenu kāpuma un cenu krituma prognozētāju skaitu, otro ceturksni pēc kārtas uzrādījusi kāpumu, gada otrajā ceturksnī palielinoties par 5 procentpunktiem līdz 34.9 punktiem. Attiecībā uz mājokļu cenu pieaugumu visoptimistiskākie ir gados jauni cilvēki, iedzīvotāji ar vidēji augstiem vai augstiem ienākumiem, kā arī Zemgalē un Rīgā dzīvojošie.
Nekustamā īpašuma cenu pieaugumu tuvāko 12 mēnešu laikā prognozē gandrīz 45% aptaujāto iedzīvotāju - par četriem procentpunktiem vairāk salīdzinājumā ar iepriekšējo aptauju. Savukārt krituma prognozētāju skaits ceturkšņa laikā sarucis gandrīz par vienu procentpunktu līdz 10%. Neliels sarukums ir vērojuma arī to iedzīvotāju grupā, kas sagaida nemainīgas mājokļu cenas tuvākā gada laikā – šādu atbildi snieguši 26%. Joprojām salīdzinoši lielam skaitam iedzīvotāju (19%) nav konkrēta viedokļa par mājokļu cenu izmaiņām.
SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis: "Uzlabojumi iedzīvotāju skatījumā uz nekustamā īpašuma cenu pieaugumu varētu būt saistīti ar izmaiņām likumdošanā attiecībā uz tā saucamo "nolikto atslēgu" principu, ieviešot to kā izvēles iespēju, un valsts īstenoto mājokļu atbalsta programmu ģimenēm ar bērniem, kas padara mājokļu kredītus pieejamākus."
Analizējot respondentu atbildes, 50% jauniešu vecumā no 18-24 gadiem uzskata, ka pēc gada mājokļu cenas būs augstākas, savukārt samazinājumu prognozē 11% šīs vecuma grupas respondentu. Vairāk nekā 50% iedzīvotāju ar vidēji augstiem vai augstiem ienākumiem uzskata, ka mājokļu cenas gada laikā uzrādīs pieaugumu, mazāks skaits cenu kāpuma sagaidītāju skaits ir nelielo ienākumu grupā – šādi atbildēja 38% šīs grupas respondentu.
Rīgā nekustamā īpašuma cenu kāpumu gada laikā sagaida 51%, savukārt Zemgalē pat 53% aptaujāto iedzīvotāju. 8% rīdzinieku un 6% Zemgales iedzīvotāju pauduši viedokli, mājokļu cenas tuvāko 12 mēnešu laikā samazināsies. Salīdzinājumam Latgalē mājokļu cenu pieauguma prognozētāju skaits bija 29% (mazāk nekā iepriekšējā aptaujā), savukārt cenu kritumu prognozēja 15% reģiona iedzīvotāju.
SEB Mājokļu cenu indikators ir apskats, kurš tiek gatavots reizi ceturksnī. Jaunākais jūlija apskats pieejams SEB bankas mājas lapā.
Nekustamā īpašuma cenu pieaugumu tuvāko 12 mēnešu laikā prognozē gandrīz 45% aptaujāto iedzīvotāju. Cenu krituma prognozētāju skaits ceturkšņa laikā sarucis līdz 10%. Nemainīgas mājokļu cenas tuvākā gada laikā sagaida 26% respondentu.
SEB Mājokļu cenu indikatora vērtība (starpība starp mājokļu cenu kāpuma un cenu krituma prognozētāju skaitu) otro ceturksni pēc kārtas uzrādījusi kāpumu, gada otrajā ceturksnī palielinoties par 5 procentpunktiem līdz 34.9 punktiem. 19% nav konkrēta viedokļa par mājokļu cenu izmaiņām.
Papildu informācijai: Edmunds Rudzītis, SEB bankas sociālekonomikas eksperts – 67215933, 28312282, edmunds.rudzitis@seb.lv Kristīne Martinsone, SEB bankas ārējās komunikācijas projektu vadītāja – 67779719, kristine.martinsone@seb.lv Twitter/SEB_Latvia, Facebook/SEB.Latvia, Skype/SEB_Latvija, YouTube/SEBlatvia, www.seb.lv |
SEB grupa ir vadošā finanšu pakalpojumu sniedzēja Ziemeļeiropā. Kā banka ciešām un ilgtermiņa attiecībām, SEB Zviedrijā un Baltijā piedāvā finanšu konsultācijas un plašu finanšu pakalpojumu klāstu. Dānijā, Somijā, Norvēģijā un Vācijā SEB darbības galvenā prioritāte ir korporatīvo un investīciju bankas pakalpojumu sniegšana uzņēmumiem un institucionālajiem klientiem. SEB grupas darbību starptautiskā līmenī apliecina klātesamība 20 pasaules valstīs. Uz 2015. gada 31. martu SEB grupas kopējie aktīvi veido 2 979 miljardu Zviedrijas kronu, kopējie aktīvi pārvaldīšanā – 1 832 miljardi Zviedrijas kronu. SEB grupā strādā 16 000 darbinieku. Vairāk par SEB grupu:www.sebgroup.com |