Anita Segliņa: Ģimenēm draudzīga darbavieta – vai visām?
Par darba kolektīviem mēdz teikt, ka tie ir kā “otrā ģimene”, un dažas līdzības ar ģimeni tajos noteikti ir. Taču cik lielā mērā tiek respektētas darbinieku īstās un dažādās ģimenes, kā arī noteiktas vienlīdzīgas iespējas darbiniekiem gan ar, gan bez bērniem? – Šie ir jautājumi, kas mūsdienās jāuzdod sev ikvienam darba devējam.
Atbalstu ģimenēm darba devēji var paust dažādos veidos. Daudzi uzņēmumi organizē pasākumus bērniem, iepazīstinot bērnus ar vecāku darba vietu un izklaidējot viņus. Tas mēdz būt īpašs atbalsts, bērnam uzsākot skolas gaitas, pabalsti bērna piedzimšanas vai bērna adopcijas gadījumā, atbalsts daudzbērnu ģimenēm un citi labumi. Mēs SEB bankā bez iepriekš minētajiem nodrošinām papildu brīvdienu personiskām vajadzībām ikvienam kolēģim, ko var izmantot sev nozīmīgā dienā kopā ar ģimeni vai vienkārši praktiskām vajadzībām. Atbalsta iespēju ir daudz, un darbinieki tās novērtē. Tikai būtiski atcerēties, ka ģimenes ir dažādas un šīm iespējām būtu jābūt vienlīdzīgām visām ģimenēm.
Iekļaujoša darba vide bez diskriminācijas
Manuprāt, iekļaujošu darba vietu veido atšķirīguma un dažādības pieņemšana, empātija un ierobežojumu atcelšana, kas vienus darbiniekus noliktu labākā situācijā (augstākā statusā) nekā citus. Gadu gaitā SEB bankā esam centušies izveidot iekļaujošu darba vietu, noraidot jebkāda veida diskrimināciju un stingri uzskatot, ka ikviens cilvēks ir pelnījis vienlīdzīgas tiesības un atzinību neatkarīgi no viņa izcelsmes, identitātes vai attiecību statusa. Īpašu uzmanību pievēršam arī vienlīdzīgām izaugsmes iespējām sava potenciāla attīstībai.
Viena no aktuālākajām iekļaujošas darba vides izpausmēm ir attieksme pret laulības vai partnerattiecību institūtu. Piemēram, SEB Baltijas valstu valdes ir nolēmušas visās trijās valstīs nodrošināt vienādus pabalstus, atbalstot LGBTQ+ ģimenes un arī ģimenes, kurās ir partnera bērni no iepriekšējām savienībām. Proti, neatkarīgi no šī jautājuma tiesiskā regulējuma katrā no valstīm, SEB darbinieku partneri Baltijā tiek uzskatīti par laulātajiem un pabalsti, ko valsts tradicionāli nodrošina ģimenēm ar bērniem, pie mums ir vienlīdz attiecināti arī uz viendzimuma pāriem un personām, kas dzīvo partnerattiecībās. Tāpat, piemēram, Ziemassvētku dāvanas un citi labumi tiek nodrošināti SEB bankas darbinieku bērniem neatkarīgi no tā, vai konkrētais bērns ir darbinieka asinsradinieks.
Vienādas iespējas un caurspīdīgums
Vēl viens nozīmīgs aspekts, kas veicina iekļaujošu un motivējošu darba vidi, ir vienlīdzīgu iespēju nodrošināšana, neatkarīgi no cilvēka dzimuma. 2026. gada jūnijā spēkā stāsies jaunā ES direktīva, kas prasa nodrošināt vienlīdzīgu attieksmi pret vīriešiem un sievietēm, nosakot darba samaksu par līdzīgas vērtības darbu. Tāpat darba devējiem būs jānodrošina caurspīdīgums, lai darbinieki zinātu, kāda ir samaksa attiecīgajā amata kategorijā. SEB bankā esam veikuši visu amatu novērtēšanu pēc vienotas metodes un padarījuši pieejamu informāciju par katra amata līmeņa atalgojuma amplitūdu. Tas ļauj saprast, kādu atalgojumu darbinieks var iegūt esošajā amatā jeb lomā, attīstot savas prasmes.
Dzimums nav vienīgais faktors, kas mēdz ietekmēt atalgojumu cilvēkiem ar līdzīgām pieredzēm, izglītību un prasmēm. Diskriminējoši faktori mēdz būt arī cilvēka vecums, seksuālā orientācija, reliģiskā pārliecība un citi. Ja diskriminācija pastāv, parasti tas liecina par brieduma trūkumu, nesakārtotiem procesiem uzņēmuma iekšienē un rada negatīvu iespaidu par uzņēmumu vai organizāciju.
Ģimeniskums, iekļaujoša un iedrošinoša darba vide, kā arī vienlīdzīgas iespējas, ir vērtības, kas organizācijā nostiprina inovāciju procesu un sadarbību. Esmu pārliecināta, ka šāda darba vide ir ne tikai patīkamāka cilvēkiem, bet arī palīdz uzlabot organizācijas biznesa rezultātus un konkurētspēju. Mūsu pieredze rāda, ka šādas vides veidošana nav tik daudz izmaksu jautājums, bet organizācijas vadības izšķiršanās par labu konkrētam vērtību kopumam un ilgtermiņa darbs, lai šīs vērtības iedzīvinātu. Līdzīgi kā attiecības ģimenē, arī attiecības darbavietā prasa darbu, enerģiju un pacietību.
Anita Segliņa, SEB bankas Personāla pārvaldes vadītāja