Svarīgākais par nodokļu izmaiņām ilgtermiņa uzkrājumu jomā 2025. gadā
Šobrīd noris 2025. gada valsts budžeta izskatīšana, un projekts ietver vairākas būtiskas nodokļu izmaiņas, kas skars uzkrājuma veidotājus. Lai arī budžets vēl nav pieņemts, pašreizējās sarunas liek noprast, ka būtiskas izmaiņas projektā veiktas netiks un 4. decembrī tas tiks pieņemts. Tādēļ apkopojam svarīgāko, kas Jums jāzina par nodokļa izmaiņām saistībā ar ilgtermiņa uzkrājumiem (dzīvības apdrošināšana, pensiju 3. līmenis).
Kādas izmaiņas ir paredzētas?
Ja likumprojekts tiks pieņemts, tad līdz ar nākamo gadu tiks mainīta tiks Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme, kas tiek piemērota algai, neapliekamais minimums, solidaritātes nodokļa likme, kā arī tiks piemērots papildu nodoklis ienākumiem virs 200 000 EUR gadā. Izmaiņas skars arī IIN likmi, kas tiek piemērota ienākumam no kapitāla (peļņai), tādējādi ietekmējot ilgtermiņa uzkrājumu – pensiju 3. līmeņa un dzīvības apdrošināšanas ar uzkrājumu veidotājus.
Viena no lielākajām izmaiņu ēnas pusēm – lāpot nākamā gada budžeta caurumus, politiķi ir nolēmuši samazināt iemaksas pensiju 2. līmenī no 6% uz 5% no Valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI). Par to, kādēļ šāds risinājums ir tuvredzīgs un neilgtspējīgs vairāk lasiet SEB Life and Pension Baltic SE vadītāja Arnolda Čulkstēna un SEB bankas vadītājas Ievas Teteres komentāros.
Kā izmaiņas ietekmēs ilgtermiņa uzkrājumu veidotājus?
Izmaiņas IIN likmē ienākumam no kapitāla (peļņai) ietekmēs ikvienu, kurš nākamgad izņems savu pensiju 3. līmeņa* un/vai dzīvības apdrošināšanas uzkrājumu** un kuram ir izveidojusies peļņa (uzkrājums ir lielāks par iemaksu kopsummu). Tā kā netiek paredzēts pārejas periods, jaunā likme tiks piemērota visiem ienākumiem no kapitāla (peļņai), kas tiks izmaksāti sākot no 2025. gada 1. janvāra.
IIN likmes, ja izņemat savu dzīvības apdrošināšanu ar uzkrājumu vai pensiju 3. līmeņa uzkrājumu
|
|
Individuālais līgums: IIN ienākumam no kapitāla (peļņai) – 25,5% (iepriekš 20%); No izmaksātajām individuālajām iemaksām netiks ieturēts nodoklis (tāpat kā iepriekš). |
Darba devēja līgums: IIN ienākumam no kapitāla (peļņai) – 25,5% (iepriekš 20%); No izmaksātajām darba devēja iemaksām tiks ieturēts 25,5% nodoklis (iepriekš 23%). |
IIN atmaksa par iemaksām dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu vai pensiju 3. līmenī
|
|
Individuālās iemaksas: Par iemaksām, kas veiktas 2025. gada laikā, iesniedzot 2025. gada ienākumu deklarāciju (no 2026. gada marta) varēs atgūt IIN 25,5% apmērā (līdz šim 20%); IIN atmaksu tāpat kā iepriekš iespējams saņemt par iemaksām pensiju 3. līmenī un dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu (ar minimālo līguma termiņu uz 10 gadiem), kas nepārsniedz 10% no gada bruto algas un nav lielākas par 4 000 EUR gadā. |
Darba devēja iemaksas: Tāpat kā iepriekš – netiek piemērota. |
Ievērībai! Gada ienākumu deklarācijā par 2024. gadu, ko iesniegsiet sākot no 2025. gada marta, IIN atmaksās saskaņā ar veco likmi – 20%.
Svarīgi jautājumi un atbildes
Vai ir izdevīgi izņemt kapitālu 2024. gadā?
Dzirdot par plānotajām izmaiņām ne vienam vien radies jautājums, vai ir vērts izņemt uzkrājumu vēl šogad, lai samaksātu zemāku IIN ienākumam no kapitāla (peļņai). Teorētiski, protams, pastāv iespēja izņemt pensiju 3. līmeņa un/ vai dzīvības apdrošināšanas uzkrājumu vēl 2024. gadā, samaksāt nodokli 20% apmērā un pēc tam starpību starp izņemto naudu un nodokli, iemaksāt atpakaļ uzkrājumā. Taču jāatceras, ka katra situācija ir individuāla, tādēļ nav iespējams apgalvot, ka šis ir pareizākais lēmums. Pastāv divi aspekti, kas var būtiski ietekmēt gala uzkrājumu un kurus nevaram droši prognozēt:
- Situācija finanšu tirgos. Lai gan šobrīd finanšu tirgos situācija ir pozitīva, mēs nevaram būt pilnībā droši, ka tā tāda būs arī dienā, kad nolemsiet izņemt uzkrāto un to atkal iemaksāt. Turklāt nav ieteicams veikt vienreizējas, lielas iemaksas, bet gan veikt regulāras iemaksas, jo tieši regulāras iemaksas palīdz izlīdzināt finanšu tirgu svārstību ietekmi uz uzkrājumu.
- IIN likme nākotnē atkal var mainīties. IIN Latvijā ir bijušas dažādas, gan krietni zemākas nekā no nākamā gada plānotās likmes, gan vēl augstākas. Ja priekšā vēl ilgs uzkrājuma veidošanas periods, mēs nevaram droši paredzēt, vai tad, kad uzkrājumu tiešām vajadzēs izņemt (piemēram, sasniegts pensionēšanās vecums), likme nebūs pat labāka kā šobrīd.
Līdz ar to nevaram garantēt, ka šāds risinājums – uzkrājuma izņemšana vēl šogad – būs finansiāli izdevīgākais. Par piemēru varam ņemt pensiju plānu, kas 100% aktīvu iegulda akcijās (ar vēsturisko ienesīgumu apmēram 10% gadā), pāris gadu laikā, neizņemot uzkrājumu, krājējs iegūtu vairāk, nekā samaksājot zemāku nodokli 2024. gadā.
Ja krāju pats un man uzkrājumu veido arī darba devējs, vai varēšu izņemt tikai peļņu no individuālajām iemaksām vai tikai no darba devēja iemaksām?
Nē, tiek ņemts vērā kopējais kapitāla pieaugums, to atsevišķi neizdalot individuālajās un kolektīvajās iemaksās.
Ja vēlos izņemt naudu, kad ir pēdējais brīdis izmaksas pieteikšanai?
Lai piemērotu 2024. gada nodokļu likmes, uzkrājuma izmaksai ir jānotiek līdz šī gada decembra beigām. Ņemot vērā brīvdienu un pārcelto darba dienu skaitu decembrī, Dzīvības apdrošināšanas ar uzkrājumu klientiem izmaksa jāpiesaka līdz 16. decembrim, bet pensiju 3. līmeņa klientiem – līdz 18. decembrim. Ja tā tiks pieteikta vēlāk mēs varam nepaspēt veikt izmaksu 2024. gada laikā un attiecīgi veiksim izmaksu 2025. gadā, piemērojot jauno 25,5% likmi.
*Pensiju 3. līmeņa uzkrājumu var saņemt sākot no 55 gadu vecuma vai pirms noteiktā vecuma šādos gadījumos: ja dalībniekam uz mūžu piešķirta 1. grupas invaliditāte vai, ja dalībnieks strādā profesijā, kurai ir paredzēta ātrāka privātas pensijas saņemšana saistībā ar dalībnieka profesiju (MK noteikumi Nr. 466, 28.07.2020). Klientiem, kuri izmanto nodokļu atvieglojumus, jāņem vērā, ka iemaksas pensiju fondā ir jānotur vismaz divus gadus.
**Lai saņemtu nodokļu atvieglojumus par iemaksām Dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu, tad līgumam ir jābūt spēkā vismaz 10 gadi ( ja līgums noslēgts ar 01.01.2018.)