Dainis Gašpuitis: Janvāris ieskandina deflācijas atgriešanos
Janvārī bija vērojams cenu līmeņa kritums par 0.6% un 2016. gada janvārī vidējais patēriņa cenu līmenis bija par 0.3% zemāks nekā atbilstošajā mēnesī pirms gada.
Janvārī bija vērojams cenu līmeņa kritums par 0.6%. Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām janvārī bija cenu kritumam apģērbam un apaviem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholam, maksai par mājokli, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem.
Rezultātā 2016. gada janvārī vidējais patēriņa cenu līmenis bija par 0.3% zemāks nekā atbilstošajā mēnesī pirms gada. Preču cenas samazinājās par 1.2%, bet pakalpojumiem tā pieauga par 2.1%.
Janvāra rādītāji norāda uz deflācijas, nu jau kārtējās atgriešanos, kas noteikti priecēs patērētājus, tomēr arvien vairāk sarežģīs uzņēmēju darbību, jo īpaši algu spiediena dēļ. Šogad nedaudz inflāciju atdzīvinās nodokļu palielināšana, tomēr tas būtiski inflāciju neietekmēs. Viss norāda uz to, ka šogad inflācija mīsies ar deflāciju un gada kopējā bilance labākajā gadījumā uzrādīs minimālu cenu līmeņa pieaugumu. Protams, sabiedrībā turpināsies diskusijas par inflāciju, kuras uztveri lielākā mērā ietekmēs pakalpojumu cenu izmaiņas. Šogad inflāciju turpinās koriģēt energoresursu cenas, kā arī pārtikas cenas, kas šobrīd kāpumu nesola. Tomēr galvenā ietekme būs laikapstākļiem un gaidāmajai ražai. Rezultātā nākas apcirpt gada inflācijas prognozi no 0.7% līdz 0.2%.
Dainis Gašpuitis,
SEB bankas ekonomists