SEB bankas aizdevumu portfelis pērn audzis par 3,7%, noguldītāji nopelnījuši 29 miljonus eiro
2023. gadā SEB bankas finanšu rezultātus visvairāk ietekmēja EURIBOR procentu likmju (naudas cenas) straujais pieaugums. No vienas puses tas paaugstināja klientu kredītmaksājumu procentu daļu, no otras – ļāva būtiski palielināt noguldījumu likmes. Ja 2022. gadā mūsu klienti no termiņnoguldījumiem nopelnīja aptuveni 1,4 miljonus eiro, tad 2023. gadā šī summa sasniedza 29 miljonus eiro. Pērn SEB banka vairākkārt paaugstināja klientu noguldījumu likmes, kā arī kā vienīgā banka tirgū sāka maksāt procentus par atlikumiem klientu norēķinu kontos.
“Procentu likmju pieaugums radīja izaicinājumus kredītņēmējiem, taču vienlaikus tas sekmēja mūsu klientu iespējas nopelnīt. 2023. gada laikā SEB banka kopumā astoņas reizes paaugstināja noguldījumu procentu likmes, kā arī izveidoja vairākus jaunus noguldījumu produktus. Piemēram, vasarā sākām piedāvāt krājkontu arī uzņēmumiem, par ko bijusi rekordliela interese – gada laikā uzņēmumu krājkontu un termiņnoguldījumu apjoms SEB bankā pieauga par 180%, sasniedzot gandrīz 340 miljonus eiro decembra beigās, bet privātpersonu termiņnoguldījumu un krājkontu apjoms palielinājās par 60%, sasniedzot 710 miljonus eiro,” norāda Ieva Tetere, SEB bankas vadītāja.
SEB banka pērn piešķīra finansējumu 852 miljonu eiro vērtībā uzņēmumiem un finansējumu 218 miljonu eiro vērtībā – privātpersonām. SEB finansēja gandrīz 4100 uzņēmumu biznesa plānus un idejas, kā arī palīdzēja iegādāties 1860 jaunu mājokļu. 2023. gadā pieauga pieprasījums pēc aizdevumiem gan privātpersonu, gan uzņēmumu segmentā, un SEB bankas kredītportfelis kopumā palielinājās par 3,7%, gada beigās sasniedzot 3,3 miljardus eiro.
“2023. gadu SEB banka izmantoja, lai sadarbībā ar saviem klientiem sagatavotos nākamajam ekonomikas izaugsmes ciklam. Ar mērķi atbalstīt savus klientus augstu procentu likmju laikā, pērn atcēlām pakalpojumu maksas mājokļu kredītiem un mazinājām kredītu maržas. Savukārt straujākai bankas pakalpojumu attīstībai piesaistījām jaunus darbiniekus, palielinājām atalgojumu un ieguldījām IT sistēmu modernizācijā. Tas ļaus SEB būt vislabākajā pozīcijā, lai ekonomikas izaugsmes laikā mēs nodrošinātu savus klientus ar nepieciešamo finansējumu un ekspertīzi finanšu jomā,” uzsver I. Tetere.
Uzņēmumu finansēšana atgriežas pirms-pandēmijas līmenī
Lielo uzņēmumu apkalpošanas segmentā no jauna piešķirtā finansējuma apjoms pērn sasniedza 584 miljonus eiro, kas ir par 16,9% vairāk nekā 2022. gadā. Finansējums ticis izsniegts dažādu nozaru uzņēmumiem – enerģētikas, telekomunikācijas, ražošanas, transporta, nekustāmā īpašuma un citiem. Finansējums piešķirts jaunu pamatlīdzekļu iegādei, ražošanas jaudu palielināšanai, uzņēmumu iegādes darījumiem, kā arī apgrozāmā kapitāla finansēšanai.
Mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) segmentā pieprasījums pēc finansējuma 2023. gadā visstraujāk palielinājās pašvaldību uzņēmumiem infrastruktūras projektiem, mežizstrādes un lauksaimniecības uzņēmumiem tehnikas iegādei un dažādu nozaru uzņēmumiem – apgrozāmajiem līdzekļiem. Kopumā MVU kredītportfelis palielinājās par 13,3%, sasniedzot 650 miljonus eiro, kas ir atgriezis MVU kredītportfeļa apjomu pirms-pandēmijas līmenī.
Privātpersonām – 1860 jauni mājokļi
SEB bankas hipotekārais kredītportfelis 2023. gada laikā pieauga par 2,5%. Esam palīdzējuši klientiem iegādāties teju 1860 jaunus mājokļus. 2023. gadā par 24% palielinājies to klientu skaits, kuri gan daļēji, gan pilnībā dzēsa savas kredītsaistības pirms līguma termiņa. Mājsaimniecību finansiālā situācija kopumā ir vērtējama kā stabila, par ko liecina klientu labā disciplīna maksājumu veikšanā. Tas nozīmē, ka gan klienti, gan banka iepriekš rūpīgi izvērtējusi potenciālos riskus.
SEB kredītu kvalitāte ir saglabājusies stabili laba. Pagājušajā gadā palielinājām uzkrājumus paredzamajiem kredītzaudējumiem tikai 2 miljonu eiro apmērā, kas liecina par atbildīgu kreditēšanu.
Liela interese par pelnošiem termiņnoguldījumiem
Ņemot vērā nozīmīgo likmju pieaugumu, pērn par 60% pieauga privātpersonu noguldījumu apjoms termiņnoguldījumos un krājkontos. Kopumā abos minētajos instrumentos privātpersonas noguldīja 710 miljonus eiro, kas ir aptuveni trešdaļa no visiem privātpersonu kontos esošajiem līdzekļiem.
2023. gada pieauga klientu interese par dažādiem alternatīviem naudas ieguldīšanas veidiem (akciju tirgus, krājobligācijas u.c.), tādējādi kopējais privātpersonu noguldījumu un norēķinu kontu portfelis 2023. gadā samazinājās par 1,8%. Savukārt uzņēmumu segmentā kopējais noguldījumu un norēķinu kontu apjoms pērn pieauga par 5,3%.
SEB grupas Latvijā finanšu rādītāji 2023. gada 12 mēnešos:
• Ieņēmumi – 246 miljoni eiro.
• Peļņa pirms uzkrājumiem – 186,4 miljoni eiro.
• Pamatdarbības peļņa (pēc nodokļu nomaksas un uzkrājumiem) – 152,4 miljoni eiro.
• Izmaksas – 59,6 miljoni eiro.
• Uzkrājumi paredzamiem kredītzaudējumiem – no 1. janvāra līdz 31. decembrim palielināti 2 miljonu eiro apmērā.
• Kopējais noguldījumu apjoms – 4,5 miljardi eiro.
• Kopējais kredītportfelis – 3,3 miljardi eiro.
• Aktīvi – 5,6 miljardi eiro.
• Kapitāls – 611 miljoni eiro.