Darbinieku motivācija un lojalitāte iet roku rokā ar darba devēja rūpēm par savu darbinieku labklājību. Tādēļ liela daļa uzņēmumu piedāvā tā saucamos “labumu grozus” – bonusus papildu darba algai . Viens no šādiem bonusiem ir dzīvības apdrošināšana. Sadarbībā ar SEB no šī gada saviem darbiniekiem to nodrošina arī tehnoloģiju uzņēmums “HansaMatrix”.
Lēmumu par darbinieku dzīvības apdrošināšanu “HansaMatrix” pieņēma, meklējot jaunas atbalsta iespējas darbiniekiem Covid-19 pandēmijas laikā, stāsta “HansaMatrix” valdes priekšsēdētājs Jānis Sams.
“Kā sociāli atbildīgs uzņēmums mēs veidojam saviem darbiniekiem drošu, atbalstošu un motivējošu vidi. Līdz lēmumam apdrošināt darbinieku dzīvības nonācām Covid-19 ēnā. Šī pandēmija lika mums pastiprināti domāt par to, kā paplašināt atbalstu šajā laikā ne tikai darbiniekiem, bet arī viņu ģimenēm sarežģītās dzīves situācijās,” norāda J. Sams.
Dzīvības apdrošināšana – sirdsmieram
Kā stāsta J. Sams, dzīvības apdrošināšana ir labs veids, kā likt darbiniekiem just, ka uzņēmumam viņi patiešām rūp: ‘’Pēkšņi zaudēt apgādnieku būtu liels trieciens jebkurai ģimenei, tāpēc domājam, ka mūsu darbinieki novērtē šo bonusu un tas liek viņiem justies drošāk savās ikdienas gaitās.”
Tik tiešām apdrošināšana ir īpaši nozīmīga tiem darbiniekiem, kuriem ir ģimene vai citi apgādājamie un nav uzkrājumu negaidītu izdevumu segšanai. SEB aptaujas dati* rāda, ka 71% strādājošo Latvijas iedzīvotāju vecumā līdz 55 gadiem uzskata, ka viņu dzīvesbiedram būtu nepieciešama dzīvības apdrošināšana. Savukārt teju puse – 48%, ka tāda nepieciešama viņiem pašiem, taču dzīvību apdrošinājusi vien trešdaļa aptaujāto.
“Sabiedrības izpratne par dzīvības apdrošināšanas nozīmi arvien palielinās, taču vienlaikus redzam, ka tās joprojām nav lielākajai daļai strādājošo. Tādēļ īpaši jāuzteic tie uzņēmumi, kuri saviem darbiniekiem šo aizsardzību nodrošina,” stāsta Kristīne Lomanovska, SEB Life and Pension Baltic valdes locekle.
Nelielas izmaksas – liels ieguvums
Pārliecība par ģimenes finansiālo drošību rada sirdsmieru, kas savukārt pozitīvi ietekmē darbspējas, taču motivētāki darbinieki nav vienīgais uzņēmuma ieguvums. Valsts atbalsta sociāli atbildīgus uzņēmumus, nodrošinot nodokļa atlaides izmaksām, kas saistītas ar darbinieku dzīvības apdrošināšanu – uzņēmumam nav jāmaksā uzņēmuma ienākuma nodoklis un sociālais nodoklis, ja apdrošināšana nepārsniedz 10% no darbinieka bruto atalgojuma, taču ne vairāk kā 426,86 eiro gadā. Tāpat uzņēmumam nav jādomā par kompensācijas izmaksu no saviem līdzekļiem, ja ar darbinieku notiek ļaunākais.
“Tas ir bonuss, ko varam pievienot darbinieka atlīdzības paketei un, kas iegūstams ar salīdzinoši nelielām izmaksām. Tas noteikti ļauj mums būt labākam, pievilcīgākam darba devējam un uzlabot darba vidi uzņēmumā. Apdrošināšana palīdz mums plānot budžetu un izvairīties no potenciāli sarežģītiem finanšu lēmumiem darbinieku nāves gadījumā,” stāsta “HansaMatrix” valdes priekšsēdētājs J. Sams.
Turklāt, veselības riska novērtējums, darba devējam iegādājoties dzīvības apdrošināšanu saviem darbiniekiem, ir vienkāršāks un elastīgāks. Līdz ar to dzīvības apdrošināšana iespējama arī tiem darba ņēmējiem, kuru veselības stāvoklis var neļaut iegādāties šo aizsardzības veidu individuāli.
Iecienīts “labumu groza” elements
Runājot par tendencēm apdrošināšanā, K. Lomanovska norāda, ka Covid-19 pandēmijas laiks sabiedrībai kopumā licis pievērst pastiprinātu uzmanību dažādiem ar veselību saistītiem jautājumiem.
“Darba devēju vēlme izrādīt rūpes par darbiniekiem un stiprināt viņu labklājību šajā nenoteiktības pilnajā laikā ir īpaši nozīmīga. Kopš Covid-19 pandēmijas sākuma uzņēmumu interese par darbinieku dzīvības un nelaimes gadījumu apdrošināšanu, kā arī uzkrājumu veidošanu darbinieku labā, saglabājusies stabila. Vispopulārākā joprojām ir tieši dzīvības apdrošināšana,” stāsta SEB Life and Pension Baltic valdes locekle.
Šobrīd darba tirgū iekārojama darba devēja tēlu nevar iemantot ar konkurētspējīgu atalgojumu vien. Ieviešot darbinieku dzīvības apdrošināšanu, uzņēmums parūpējas par darbinieku ģimeņu finansiālo drošību, kā arī stiprina sociāli atbildīga uzņēmuma tēlu, kas var veicināt gan jaunu talantu piesaisti, gan esošo noturēšanu.
*SEB pensiju gatavības indekss 2020 dati. Aptaujāts 531 strādājošs Latvijas iedzīvotājs vecumā no 18 līdz 55 gadiem.