Vīrusa COVID-19 radītās svārstības finanšu tirgos ir ne vien zīmīgs atgādinājums tam, ka šajos tirgos notiek būtiskas lejupslīdes, bet vienlaikus arī iespēja ilgtermiņā uzkrāt vairāk. Daudzi no mums šobrīd ir norūpējušies par saviem ilgtermiņa uzkrājumiem, tostarp arī par dzīvības apdrošināšanu ar uzkrājumu ieguldījumu fondos.
Jāņem vērā, ka finanšu tirgi ir cikliski – pēc kritumiem vienmēr seko kāpumi. Šis ir īstais brīdis sev atgādināt vienu no galvenajām patiesībām par uzkrājumu veidošanu – ir jādomā ilgtermiņā.
Esam sagatavojuši atbildes uz klientu biežāk uzdotajiem jautājumiem. Šīs atbildes nav ieteikums vai aicinājums veikt vai neveikt konkrētas darbības. Atgādinām, ka katra situācija ir individuāla, tādēļ katram pašam ir jālemj, kā rīkoties ar saviem uzkrājumiem.
Kā rīkoties, ja līgumam tuvojas termiņa beigas (mazāk nekā gads līdz termiņa beigām)?
• Izvērtējiet sava sākotnējā lēmuma iemeslus un pašreizējo situāciju:
o Kāpēc līgumu noslēdzāt tieši uz šādu termiņu?
o Vai uzkrājums Jums ir nepieciešams tieši tagad?
o Vai zināt, ka līgumu var pagarināt, lai naudu izņemtu brīdī, kad finanšu tirgi būs labvēlīgākā situācijā?
o Vai zināt par iedzīvotāju ienākuma nodokļa iespējamo atmaksas atgriešanu, izbeidzot līgumu pirms termiņa (termiņš – 5 gadi līgumiem, kas noslēgti līdz 31.12.2017. un 10 gadi līgumiem, kas noslēgti pēc šī datuma)?
• Ja tomēr Jums ir neatliekama vajadzība uzkrājumu izmantot tuvākajos mēnešos, izvērtējiet, kādos fondos ir izvietots Jūsu uzkrājums:
o Ja tie ir zema riska fondi, tad, visticamāk, tie nepiedzīvos ļoti būtiskas svārstības. Tomēr, ja finanšu tirgos turpinās lejupslīde, tad uzkrājums var samazināties;
o Ja tie ir augsta riska fondi, tad jāatceras, ka augsta riska fondos svārstības ir vislielākās. Izvērtējiet, kāpēc izvēlējāties tieši šo fondu? Vai ir mainījusies Jūsu riska noturība? Izvēloties augsta riska fondus, ir jārēķinās, ka līguma termiņa beigas var iestāties arī finanšu tirgu lejupslīdes brīdī. Rūpīgi jāizvērtē iespējas uzkrājumu tomēr vēl neizņemt un pagarināt līgumu.
Vai man turpināt veikt iemaksas, ja līgumam tuvojas termiņa beigas?
• Ja nolemjat līgumu pagarināt un turpināt veikt iemaksas, finanšu tirgiem stabilizējoties, šobrīd veiktās iemaksas var dot lielāku atdevi, tādejādi veicinot kopējo uzkrājuma atgūšanos.
• Regulāras iemaksas ir viens no drošākajiem veidiem, kā pasargāt uzkrājumu no negaidītiem kritumiem, jo tādējādi fonda daļas tiek iepirktas par dažādām vērtībām – gan brīžos, kad finanšu tirgi ir augšupejā, gan lejupslīdē.
Kā man rīkoties, ja līdz līguma termiņa beigām atlicis vairāk nekā gads?
• Ja Jūsu noslēgtais līgums ir ar termiņu 10 gadi vai ilgāk, tad, ļoti iespējams, ka līguma laikā uzkrājuma apmērs var piedzīvot vēl vairākus kritumus un kāpumus. Piemēram, kritums bija 2018. gadā, bet liels kāpums 2019. gadā. Šobrīd notiekošais ir kārtējais apliecinājums finanšu tirgu cikliskumam.
• Iespējams, ka šis ir labs brīdis, lai izvērtētu, vai Jūsu izvēlētie fondi ir atbilstoši Jūsu riska noturībai:
o Ja šobrīd Jums ir grūti pieņemt uzkrājuma samazināšanos, tad, iespējams, esat izvēlējies fondus ar augstu riska līmeni, kas neatbilst Jūsu riska noturībai. Ja varat nogaidīt, tad brīdī, kad finanšu tirgi būs atguvušies, Jums, iespējams, jāizvēlas citi fondi – ar zemāku risku;
o Ja pašreizējais uzkrājuma samazinājums Jūs nesatrauc, tad, visticamāk, esat izvēlējies/-usies sev atbilstošus fondus.
• Jāņem vērā, ka šobrīd finanšu tirgos vērojama lejupslīde gan akcijām, gan obligācijām, gan zeltam, gan naftai utt. Tādēļ ieteicams sava uzkrājuma samazināšanos vērtēt, salīdzinot ar citiem rādītājiem. Piemēram, ja šobrīd Jūsu uzkrājums ir sarucis par summu, kas mazāka nekā 10%, tas, iespējams, ir salīdzinoši neliels kritums, jo akciju fondu un akciju indeksu vērtība samazinājusies daudz vairāk.
Vai man turpināt veikt iemaksas, ja līdz līguma termiņa beigām ir vairāk nekā gads?
• Regulāras iemaksas ir viens no drošākajiem veidiem, kā pasargāt uzkrājumu no negaidītiem kritumiem, jo tādējādi fonda daļas tiek iepirktas par dažādām vērtībām – gan brīžos, kad finanšu tirgi ir augšupejā, gan lejupslīdē;
• Šajā brīdī ir tirgus lejupslīde un ir iespēja iegādāties fonda daļa par daudz zemāku vērtību nekā iepriekš. Ja Jums ir pārliecība, ka ir izvēlēti atbilstoši fondi un Jūs izprotat finanšu tirgus cikliskumu, iespējams, Jūs varat apsvērt savu iemaksu palielināšanu.
Vai šobrīd būtu prātīgi mainīt fondus, kuros izvietots mans uzkrājums?
• Ļoti svarīgi ir atbildēt uz jautājumu – kāpēc fondi ir jāmaina un vai šobrīd ir īstais brīdis? Kas ir mainījies Jūsu riska noturībā? Kāpēc, slēdzot līgumu, izvēlējāties tieši šos fondus? Vai, apskatot fondu ilgtermiņa rādītājus, kas pieejami seb.lv mājas lapā, Jums ir pārliecība, ka fonda rezultāts ilgtermiņā ir negatīvs? Varbūt, ka šis ir pavisam neliels kritums salīdzinot ar fonda rezultātu ilgtermiņā?
• Ja vēlaties tieši šobrīd mainīt fondu ar augstu riska līmeni, jo tas neatbilst Jūsu riska noturībai, pret fondu ar zemāku riska līmeni, tad, iespējams, Jūs veiksiet vienu no tipiskākajām kļūdām, proti, Jūs uzkrājuma kritumu padarīsiet par reāliem zaudējumiem. Brīdī, kad finanšu tirgi atgūsies, Jūsu uzkrājums pieaugs daudz lēnāk.
• Ja pašreizējā situācija finanšu tirgos Jums rada pārāk lielas bažas, tad, iespējams, kad tirgi būs normalizējušies, būtu jāapsver fondu maiņa. Ja līdz Jūsu līguma termiņa beigām ir 10 vai vairāk gadu, Jums būs laiks sagaidīt piemērotāko brīdi.
Ieguldīšana ir ilgtermiņa nodarbe, un ikviens no mums šī procesa laikā uzzina arvien vairāk gan par finanšu tirgiem, gan par savu attieksmi pret to svārstībām jeb tā saucamo riska noturību. Nereti pieredze tiek gūta, investējot salīdzinoši mazākas summas, lai nākotnē spētu vairot savu kapitālu. Ilgtermiņā daudzi ieguldītāji ir spējuši nopelnīt un palielināt savus aktīvus, un tas nebūt nav jādara uz sava sirdsmiera rēķina. Tomēr vērts atcerēties, ka lēmumi, kas saistīti ar ieguldījumiem, ir labi jāpārdomā. Izsvērti ilgtermiņa lēmumi un mērķtiecīga to īstenošana ir veiksmīgu ieguldījumu pamatā.