"Ošukalns" ražotnē uzstādīts viens no apjomīgākajiem saules paneļu projektiem Latgalē
Daudznozaru uzņēmums "Ošukalns" sadarbībā ar energouzņēmumu "Enefit" uz sava kokapstrādes ražotnes ceha jumta Jēkabpilī uzstādījis vienu no apjomīgākajiem un tehniski sarežģītākajiem saules paneļu parkiem Latgales reģionā. Projekta investīcijas ir 350 tūkstoši eiro, no tiem 209 tūkstoši ir SEB bankas finansējums.
Projekta ietvaros uz kokapstrādes ražotnes ēkas jumta uzstādīti 1050 saules paneļi ar kopējo sistēmas jaudu 425 kW, kas ik gadu saražos gandrīz 386 MWh zaļas elektroenerģijas. Gada griezumā tie būs 25% no ražotnes ceha elektroenerģijas pašpatēriņa, vasaras mēnešos saules enerģija spēs nodrošināt pat vairāk nekā 70% no ražotnes ceha dienas patēriņa.
Zaļā elektroenerģija tiks izmantota kokapstrādes ražotnes vajadzībām, galvenokārt, lai nodrošinātu koka ēvelēšanas un termoapstrādes procesus termokaltē. Tā rezultātā ik gadu atmosfērā nenonāks 116,6 tonnas CO2 izmešu, kas ir līdzvērtīgs 12 braucieniem apkārt zemeslodei ar vieglo automašīnu.
“Saules saražotā enerģija rada drošības spilvenu, nodrošinot gan pašpatēriņam nepieciešamo elektroenerģiju, gan elektroeneatkarību brīžos, kad elektroenerģijas cenas ir īpaši augstas, kā tas bija atsevišķos mēnešos pērn. Tādējādi iespējams plānot uzņēmuma izmaksas, kas ir nozīmīga konkurences priekšrocība. Ne mazāk svarīgi ir fakts, ka, ražojot zaļo enerģiju, mēs ievērojami samazinām CO2 izmešu apjomu. Kļūstot videi draudzīgāki, mēs vienlaikus kļūstam draudzīgāki arī dažādām instancēm, tostarp, uzlabojas uzņēmuma kredītprocenti bankā,” novērtē "Ošukalns" ražošanas tehniskais direktors Mārcis Lukaševičs.
Projekts ir īpašs ne vien ar saules parka apjomu, bet arī ar to, ka saules paneļi izvietoti uz nestandarta formas jumta, kas prasīja sarežģītāku inženiertehnisko risinājumu, ko nodrošināja Enefit. “Lai izvietotu saules paneļus uz kokapstrādes ražotnes velvjveida formas jumta, mēs izstrādājām īpašu stiprinājuma risinājumu, kas ļauj paneļus nostiprināt uz ieliektās jumta plaknes, tādējādi efektīvi izmantojot visu jumta platību” stāsta "Enefit" enerģijas risinājumu daļas vadītājs Rihards Kotlers.
"Ošukalns" saules paneļu projekta investīcijas sasniedz aptuveni 350 tūkstoši eiro. Sākotnēji plānotais atmaksāšanās laiks uzņēmuma investīcijas zaļās enerģijas ražošanā bija aptuveni 7 gadi, bet pie pašreizējām elektroenerģijas cenām tas ir samazinājies līdz aptuveni 5 gadiem. Pateicoties uzstādītajam saules paneļu parkam, uzņēmums gada laikā elektroenerģijas izmaksās ietaupīs aptuveni 70 tūkstoši eiro.
Projekts finansēts sadarbībā ar SEB banku. “Saules paneļi ir neatkarīgs un ar fiksētām izmaksām veidots alternatīvas enerģijas avots, kas ir īpaši svarīgi ražošanas uzņēmumiem šodienas apstākļos, kad elektroenerģijas cena biržā mēdz būt ļoti svārstīga, kamēr straujā inflācija dzen uz augšu ražotās produkcijas pašizmaksu. Jo lielāks elektroenerģijas īpatsvars kopējās ražošanas izmaksās, jo aktuālāks šis jautājums uzņēmējiem, tāpēc esam gatavi palīdzēt to risināt un atbalstīt ar finansējumu,“ komentē SEB bankas mazo un vidējo uzņēmumu finansēšanas pārvaldes vadītājs Ģirts Priede.
Saules paneļu projekts ir viens no vairākiem energoefektivitātes pasākumiem, ko uzņēmums veicis, lai samazināt izdevumus par elektrību un būtiski uzlabot ietekmi uz vidi. Tostarp, automatizēts un efektivizēts ražošanas process, pārbūvēti tehniskie mezgli, veikta gan ražošanas iekārtu maiņa, gan nomainīts apgaismojums. Kā arī uzstādīta ātras darbības vārtu sistēmas, kas samazina siltā gaisma izplūdi no telpām, tādējādi samazinot siltuma zudumu.
Pagaidām šī ir pirmā "Ošukalns" realizētā saules paneļu kārta, bet plānots uzstādīt gan papildus saules paneļu apjomu esošajā kokapstrādes ražotnes teritorijā, gan citos, uzņēmuma darbības virzienos.