Pirms diviem gadiem, 2019. gada septembrī, SEB parakstīja UNEP FI Atbildīgas banku darbības principus. Tā ir ANO iniciatīva, kuras mērķis ir ierobežot vidējās temperatūras pieaugumu pasaulē, iesaistot finanšu sektoru pārejā uz ilgtspējīgāku ekonomiku. Tātad, kāds progress ir panākts SEB kopš principu parakstīšanas?
"Šo divu gadu laikā SEB Grupā ir daudz darīts, lai koncentrētos uz atbalsta sniegšanu mūsu klientiem pārejas procesā, integrētu mūsu biznesā ilgtspējīgus produktus un panāktu virzību uz videi draudzīgāku biznesa modeli," norāda SEB grupas ilgtspējas vadītājs Hanss Beijers.
ANO principu mērķis ir nodrošināt banku iesaisti un ieguldījumu sabiedrībai drošas nākotnes veidošanā. Parakstot principus, SEB Grupa ir apņēmusies saskaņot savu uzņēmējdarbības stratēģiju, lai veicinātu Parīzes nolīguma un ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu, palielināt pozitīvo un samazināt negatīvo ietekmi, ko rada mūsu finansēšanas un ieguldījumu darbības, kā arī īstenot savas saistības, izmantojot efektīvu pārvaldību.
Šeit apkopotas dažas no pamanāmākajām darbībām un sasniegumiem:
- Mēs izveidojām Ilgtspējīgas bankas kompetences centru, kas kalpo par labu pamatu, lai dalītos zināšanās un pieredzē ar saviem klientiem un partneriem.
- Mēs ieviesām klientu ilgtspējas segmentācijas modeli, ar kura palīdzību mēs varam novērtēt mūsu korporatīvo klientu pašreizējo ietekmi uz klimatu, kā arī noteikt to nākotnes plānus pārejai uz videi draudzīgāku darbību. Tas mums ļauj gan atbalstīt pārejas posmā esošos uzņēmumus, sniedzot tiem pakalpojumus un finansējumu potenciālajām investīciju vajadzībām, gan izmērīt un ziņot par kredītportfeļa kopējo ietekmi uz klimatu, kā arī noteikt stratēģiskos mērķus pārejai un SEB darbību saskaņošanai ar Parīzes nolīguma mērķiem klimata jomā.
- Mēs konsultējam par zaļiem un ilgtspējīgiem uzņēmējdarbības aizdevumiem.
- Mēs pastiprinājām resursus un kompetenci ES regulējuma izstrādes jomā.
- Mēs aktualizējām savu nozaru politiku, piemēram, fosilā kurināmā jomā. Politika ietver rīcības plānu, saskaņā ar kuru mēs pakāpeniski izbeigsim fosilā kurināmā aizdevumu projektus un samazināsim mūsu kredītriska darījumus ar fosilo kurināmo naftas un gāzes nozarē.
- Izmantojot mārketinga iniciatīvas, mēs koncentrējāmies uz vienlīdzīgu iespēju jautājumu, tostarp atsauci uz finansiālo vienlīdzību, klientu konsultēšanu un uzņēmēju atbalstu.
- Mēs esam izveidojuši SEB darbiniekiem mācību platformu, kas ļauj pilnveidot zināšanas par klimata pārmaiņām.
- Latvijā 2021. gadā jau piekto gadu pēc kārtas mēs saņēmām Ilgtspējas indeksa Platīna kategorijas novērtējumu, kas ir viens no augstākajiem ilgtspējas reitingiem.
“Ilgtspējas indeksa Platīna kategorija ir labs apliecinājums mūsu centieniem īstenot pārdomātu biznesa stratēģiju un labas pārvaldības praksi, veidot caurspīdīgu biznesa vidi, atbalstīt klientus-uzņēmējus ilgtspējas pārmaiņās, mazināt tiešo ietekmi uz apkārtējo vidi, kā arī rūpēties par darbiniekiem un klientiem, tostarp gādāt par ilgtspējīgiem finanšu pakalpojumu risinājumiem un servisa attīstīšanu," stāsta Viktors Toropovs, SEB Ilgtspējas attīstības vadītājs Latvijā.
"Tā, energopārvaldības jomā, pēc ilgstoša un rūpīga sertifikācijas audita procesa, SEB banka un SEB AB Rīgas filiāles energopārvaldības sistēmas ir sertificētas kā atbilstošas augstākajiem starptautiskajiem standartiem. Šobrīd aktīvi strādājam pie jaunu ilgtspējīgu produktu attīstības. Uzturam aktīvu dialogu ar klientiem un sabiedrību par ilgtspējas tēmām, paužam savu viedokli nozares un valsts pārvaldes kvorumos ar mērķi sekmēt valsts kopējo ilgtspējas attīstību. Tie ir tikai daži piemēri, ar kuriem varam lepoties. Vienlaikus jāatceras, ka klienti, investori, potenciālie darbinieki un sabiedrība uz mums liek lielas cerības. Ar jauno ilgtspējības stratēģiju, mēs paātrinām virzību uz savu galveno ilgtermiņa mērķi – būt par galveno virzītāju pārejā uz ilgtspējīgu sabiedrību, kas uzliek lielu atbildību, jo šajā laukā mums visiem vēl daudz darāmā,” norāda V. Toropovs.