Amanda Siliņa SEB komandā ir jau piecus gadus un pēdējos divus viņa strādā par projektu vadītāju produktu un tehnoloģiju attīstības nodaļā. Būdama izteikta matemātiķe, Amanda bankā sāka strādāt tehnoloģiju jomā, taču tad pieņēma lēmumu veikt krasu pagriezienu karjerā un pārgāja uz projektu vadību. Viņa iesaka būt drosmīgiem un meklēt to, kas tevi patiešām interesē. Banka paver plašas iespējas arī iesācējiem.
Kā nonāci SEB bankā?
Sāku kā Youth LAB programmas dalībniece, nonācu pašā šīs programmas sākumā, 2018. gadā. Kā praktikante strādāju Mārketinga un komunikācijas nodaļā, mēs veidojām saturu par Youth LAB programmu un darbu bankā. Jā, pirms tam man vēl bija ļoti vērtīga ēnošanas pieredze – ēnoju bankas Komunikācijas pārvaldes vadītāju un tā guvu ieskatu bankas darbā, kā arī nonācu līdz prakses iespējai. 2025. gada janvārī aprit pilni pieci gadi kopš esmu bankas komandā kā pilna laika darbiniece.
Kas bija izaicinošākais Tev kā jaunai darbiniecei, kura uzsāka darbu lielā organizācijā un vēlāk, nomainot darbības jomu?
Sākumā lielākais izaicinājums ir saprast, kā viss darbojas. Kad tu nonāc jaunā kolektīvā, starp cilvēkiem, kuriem viss šķiet pašsaprotams, pirmajā brīdī var pārņemt zināms apjukums. Tāpēc vadītāja un kolēģu atbalsts ikvienam jaunpienācējam ir tik nozīmīgs. Tas palīdz noorientēties, saprast organizācijas vērtības, struktūru un procesus, to, kā tiek pieņemti lēmumi. Lielā organizācijā tas ir īpaši svarīgi, jo sākumā jau cilvēks nezina, kurš par ko ir atbildīgs, pie kā jāvēršas un tamlīdzīgi. Man šajā jomā nenovērtējamu atbalstu sniedza mana tagadējā vadītāja, jo savas karjeras laikā bankā esmu kardināli nomainījusi profesionālās darbības lauku. Ar profesionālas vadītājas un mentora atbalstu pāris mēnešu laikā spēju pilnībā iejusties, saprast, kas un kā un ķerties pie pirmajiem projektiem.
Ko Tu šobrīd dari bankā?
Vadu liela mēroga projektus, kuros ir iesaistīti vairāki cilvēki un nodaļas. Palīdzu ieviest šajā procesā struktūru un mērķtiecīgu virzību, lai savlaicīgi tiktu identificētas vājās vietas, novērsti trūkumi un projekts tiktu novadīts līdz galam. Esam sava veida universālie “kareivji”, jo visdaudzveidīgākās problēmas ir jāatrisina vai nu pašu spēkiem, vai jāatrod kāds, kurš to varētu paveikt.
Kas Tev visvairāk patīk savā darbā?
Tas, ka ir ļoti daudz nezināmā, – var iet dažādos virzienos, risināt problēmu atšķirīgos veidos, un nekad nav zināms, kurš no tiem būs pareizākais. Kopā ar kolēģiem mēģinām dažādus veidus un pieejas, līdz nonākam pie īstās. Laika parasti ir maz, un apvienojumā ar šo neziņu, – tas ir liels izaicinājums. Bet man patīk.
Tu pirms tam strādāji kā analītiķe bankā tehnoloģiju virzienā, bet tad nomainīji darbu uz projektu vadību. Kāpēc, un, kāda ir galvenā atšķirība?
Pēc maģistra daba pabeigšanas šķita, ka viens liels posms manā dzīvē ir noslēdzies un gribējās kādas lielākas pārmaiņas. Tāpēc atsaucos šai vakancei uz projekta vadītāja amatu. Jāsaka, ka arī mans iepriekšējais vadītājs bija atbalstošs, jo saprata manu vēlmi pēc pārmaiņām. Galvenā atšķirība starp eksperta un projekta vadītāja darbu, ir tajā, ka eksperts ieiet dziļi detaļās, bet projektu vadībā ir jāsaglabā visaptverošs skats, apzinoties, ka konkrētais projekts ir daļa no kāda lielāka procesa.
Cik nozīmīga Tev ir piederības sajūta savai komandai, organizācijai?
Ļoti nozīmīga. Vismaz trīs dienas mēs strādājam birojā, bet pārējās var strādāt attālināti. Es biežāk strādāju birojā, jo piederības sajūta komandai man ir svarīga. Runa nav tikai par maniem tiešajiem kolēģiem, bet par SEB kopumā, – projektu vadībā nav tik izteikta piederības sajūta vienai vai otrai struktūrvienībai, bet visai organizācijai. Tā ir laba un bagātinoša sajūta, jo tu ikdienā redzi, cik daudzveidīgi cilvēki šeit strādā. Tas mani iedvesmo.
Kas raksturo labu vadītāju?
Vispirms tā ir komunikācija ar darbiniekiem, kas ļauj mums justies novērtētiem un saprast, ka veicam vērtīgu darbu. Otra svarīgā lieta ir autoritāte. Es apbrīnoju savu vadītāju, kur spēj būt gan atvērta un draudzīga, vienlaikus saglabājot profesionālo stāju un spējot būt konstruktīvai arī kritiskās situācijās. Tās ir īpašības, kas darbiniekos raisa cieņu, bet panākt to ir ļoti grūti. Te ir daudz līdzību ar labu skolotāju, kurš spēj būt draudzīgs un vienlaikus spēj panākt rezultātu.
Vai Tavā karjerā gaidāmas jaunas pārmaiņas?
Esmu vienmēr atvērta dažādām iespējām. Mana pieredze vienu reizi krasi nomainot darbības jomu pierādīja, ka ir vērts pārvarēt bailes no pārmaiņām. Arī man tādas bija, jo esmu visu dzīvi bijusi saistīta ar matemātiku, un bija loģiski, ka nonācu tehnoloģiju jomā. Atteikties no jomas, kurā biju tik daudz ieguldījusies, nebija viegli, taču šī jaunā pieredze man patiešām patīk. Un manas analītiskās prasmes jau nekur nav zudušas – tās noder tagad, projektu vadībā. Tāpēc ir svarīgi nebaidīties no pārmaiņām, bet meklēt to, kas tev patiešām rada prieku un gandarījumu. Man ļoti svarīga ir eksperta dimensija, kas projektu vadībā mazliet pietrūkst. Bankas lielais pluss ir dažādība – ik brīdi paveras iespējas, par kurām iepriekš es pat nebiju nojautusi.
Ko Tu ieteiktu jauniešiem, kuri domā par darbu bankā, bet nav vēl spēruši konkrētus soļus?
Vispirms būtu svarīgi saprast, kāda ir iekšējā motivācija? Ja tā ir skaidra, tad ir daudz vieglāk arī saprast iespējamo profesionālās karjeras ceļu. Noteikti ieteiktu tuvāk iepazīt jomu, kurā domā turpināt strādāt. Youth LAB prakse tam ir izcila iespēja. Un atkārtošos – ir vērts pamēģināt, tikšanās ar kolēģiem un ikdienas uzdevumi dos vērtīgu pieredzi. Pēc tam nav jāmokās ar pašpārmetumiem, ka man taču bija tāda vai šāda iespēja, kuru es neizmantoju.
SEB kultūru balsta trīs nozīmīga vērtības – attiecības, izaugsme un ilgtermiņa domāšana. Kura no tām ir visvairāk palīdzējusi Tavā karjerā?
Attiecības. Esmu ļoti komunikabls cilvēks, – jau vasaras praksē un vēlāk, strādājot tehnoloģiju virzienā, man izveidojās labs kontakts ar daudziem kolēģiem, un tagad es redzu, cik tas ir bijis un ir noderīgi. Man vienmēr ir bijis svarīgi aprunāties ar kolēģiem arī ārpus darba tematiem, un tas jau arī veido to atvērto un pozitīvo attiecību kultūru, par ko parasti tā priecājas SEB jaunie darbinieki. Cilvēki šeit palīdz viens otram, nevis sacenšas.