Viens no efektīvākajiem veidiem biznesa izaugsmes veicināšanai ir sistēminovāciju pieeja. “Ja virzāmies uz nākotni, nevis risinām problēmas, kas jau ir iestājušās, tad varam panākt sistēmizmaiņas,” SEB bankas organizētajā Izaugsmes programmā stāsta Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina fabrikas uzņēmējdarbības programmas vadītāja Liene Briede.
Mūsdienu sabiedrībai ir pieejami visi nepieciešamie instrumenti globālus izaicinājumu risināšanai – inovācijas un zināšanas, cilvēkkapitāls, savienojamība un digitalizācija, kā arī infrastruktūra. Tāpēc var rasties jautājums, kāpēc, piemēram, mums neizdevās apstādināt Covid-19 izplatību jau pašā sākumā, kad vīruss vēl nebija izplatījies ārpus Ķīnas.
“Tāpēc, ka mēs esam sistēma,” atbild L. Briede. “Mēs esam savienoti, mēs ceļojam, mēs kustamies, mēs virzāmies. Līdz ar to tas nokļuva ārpus rāmja un kontroles. Šobrīd strādājam ar sekām. Nerunājam vairs par novēršanu vai pirmo impulsu atpazīšanu. Lēmumi bija novēloti, cilvēki nespēja noreaģēt, un tas pārvērtās par vispasaules pandēmiju.” Viņa uzsver, ka mēs nevaram atrisināt radītās problēmas ar to pašu pieeju, ar kuru esam radījuši.
Vizītkarte
Kas ir inovācija?
“Pēdējo 10 gadu laikā inovācija ir kļuvusi par atslēgvārdu visām problēmām,” novērojusi eksperte. Taču ne visiem ir līdz galam skaidrs, kas īsti ir inovācija. “Inovācija ir nevis rezultāts, bet gan process, kurā jaunas zinātniskās, tehniskās, sociālās, kultūras vai citas jomas idejas, izstrādnes un tehnoloģijas tiek īstenotas tirgū pieprasītā un konkurētspējīgā produktā un pakalpojumā.” Būtiski, ka inovācijai ir jānonāk tirgū, nevis jāpaliek zinātnieku laboratorijā, uzsver L. Briede.
Inovāciju līmeņi
- Izgudrojuma fāze – jauns risinājums un produkts. Piemēram, televizora izgudrošana.
- Transformācijas fāze – produkts, kas transformē tirgu vai organizāciju. Piemēram, lietotne Uber.
- Jauna fāze – jauna sistēma. Piemēram, mobilā telefona lietotnes.
Ar ko īpaša ir sistēminovāciju pieeja? Saskaņā ar inovāciju sistēmu teoriju, inovācijas un tehnoloģiju attīstība ir sarežģītu sistēmas dalībnieku attiecību kopuma rezultāts, kurā ietilpst uzņēmumi, universitātes un pētniecības institūti. Šīs pieejas pamatā ir trīs komponentes – sistēmdomāšana, inovācijas un kompleksas sistēmas.
“Šobrīd sistēminovāciju pieeju arvien biežāk izmanto dažādas valstis, lai transformētu savu ekonomiku nākamajā līmenī. Piemēram, tas var būt vērsts uz bio ekonomiku vai aprites ekonomiku,” uzsver L. Briede. Piemēram, Somija ar sistēminovāciju pieeju ir transformējusi izglītības sistēmu. Savukārt Dānija radījusi pieeju bio ekonomikas ieviešanai.
Domājot par sistēmizmaiņām, eksperte aicina raudzīties nākotnē, nevis rakņāties pagātnē. “Ja virzāmies uz nākotni, nevis risinām problēmas, kas jau ir iestājušās, tad varam panākt sistēmizmaiņas,” piebilst L. Briede.
Sistēminovāciju iezīmes
- Sadarbība un kopienas princips
- Ideju radīšana
- Ieviešana
- Pievienotās vērtības radīšana
- Impulss – organizācijas apkārtne
- Varas avots – topošo iespēju lauks
- Darbība ārpus mikro, mezzo un makro līmeņa – mundolīmenis (kolektīva, apzināta rīcība)
- Skatījums un darbības no ekosistēmas
- Jaunas attiecības
Kā noformulēt mērķi?
Šobrīd vairums uzņēmumu izaugsmei pieiet šādi – esošās situācijas apzināšana, izpēte, mērķa izvirzīšana un process pretim mērķa sasniegšanai. “Vai tas ir slikti? Nē! Bet šādi nav iespējams radīt neko jaunu. Arī jūsu kaimiņš vai konkurents, visticamāk, darīs tieši to pašu. Jūs nonāksiet tur pat kur bijāt, iespējams, ar nelielu palielinājumu,” paskaidro L. Briede.
Lai pielietotu sistēminovāciju pieeju mērķu formulēšanā, L. Briede aicina sākt ar esošās situācijas novērošanu – klausīties, saredzēt un sajust, kas notiek sistēmas līmenī. Seko vīzija un nodoms. Tad notiek prototipēšana mazā apjomā, lai pārbaudītu jaunās idejas un nodomu. Visbeidzot seko rīcība.
Lai gūtu plašāku ieskatu par sistēminovāciju pieeju, aicinām noskatīties L. Briedes lekciju no SEB bankas organizētās Izaugsmes programmas:
Vai vēlaties augt 10x straujāk, nevis par 10%?
SEB bankas Izaugsmes programma ir domāta ambicioziem maziem un vidējiem uzņēmējiem, lai ar iegūtajām biznesa zināšanām, mentoringa atbalstu, biznesa kontaktu loka paplašināšanos un finanšu rīku palīdzību tie veicinātu strauju uzņēmuma izaugsmi.
Mūsu mājaslapā atradīsiet Izaugsmes programmas lektoru prezentāciju video, kā arī plašāku informāciju par programmu un jūsu iespēju piedalīties kādā no turpmākajām sesijām.