Mūsdienās ir grūti iedomāties respektablu, modernu uzņēmumu, kurā cilvēki tiktu vērtēti pēc dzimuma, ādas krāsas, seksuālās orientācijas vai reliģiskās pārliecības. To, kāpēc dažāda un iekļaujoša darba vide ir tik būtiska, apskatījām raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc Tevis?”.
Dažādība kā komandas trumpis
“Savā karjerā vairākas reizes esmu sevi pieķēris pie domas, ka, ja es uz šī uzdevuma izpildi būtu kopā ar tieši tādiem kā es, tad mēs izgāztos un nekas izcils nesanāktu,” par dažādības nozīmi darba kolektīvā stāsta SEB bankas valdes loceklis Kārlis Danēvičs.
Vienu no spilgtākajām atklāsmēm K. Danēvičs ieguva globālās finanšu krīzes laikā. Viņu interesējis, kāpēc dažās bankas filiālēs ir radušās lielas ķibeles, bet citas strādā praktiski bez problēmām. “Apskatot atbildīgos cilvēkus, ātri ieraudzīju, ka filiālēs, kurās ir mazs problēmu apjoms, pie atbildības ir bijušas dāmas. Kur ir liels problēmu apjoms, tur ir džeki bijuši pie atbildības. Es negribu apgalvot, ka dāmas ir labākas visās situācijās, bet todien es nedaudz kļuvu par feministu. Ja ir runa par riskiem un piesardzīgumu, dāmas to varbūt pat izdara labāk. Tā ir acīmredzama atšķirīguma dimensija, kas praksē strādā,” atminas K. Danēvičs.
Prasme cienīt atšķirības arīdzan piešķir komandām vērtību, uzskata SEB bankas valdes loceklis. Piemēram, kādam labāk padodas darbs no mājām, bet citam nepieciešams skaidri izklāstīt doto uzdevumu. “Jo labāk tu to saliec kopā, jo vairāk tu veido komandas spēku ārpus viena cilvēka smadzenēm,” paskaidro K. Danēvičs.
Uzņēmumi var savā labā izmantot arī faktu, ka, sadarbojoties ar dažādām prasmēm apveltītiem cilvēkiem, iespējams panākt labāku rezultātu. “Tu man parādīsi, kā tu medī, es tev parādīšu, kādas sēklas es izvēlos. Tā mēs kopā paliekam par lielāku spēku nekā katrs atsevišķi,” piemēru no antropoloģijas izceļ K. Danēvičs.
Kā biznesā augt 10x straujāk?
Šādas sadarbības pamatā ir savstarpējā cieņa un respekts, uzsver SEB bankas valdes loceklis K. Danēvičs: “Es respektēju to, ka tu no manis atšķiries, un tev ir tiesības atšķirties. Es redzu, ka man būs ieguvums no tā, ka tu atšķiries. Un otrādi. Tur ir tā maģija.” Viņš ir pārliecināts, ka laika gaitā dažādības nozīmi atskārtīs ikviens cienījams uzņēmums.
Jo raibāks kolektīvs, jo efektīvāks uzņēmums
Draugiem Group runasvīrs Jānis Palkavnieks stāsta, ka darbinieki ir uzņēmuma lielākais resurss. “IT uzņēmumam datori un serveri ir nieks, to visu var nopirkt par naudu. Bet cilvēku tu nenopirksi, ja neizturēsies pret viņu tā, kā vajadzētu izturēties. Tāpēc attieksme pret komandu mūsu uzņēmumā ir galvenā prioritāte,” uzsver J. Palkavnieks.
Piemēram, viens no Draugiem Group uzņēmumiem Printful piekopj elastīgā darba laika principu, kas nozīmē, ka darba dienu var sākt pat līdz pulksten 11. “Cilvēki to izmanto dažādiem iemesliem. Pagulēt ilgāk, aiziet pie friziera, pie ārsta vai citās privātās darīšanās. Tāpat ir kolēģi, kas nāk jau pulksten 7, it īpaši vasarās,” norāda uzņēmuma runasvīrs.
“Jo dažādāks uzņēmums, jo efektīvāk un labāk tas strādā,” pārliecināts J. Palkavnieks. “Arī klienti nav vienādi. Ir dažādi vecumi, tautība, ādas krāsa, seksuālā orientācija, īpašas vai neīpašas vajadzības. Ja tu gribi saprast tos cilvēkus un radīt produktus, kas piemēroti visiem, arī komandai ir jābūt raibai. Kas notiks, ja sapulcē sanāks viena vecuma džeki? Viņi domās vienā virzienā. Bet, ja radošajā procesā būs raiba publika, arī rezultāts būs labāks.”
Respektēt dažādību ir arī ētiski, uzsver J. Palkavnieks. “Mēs negribam būt tie, kas atstums cilvēku tikai tāpēc, ka viņš ir piedzimis ar nepareizo vai pareizo ādas krāsu, tautību vai dzimumu. (..) Latvijā mēs nekad nevaram uztaisīt starptautisku biznesu, ja mēs esam tikai mēs, tikai latvieši.”
Aizspriedumiem vairs nav vietas
Riga TechGirls ir biedrība, kuras mērķis ir iedvesmot un izglītot sievietes un meitenes, aicinot pievienoties tehnoloģiju jomai. “Mēs domubiedru bariņš sapratām, ka tehnoloģiju jomā sieviešu ir par maz. Un stārtapu jomā sieviešu ir pavisam maz. Kad veidoju savu jaunuzņēmumu, sapratu, ka gribētos, lai ir vairāk meiteņu. Mēs izdomājām, ka jātaisa organizācija, kas varētu palīdzēt meitenēm noticēt saviem spēkiem, atbalstīt ar zināšanām un pieredzi,” biedrības tapšanu ieskicē Riga TechGirls vadītāja Anna Andersone.
“Man pašai ir divas meitas. Es gribu, lai viņas dzīvo pasaulē, kurā viņas var sapņot un sasniegt to, ko vēlas, lai nav nekādu ierobežojumu. Man pašai nav bijis daudz ierobežojumu dzīvē, esmu varējusi darīt, ko vēlos, un iet savu ceļu. Bet es zinu, ka ir daudzas meitenes un sievietes, kuras baidās vai ir nepārliecinātas par to, vai viņām izdosies. Mēs gribam radīt organizāciju, kurā katrs var justies ērti un tikt iedrošināts,” stāsta A. Andersone.
Lai gan tehnoloģiju nozare nav riskanta, jo piedāvā labu atalgojumu un elastīgas darba iespējas, daudzu gadu garumā tomēr ir izveidojušies aizspriedumi, kas liek domāt, ka tehnoloģiju pasaule ir vairāk piemērota vīriešiem. “Tiesa, ka šo pasauli līdz šim lielākoties ir veidojuši vīrieši, bet nav pilnīgi nekādu ierobežojumu arī sievietēm,” vērtē Riga TechGirls vadītāja.
Raidījumu “Pēdas. Kas paliek pēc Tevis?” par dažādību un iekļaušanu varat noskatīties TV3 Play mājaslapā.