Grāmatveža profesija gadu gaitā ir būtiski mainījusies, un to ietekmējusi digitalizācija un tehnoloģiju attīstība. No manuāla darba ar papīra dokumentiem un grāmatvedības ierakstiem esam pārgājuši uz datorizētu un pat automatizētu grāmatvedību, kurā svarīgu lomu spēlē mākslīgais intelekts. Par to, kā tehnoloģiju attīstība ir mainījusi tradicionālo grāmatvedību, vaicājām Grāmatvežu asociācijas valdes loceklei Ilzei Palmbahai.
Kā Jūs vērtētu, kāda šobrīd ir grāmatveža loma uzņēmumā?
Sākot ar digitālo tehnoloģiju ienākšanu, grāmatveža darbs ir kļuvis aizvien automatizētāks un, kā es mēdzu teikt, grāmatvedība ir kļuvusi inteliģentāka. Tas ir ļāvis grāmatvežiem izvairīties no laikietilpīgām un rutinētām darbībām, piemēram, datu ievades un pārbaudes. Mākoņu tehnoloģijas un SaaS (Software as a Service) risinājumi ir vienkāršojuši tādas darbības kā, piemēram, iepirkumu apstrāde, klientu kontu apstrāde, rēķinu izrakstīšana un nodokļu pārvaldība. Savukārt mākslīgā intelekta (AI) un robotizācijas ieviešana ir automatizējusi sarežģītākus un atkārtojošus uzdevumus un procesus, samazinot izmaksas un palielinot efektivitāti. Turklāt mākslīgā intelekta izstrādātā programmatūra ir uzlabojusi precizitāti, samazinot kļūdu iespējamību.
Turpretī mākoņbāzētās grāmatvedības lietojumprogrammas nodrošina grāmatvežiem drošu piekļuvi datiem jebkurā laikā un no jebkuras ierīces. Ar šādu programmu palīdzību var viegli sekot līdzi naudas plūsmai, digitalizēt rēķinus un čekus, izsūtīt piedāvājumus un sekot līdzi pārdošanai un izdevumiem. Daudzas no šīm programmām piedāvā pilna spektra grāmatvedības risinājumus, kas var sekot līdzi datiem reāllaikā, nosūtīt automātiski sagatavotus rēķinus klientiem, salīdzināt bankas izrakstus un pārvaldīt daudzas citas grāmatvedības un biznesa procesu funkcijas.
Mūsdienu grāmatveža loma uzņēmumā ir daudz plašāka nekā agrāk. Viņi vairs nav tikai datu ievadītāji, skaitļu pārbaudītāji un atskaišu sagatavotāji. Faktiski, grāmatveži kļūst par tādiem kā uzņēmuma finanšu informācijas pārvaldītājiem, kas palīdz vadībai pieņemt informētus lēmumus, izmantojot finanšu datus. Šī tehnoloģiju attīstība ir radījusi jaunu lomu grāmatvežiem – kļūt par biznesa konsultantiem.
Runājot par biznesa attīstību, daudz tiek pieminēti tādi vārdi kā digitalizācija un automatizācija. Ko tas nozīmē grāmatveža ikdienas darbā?
Digitalizācija grāmatveža profesijā ietver tehnoloģiju, kā arī mākoņpakalpojumu izmantošanu, lai vienkāršotu un automatizētu daudzas grāmatveža ikdienas darbības. Tehnoloģijas, piemēram, mākoņserviss, mākslīgais intelekts, automatizācija un blokķēdes, ir ieviesušas būtiskas izmaiņas grāmatvedībā.
Piemēram, mākoņbāzētie risinājumi sniedz iespēju grāmatvežiem strādāt no jebkuras vietas, vienlaikus nodrošinot lielāku elastību, izmaksu efektivitāti un vienkāršotu IT infrastruktūru. Tas ir īpaši noderīgi mazākiem uzņēmumiem – var piekļūt globālajiem risinājumiem, kas iepriekš nebija pieejami, piemēram, pasaulē zināmie lielie resursu vadības sistēmu “milži” tagad ir pieejami arī mazajam un vidējam biznesam, nevis instalējot programmu, bet izvēloties abonēšanas maksu.
Mākslīgais intelekts un robotika ir automatizējuši sarežģītus procesus, samazinot operacionālās izmaksas un palielinot efektivitāti. Piemēram, tiek izmantoti jaunie nodokļu programmatūras risinājumi, kas uzlabo precizitāti, samazinot kļūdas iespējamību. Savukārt blokķēdes kā tehnoloģija piedāvā kopīgu infrastruktūru datubāzu uzturēšanai, ļaujot vienlaikus reģistrēt darījumus kopīgā žurnālā, kas samazina cilvēka kļūdas un krāpšanas iespēju.
Automatizācija ir samazinājusi papīra darbu, izmantojot optiskās rakstzīmju atpazīšanas (OCR) tehnoloģijas, kas pārvērš fiziskus dokumentus digitālā formātā. Tālāk tiek izmantotas AI metodes un mašīnmācīšanās, lai interpretētu un radītu vērtīgākus datus no iegūtās informācijas. Tā gan drīz būs pagātne, ņemot vērā, ka no 2025. gada būs obligāti e-rēķini, kas nozīmē tikai to, ka, vienkārši izsakoties, dati tiks padoti no sistēmas uz sistēmu. Faktiski grāmatveži vairs nestrādās ar bildītēm vai nevarēs “paglaudīt” papīra rēķinus, bet strādās ar datiem.
Kā piemēru varu minēt dažus no SEB bankas digitālajiem risinājumiem:
- SEB internetbankas un mobilās lietotnes funkcijas ļauj grāmatvežiem veikt dažādas finanšu darbības un pārvaldīt kontus tiešsaistē. Piemēram, maksājumu veikšanu, kontu pārskatīšanu, maksājumu izsekošanu u.c. Šādi digitālie risinājumi ļauj pārvaldīt finanšu darījumus ērti un efektīvi, samazinot papīra dokumentu apstrādes laiku.
- SEB banka piedāvā e-pakalpojumus un atbalsta datu integrāciju ar grāmatvedības programmām. Piemēram, ātra un droša finanšu datu apmaiņa ar banku – Baltic Gateway – ļauj grāmatvežiem vienkārši un efektīvi integrēt bankas datus grāmatvedības sistēmā, automatizēt datu apmaiņu un vienlaicīgi atjaunināt finanšu informāciju. Tas ievērojami samazina manuālo datu ievadi un kļūdu risku, ļauj nodrošināt reāllaika uzskaiti, kas, savukārt, uzņēmējiem nozīmē ātrāku lēmumu pieņemšanu un naudas apriti.
- SEB banka nodrošina iespēju saņemt elektroniskus rēķinus. Tas atvieglo rēķinu apstrādi un samazina nepieciešamību izmantot papīra rēķinus vai tos apstrādāt pēc saņemšanas PDF formātā. Arī pašu e-rēķinu apmaksa ir īpaši ērta, jo maksājuma summa un cita informācija jau ir norādīta un ir tikai jāapstiprina maksājums. Tāpat var arī noformēt automātisku apmaksu, lai e-rēķini vienmēr tiktu apmaksāti automātiski, precīzi un savlaicīgi.
Kā Jums šķiet, kāds ir mūsdienīgs grāmatvedis un kā profesija vēl attīstīsies nākotnē?
Mūsdienīgs grāmatvedis ir profesionālis, kurš izmanto tehnoloģijas, lai optimizētu un automatizētu daudzas tradicionālās grāmatveža darbības. Tas arī ir izmainījis grāmatveža lomu, padarot viņus, līdztekus savam pamatdarbam, kas tagad var tikt nodrošināts desmitiem, pat simtiem reižu ātrāk, par biznesa konsultantiem, kas piedāvā plānošanas pakalpojumus un specializētus risinājumus, piemēram, tehnoloģiju rīku integrācijas pakalpojumus.
Nākotnē grāmatveža loma turpinās attīstīties, jo tehnoloģijas turpinās progresēt un līdz ar mākslīgā intelekta ienākšanu mūsu ikdienā, piemēram, Chat GPT-4, tehnoloģiju attīstības tempi būs ārkārtīgi strauji. Grāmatvežiem būs jāpieņem šīs tehnoloģijas, lai paliktu pieprasīti darba tirgū. Rīgā tika prezentēts jaunākais Pasaules Ekonomikas Foruma pētījums par darba tirgus nākotnes tendencēm. Tas atklāj, kā un cik ievērojami dažādi elementi, tostarp mākslīgais intelekts, varētu ietekmēt darba sektora evolūciju nākamo piecu gadu laikā. Arī Latvijā, mākslīgā intelekta ietekmē, varam sagaidīt, ka daļai esošo darbavietu būs jāpiekāpjas jaunām profesijām.
Pētījumā norādīts, ka tehnoloģiju attīstība būtiski ietekmēs arī grāmatvedības un audita nozari. Ar mākslīgā intelekta un automatizācijas iespēju paplašināšanos daudzas tradicionālās grāmatvedības funkcijas, piemēram, finanšu grāmatvedība, nodokļu deklarāciju sagatavošana un revīzija, kļūst aizvien vairāk automatizētas. Tas noved pie mazāka pieprasījuma pēc rutīnas darbiem, kas neprasa augstu kvalifikāciju. Turpmāk grāmatvežiem būs aizvien vairāk jāizmanto savas specializētās prasmes un zināšanas, lai analizētu kompleksus finanšu datus un sniegtu atbilstošus priekšlikumus un padomus, atbalstot organizācijas stratēģisko lēmumu pieņemšanā.
Grāmatvežiem būs jāattīsta arvien jaunas prasmes, lai pielāgotos šīm tehnoloģiskajām pārmaiņām, un jābūt gataviem mācīties, lai optimizētu grāmatvedības programmatūras un mākoņbāzētas lietojumprogrammas.
Kādi ir lielākie izaicinājumi grāmatvedim mūsdienās? ‘
Tie ir vairāki:
Kiberdrošība
Grāmatveži ir atbildīgi par uzņēmuma finanšu datu aizsardzību. Kiberuzbrukumi, datu noplūdes un citas kiberdrošības problēmas var radīt ievērojamu risku finanšu informācijas drošībai. Grāmatvežiem ir jāapzinās šie riski un jāievieš atbilstoši pasākumi, lai novērstu uzbrukumus un aizsargātu finanšu datus.
Finanšu krāpniecība
Grāmatveži ir svarīgi dalībnieki uzņēmuma iekšējās kontroles sistēmu nodrošināšanā, un tas, kas ir jāsaprot, ka finanšu krāpnieki pastāvīgi meklē jaunus veidus, kā manipulēt ar finanšu datiem. Grāmatvežiem ir jābūt uzmanīgiem un jābūt apmācītiem atpazīt un novērst finanšu krāpniecību.
Izmaiņas likumdošanā
Finanšu nozares regulējums un likumdošanas prasības pastāvīgi mainās un attīstās. Grāmatvežiem ir jābūt labi informētiem par jaunumiem un jāievēro saistošie noteikumi. Tas var ietvert atbilstošu finanšu pārskatu sagatavošanu, nodokļu prasību izpildi un atbilstošu datu glabāšanu.
Tehnoloģiju attīstība un digitālā transformācija
Tehnoloģiju attīstība un digitālā transformācija maina veidu, kā grāmatvedība līdz šim tika veikta. Grāmatvežiem ir jābūt gataviem pielāgoties jaunām tehnoloģijām un digitālajiem risinājumiem, lai saglabātu efektivitāti un konkurētspēju. Tas nozīmē apgūt jaunas grāmatvedības programmatūras, automatizāciju un analītikas rīkus.
Darbības apjoma pieaugums
Uzņēmumu darbības apjoma palielināšanās var radīt papildu slogu grāmatvežiem. Lielāki darba apjomi, sarežģītāki finanšu darījumi un datu apstrāde var novest pie lielāka darba spiediena un nepieciešamības efektīvi organizēt darba procesus un resursus.
Šie izaicinājumi rada nepieciešamību pēc pastāvīgas apmācības un pielāgošanās jaunajām prasībām, lai grāmatveži varētu veiksmīgi pildīt savu lomu un nodrošināt finanšu datu integritāti un uzticamību.