Aptauja: Lielākajai daļai joprojām ir neērti runāt par naudu ar savu otro pusīti
Personīgo finanšu jautājumi bieži vien ir jutīga tēma pāriem. Tomēr, lai izvairītos no finansiālas spriedzes un konfliktiem, runāt par naudu ir būtiski. Diemžēl, vien trešdaļa iedzīvotāju regulāri pārrunā finanšu jautājumus ar savu dzīvesbiedru vai partneri, secināts SEB bankas veiktajā aptaujā*.
Jaunieši ir atvērtāki sarunām par naudu
Aptaujas dati liecina, ka 35% jauniešu vecumā no 18 līdz 29 gadiem regulāri runā par finansēm ar savu dzīvesbiedru un vien 6% par šo tēmu runā reti vai nerunā vispār. Tikmēr vecumā no 40 līdz 49 gadiem, vien 29% respondentu atzinuši, ka regulāri pārrunā ģimenē finanšu jautājumus.
“Viens no iemesliem šādai atšķirībai varētu būt iepriekšējās paaudzes kultūras ietekme, kad valdīja uzskats, ka nauda ir tabu tēma. Mēdz būt arī tā, ka partneri vienreiz kopdzīves sākumā sarunājuši, kā plānot kopīgo budžetu un izdevumus, un cer, ka šī pieeja darbosies mūžīgi. Taču dzīve nepārtraukti mainās – cenas, ienākumi, kā arī vēlmes un vajadzības pieaug. Tādēļ sākumā izveidotais budžeta pārvaldīšanas veids laika gaitā var vairs neatbilst reālajai situācijai. Lai izvairītos no spriedzes un nesaskaņām, partneriem regulāri jānovērtē un vajadzības gadījumā arī jāpielāgo budžeta plānošana. Un bez atklātām sarunām šeit neiztikt,” dalās SEB bankas finanšu pratības mentore Linda Šablinska.
Bieži finanšu jautājumi tiek apspriesti, kad jau rodas problēmas
Aptaujā atklājās, ka 24% respondentu vecumā no 40 līdz 49 gadiem finanšu jautājumus apspriež tikai tad, kad rodas problēmas vai jāpieņem nozīmīgi lēmumi, savukārt jauniešu vidū šādi atbildējuši vien 11%.
Apmēram katrs astotais – biežāk iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 49 gadiem – norāda, ka ar savu partneri izrunā vien lielākus pirkumus vai, piemēram, atvaļinājumu, nevis ikdienas lietas. Savukārt 13% respondentu par finansēm runā, bet šīs sarunas nav strukturētas, un trūkst skaidru budžetēšanas principu vai vienotas pieejas.
“Bieži vien, kad cilvēki ir gatavi runāt par finansēm, viņiem trūkst zināšanu un pieredzes par to, kā šādām sarunām pievērsties pareizi un kā efektīvi pārvaldīt kopējo mājsaimniecības budžetu,” turpina Linda Šablinska.
4 soļi veiksmīgai sarunai par kopīgā budžeta plānošanu
Lai arī daudziem ir grūtības uzsākt sarunas par naudu, svarīgi ir atzīmēt, ka finansiālā atklātība ir būtiska, lai novērstu nevajadzīgas neskaidrības, kas var radīt spriedzi attiecībās un finanšu problēmas ilgtermiņā.
1. Ieplānojiet regulāras sarunas
Tās varat ieplānot, piemēram, katra gada sākumā vai reizi pusgadā. Tā var būt gan īsa saruna, gan detalizētāka analīze, kurā pārrunājat izmaiņas, ja tās ir bijušas, un pielāgojat budžetu atbilstoši jaunajām vajadzībām un apstākļiem.
2. Pārrunājiet, kā mainījušies jūsu izdevumi un ienākumi
Runājiet par to, kā jūsu finanšu situācija ir mainījusies – vai jūsu izdevumi ir pieauguši vai samazinājušies, vai ir kādas būtiskas izmaiņas ienākumos?
Ja viens partneris ir saņēmis paaugstinājumu, bet otrs vēl nav pieredzējis izmaiņas savos ienākumos, pārrunājiet jaunu izdevumu sadalījumu, ņemot vērā šo atšķirību.
3. Runājiet par skaitļiem un izvairieties no pārmetumiem
Sarunās par naudu ir jāizvairās no pārmetumiem un emocijām. Fokusējieties uz konkrētiem skaitļiem un faktiem, piemēram, kā ir mainījušās izmaksas vai cenas konkrētai preču vai pakalpojumu kategorijai. Atklāta un mierīga saruna ļaus iegūt skaidrību un novērst nesaskaņas.
4. Nosakiet skaidras robežas un mērķus
Finanšu plānošana ietver ne tikai ikdienas tēriņus, bet arī nākotnes sapņus un mērķus. Varbūt vēlaties iekrāt pirmajai iemaksai mājoklim vai plānojat sapņu atvaļinājumu? Vai varbūt jāsāk krāt bērniem un viņu vajadzībām? Katram partnerim ir jājūtas iesaistītam un jāsaprot, kā abu finanšu lēmumi veicina kopīgo mērķu sasniegšanu.
*Iedzīvotāju aptauju pēc SEB bankas pasūtījuma 2025. gada februārī veica uzņēmums Norstat. Tajā piedalījās 1007 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.