Laikā, kad ierobežoti cilvēciskie kontakti, arvien biežāk vēlamies sevi izaicināt un sasniegt nosprausto dienas soļu mērķi, taču nereti atduramies pie atziņas, ka nezinām, ar ko sākt. Pārgājienu eksperte un dabas draugs Sibilla Šlēgelmilha lieku reizi atgādina, ka nav nepareizu laikapstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs, un dalās padomos, kā atrast vēlmēm un vajadzībām atbilstošu ekipējumu.
Kvalitatīvs ekipējums ir investīcija mūsu veselībā
Meklējot pārgājienam nepieciešamo ekipējumu, Sibilla iesaka uz kvalitātes rēķina neietaupīt. “Jā, izvēloties kvalitāti, maciņš jāpaver nedaudz plašāk, bet iegādātās lietas kalpo labāk un ir ilgtspējīgākas, tādējādi katru sezonu nevajadzēs veikt jaunus pirkumus,” viņa skaidro.
Dabas entuziaste atklāj, ka pašai ir lietus jaka, kas kalpo jau piecus sešus gadus, bet izskatās teju kā jauna. Kaut gan apģērbs maksāja dārgāk, ieguldījums bija tā vērts, jo, sastopoties ar neparedzamiem laikapstākļiem, kvalitāti ļoti izjūt. Sibilla to uzskata par investīciju veselībā, jo, gribot iepirkties lēti, mēs riskējam ar savu ķermeni.
Viņa norāda, ka šādu ekipējumu jāmeklē specializētajos veikalos, kur konsultants vai pārdevējs spēs atrast un piedāvāt vajadzīgās preces atbilstoši katra individuālajai sagatavotībai, spējām un mērķim, ar kādu cilvēks dodas dabā.
Ieteikumi pareiza apģērba izvēlē
Rūpējoties par kājām, Sibilla visbiežāk izvēlas apavus ar augstāku potīšu daļu, kas sniedz nepieciešamo atbalstu. Viņa atgādina, ka viss neder visam, tādēļ slapjam laikam ieteiktu apavus ar Gore-Tex pārklājumu un pamatīgāku zoli ar protektoru, lai apavi neslīdētu un slapju kāju dēļ nebūtu jāgriežas atpakaļ. Savukārt vasaras sezonai nepieciešami nedaudz vieglāki un elpojošāki, bet tikpat ērti apavi.
Sibilla, kura dabu sauc par otrajām mājām, zina un novērtē arī speciālās pārgājienu zeķes ar polsterētu pēdas priekšgalu, papēdi un Ahilleja cīpslu. Jāatceras, ka vienam zeķu pārim jābūt kājās, bet otram – noglabātam mugursomā rezervei. Ja nu tomēr sanāk iebrist tur, kur nevajadzētu, tad būs, ko pārvilkt. Diemžēl slapjas zeķes ir faktors tulznām, tādēļ ik pa brīdim kaut kas jāpamaina, lai kājām visu laiku nebūtu vienveidīgs spiediens.
Arī bikses jāpielāgo attiecīgajai sezonai. Vēsākā laikā var izvēlēties ūdens izturīgās bikses, kas domātas temperatūrai zem nulles, apakšā pavelkot, piemēram, silto termoveļu vai legingus. Ja plānots iet pa mežiem, Sibilla iesaka to darīt biksēs, kas ir nedaudz stingrākas, jo briksnājs kājas nesaudzēs. Viņai pašai gadījies ar šortiem mērot ceļu cauri mežam un pēc tam to nožēlot. Taču, ja tas ir pārgājiens gar jūru, tad gan var vilkt šortus, un aiziet!
“Runājot par apģērba augšdaļu, es vienmēr iesaku izvēlēties slāņus, proti, apakšā uzvilkt termoveļu, pa virsu flīsa jaku ar rāvējslēdzēju, bet augšējā slānī – ziemas vai lietus jaku. Vienmēr jāsaģērbjas tā, lai, izejot ārā, mums ir drīzāk vēsi, nevis silti. Uzsākot gājienu, arī mugursoma liks par sevi manīt, un paliks ļoti karsti,” stāsta Sibilla.
Arī aksesuāriem ir nozīme
Sibilla dod priekšroku mugursomām, kuras var savilkt ap jostas vietu, lai viss smagums tiktu balansēts un nepārslogotu plecus. Ja pārgājiens būs garš, viņa iesaka savu jaunatklājumu – ūdens maisu ar caurulīti dzeršanai, ko ērti novietot somas aizmugurē. Maisa tilpums ir divi litri, tāpēc to sanāk piepildīt tikai vienu reizi. Sibilla to uzskata par ļoti labu risinājumu, jo gājiena laikā nav jāapstājas, kad gribas padzerties.