Sākot ar šīs simtgades tendenci tehnoloģiju attīstībā, mūsdienu izklaides industrija seko līdzvērtīgi gan ar inovācijām, gan arī draudiem šķirties no apjomīgas naudas dēļ krāpniekiem vai psiholoģiskām manipulācijām. Sadarbībā ar BIOGAMING – bezpeļņas organizāciju e-sporta un veselīga dzīvesveida veicināšanai, apskatām būtiskākos faktorus, kas ļaus virtuālajā vidē pasargāt savas finanses.
Jau šobrīd neatņemama daļa maksājumu kopējā naudas apritē tiek veikta ar viedierīču un digitālo rīku palīdzību. Saskaņā ar Mastercard, Finanšu nozares asociācijas un SKDS 2019. gada septembrī veikto pētījumu ap 75% Latvijas iedzīvotāju ir bezkontakta maksājumu kartes, un vairāk nekā 60% tās lieto ikdienas pirkumiem. Strauji popularitātē aug arī maksājumi ar viedierīču palīdzību.
Droši maksājumi internetā
Augot e-komercijas popularitātei un attīstoties tās piedāvātajām iespējām, kļūst izplatītāka arī tiešsaistes krāpšana, datu zādzība un viltus piedāvājumi digitālajā vidē.
Arī paši jaunieši dažkārt neapzinās atbildību un impulsu vadīti rada finansiālas sekas gan sev, gan dažkārt arī saviem vecākiem. Dzirdēts par neskaitāmiem gadījumiem, kad lietotnēs tiek iztērēta nauda vairāku mēnešalgu apjomā.
Vai jūs spētu uzveikt kibernoziedznieku?
Lai gan daļā gadījumu naudu izdodas atgriezt, visbiežāk tas notiek lietotņu vai spēļu izstrādātāju pretimnākšanas dēļ. Savukārt gadījumos, kad izstrādātāji nav gatavi naudu atgriezt, viss atduras konkrētās valsts vai pat vairāku darījumā iesaistīto valstu likumdošanā.
Turklāt jaunieši kļūst ekonomiski arvien aktīvāki – mūsdienās vecāki ne tikai dod kabatas naudu pusdienām, bet pat atver bankas kontus atvasēm vai iemaksā naudu virtuālajos makos, kuru saturs var būt paredzēts arī mūzikas vai filmu straumēšanai, kā arī lietotņu un spēļu iegādei.
Taču lietotnēm un spēlēm paredzētais budžets dažkārt var tikt krietni pārtērēts neuzmanības dēļ. Lai tā nenotiktu, uzmanība jāpievērš lietotņu kontu uzstādījumiem, izslēdzot iespējas norēķināties ar mobilo sakaru operatoru starpniecību. Pat ja kontam nav piesaistīta maksājumu karte vai cits norēķinu veids, jaunietim pastāv iespēja iepirkties Google Play un Appstore, pirkuma summu pievienojot ikmēneša sakaru pakalpojuma rēķinam.
Sen pagājuši laiki, kad krāpniekiem pietika vien iegūt maksājumu kartes informāciju, lai varētu iztukšot sava upura kontu dažādos interneta veikalos. Šobrīd bankas savu klientu kontu drošību garantē ar vairākiem risinājumiem. Piemēram, divu faktoru autentifikāciju, kas prasa pārskaitījumus un citus darījumus papildus apstiprināt ar Smart-ID. Kopš 2021. gada janvāra visiem Eiropas e-veikaliem arīdzan jāizmanto stingrās klientu autentifikācijas (strong customer authentication) sistēma, kas nozīmē, ka pirkumus ar maksājumu karti internetā jāapstiprina, pieslēdzoties savai internetbankai.
Tomēr ne visas vietnes un aplikācijas izmanto šos drošības standartus, tādēļ svarīgi ir apzināties situācijas, lai priekšlaicīgi novērstu starpgadījumus. Lai nekavējoties pamanītu veiktos maksājumus, jāseko līdzi kontam, ieslēdzot paziņojumus par izejošajiem maksājumiem jūsu bankas mobilajā lietotnē. Savukārt līdz 16 gadu vecumam jaunieša kontam, vecāki var ierobežot maksājumus internetā, lai nejaušas kļūdas vai krāpšanas gadījumā netiktu iztērēti visi pieejamie līdzekļi.
Azartspēles nepilngadīgajiem
Aktuāla problēma ir azartspēlēm līdzīgie elementi, ko izstrādātāji iekļauj lietotnēs un spēlēs. Proti, jaunietis samaksā nelielu naudas summu un pēc loterijas principa saņemt digitālu “balvu”. Šāda prakse bieži novērojama spēlēs un aplikācijās, kur ir kosmētiskie (vizuālie) elementi - dažādi tērpi, ieroči, spēles personāži.
Atsevišķos gadījumos ar šiem vinnestiem sekojoši var piedalīties azartspēlēm līdzīgās aktivitātēs, kuras vilina riskēt, lai iegūtu vēl vairāk. Kad jaunietis pazaudē šos virtuālos laimestus, neizbēgami tiek izraisīts impulss iegādāties vēl. Būtībā – azartspēles ar papildu soļiem.
Ne visu valstu likumdošanas spēj ierobežot vai pasargāt no šādas komercprakses, tādēļ pastāv būtisks risks neatgūt nospēlēto naudu. Arī Eiropas valstu likumdošana vēl ir ceļā, lai nodefinētu un kontrolētu šāda veida darbības, tāpēc pagaidām par finansiālo drošību virtuālajā vidē ir īpaši jāparūpējas pašiem, sevišķu uzmanību veltot savām atvasēm.
Šis raksts tapis sadarbībā ar BIOGAMING – bezpeļņas organizāciju, kura koncentrējas uz ikdienas geimeru un e-sporta atlētu labsajūtas un veselības veicināšanu, kā arī profesionālo izaugsmi. Sadarbībā ar kvalificētiem fiziskās un garīgās veselības speciālistiem BIOGAMING piedāvā konsultācijas, uztura un treniņu plānu izstrādi, kā arī seminārus jauniešiem un viņu ģimenēm, lai veicinātu veselīgu attīstību virtuālajā un reālajā vidē.
Plašāk par BIOGAMING un organizācijas rīkotajiem pasākumiem varat uzzināt sociālajos tīklos Twitter, Instagram, LinkedIn un Facebook.